Всички въпроси за вилата.
_Любител - специалист
Някой правил ли е/ има ли мита мозайка да сподели опит. Иска ми се да направя една площадка от около 7-8 квадрата по тоя начин, но само съм виждал няколко готови варианта :?
lenko71 - специалист
_Любител написа:
Иска ми се да направя една площадка от около 7-8 квадрата
На стена съм правил ама на под...
_Любител - специалист
Ами това пиша, че само съм видял няколко места- изглеждаше си точно мита мозайка, но на под- много хубав ефект.
escutcheon - специалист
Това се нарича бучардисана мозайка. Много стара и ефектна технология - митата е ментето. :lol:
_Любител - специалист
:?: кажи нещо повече :-D
Малко повече подробности да преценя да се захващам ли :?
crez - майстор
1.Цементно-пясъчна замазка около 3-5 см на здрава основа.
2. Избириш номера на мозайката (едрина на камъчетата) с по-едра се полага малко по дебел пласт 1-2 см.
3.Смесваш мозайката по цвят челна и бяла ако искаш да е цветна и добавяш боя за бетон,забъркваш на сухо с цемент 2 към 1 след това добавяш вода да се получи смес с гъстотата на хубаво овче кисело мляко. Ако искаш да правиш различни по цвят и и контур фигури заковаваш на изсъхналата замазка дървени летви с дебелина 1-1.5 см толкова ще бъде и дебелината на мозайката.
4.С мистрията полагаш мозайката като натискаш силно и равняваш добре.
5. След известно време (определя се опитно) вземаш една машина за пръскане на постна боя и започваш да отмиваш повърхностния слой цемент. Мозайката е готова за миене когато се отмива само цемент,но не и мозайка.
6.С фигурите се процедира като на шахматна дъска,правиш най-напред белите квадрати, след 2 дни вадиш летвите и запълваш съседните празните пространства, белите квадрати.
Това е, ще се радвам ако съм помогнал с нещо.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Щом това е бучардена мозайка, какво е мита мозайка?
crez - майстор
n_a написа:
Щом това е бучардена мозайка, какво е мита мозайка?
Бучарда-вид мозаечна мазилка за видими основи. Бива два вида чукана и драскана (кълвана). Изпълнява по описания от мен по горе начин, но вертикално. Чуканата се изпълнява с чук който на челото нарязан така че са се образували остри малки пирамидки. Чука се като позасъхне малко (определя се пак опитно) като чукаш да не се запълва чука. Имитира добре обработен гранит. Предварително готовата мазилка се разчертава с острие за да се оформят отделните "камъни". Кълваната се изпълнява с чук с два остри върха като клюн и се нанасят последователни удари по мазилката като се откъртват малки люспи. Имитира грубо дялан камък. В разтвора може да се сложи дребна слюда и след обработката тя блести на светлината.Оцветява се с бой за бетон,оставят се фуги които след това се фугират с друг цвят.
Митата мозайка вече я описах по-горе.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Уфф! Чета за митата (и аз тъй я знам) и Дявол знае що, но си мсиля , че описваш бучардовата.
Петъчно безглавие демонстрирам. Извиниме

Тема "Мита мозайка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: