• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 23
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
SHL - специалист
hygro написа:
SHL написа:
Покзвам я тук, защото смятам, че е по джоба на средно-статистическия българин и все още не е остарял метод за отвеждане на фекалните води, а напротив-добре функционираща система в райони с липса на канализационна мрежа !
За съжаление ЕС вече подписа смъртната присъда на класическите септични ями, като тези от снимките. Изграждането им вече е незаконно и в България. Въпрос на време е да започнат да се дерат глоби от нарушителите.
Би ли ми казал или показал, какви са новите закони, които трябва да спазваме при изграждане на септична яма. Щото, като няма канализация, трябва да има септична яма.
Предварително благодаря.
hygro - майстор
SHL написа:
Би ли ми казал или показал, какви са новите закони, които трябва да спазваме при изграждане на септична яма.
  • Закон за устройство на територията
    Правилник за прилагане на Закона за териториално и селищно устройство
    Закон за почвите
    Закон за водите
препращат към техническите иисквания:
  • БДС EN 12056
    БДС EN 12255
    БДС EN 12566
    БДС EN 752
    (списъкът е непълен)
Съществуващите септични ями се приемат като заварено положение. Не се издават разрешителни за строеж, ако при липса на канализация не е предвидено локално пречиствателно съоръжение. С наредби на общинско ниво се поставят конкретни изисквания по места.
SHL написа:
Щото, като няма канализация, трябва да има септична яма.
Ямата трябва да бъде водоплътна. Разрешава се в попивното съобъжение да се заустват само предварително изсветлени води.
ICC - специалист
Ама то и преди ЕС си бяха забранени попивните ями, защото това за което говорят повечето от писалите са попивни, а не септични ями. Септичната яма е абсолютно водоплътно съоръжение, което периодически се почиства с фекалка, от нея трябва да има преливник към попивна яма, а ако се налага преливника на попивната яма се вкарва в дренажни тръби. Аз много търсих мини пречиствателно съоръжение и открих нещо, моето отговаря на закона и на всичкото от горе е по-евтино от септична и попивна яма.www.techno-plast.net.Има много предимства, не се копае дълбоко, изкопът трябва да е само с около20 см по-широк от съоръжението, освен това технологията на изливане на бетона е много проста, пълни се донякъде съоръжението около 1/4 и се излива на същото ниво и бетона около него и така до горе. Капака и пръстени за достигане на нивото на терена са включени в комплекта. Не съм го пробвала, само ги разпитах по телефона.
ICC - специалист
Олеле, то всичко това по-горе Hygro го бил разказал в друга тема, ама кой да види! Извинявайте! :x
hygro - майстор
ICC написа:
Аз много търсих мини пречиствателно съоръжение и открих нещо, моето отговаря на закона и на всичкото от горе е по-евтино от септична и попивна яма.www.techno-plast.net.
Виж http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 0833#10833. Пречиствателните им резервоари са от възможно най-простата конструкция, която страда от съществени недостатъци. Все пак вършат работа и предимството им е в цената.

Вече има и доста други доставчици, включително и на анаеробни пречиствателни съоръжения.
zeifod - помощник
Здравейте,

На село мисля да правя септична яма.
Имам едно помещение(бивша изба), което ще е нещо като механа.
Искам да направя мивка вътре, но то е под земята.
Някакви идеи ка да го свържа с ямата?
пода на тази стая е на кота -150см.(незнам така ли се пише :? ) а самата яма ще е на 10-тина метра от къщата.
zeifod - помощник
Може би почти никой не се занимава вече с тези дейности.
Аз все пак мисля да направя яма.
Мисля че няма как да се изведе отпадната вода от подземно помещение и май ще се наложи да направя малка локална яма само за тази мифка.
LazarGanev - "Велик майстор"
Има начин да се изведе мръсната вода в яма, която е над нивото на помещението. Има много къщи и хотели, които са под нивото на канализацията и си функционират без проблем. Трябва да си направиш малка ямичка все пак, в която да сложиш специална помпа за мръсна вода, която си има мелница и всичко праща в канализацията. Цените започват от 500-600лв, което смятам, че е напълно приемливо.
zeifod - помощник
Много ти благодаря за съвета LazarGanev.
Ще проуча въпроса.;)
hygro - майстор
Грундфос са скъпички, но си заслужават инвестицията: http://www.grundfos.com/web/HOMEbg.NSF
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 23

Тема "Как се изгражда септична яма." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: