• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 25
Съвети за начинаещи готвачи.
единак - специалист
Да добавя, че съм пропуснал малко тая тема.
Първо, зависи какво точно искаш да правиш. За мезе на червеното вино, за готвене/има, дааа има и такива/, за скарата, да си го плющиш с лютеница.... изглежда еднакво, ма не е. Години наред си правя собствена продукция, преди това активно участвах с въртенето на машинката, месенето, връзването и плющенето на продукцията приготвена в родния дом от двамата родители, завършили Хранително Вкусовия Университет в Пловдив. Или както там се казва.
Две основни неща:
1. Селитрата се слага ДО 2%, защото кара месото да изглежда червено. Ако вместо това можеш да понесеш покъртителната гледка на кафенееща луканка си я спести. Аз нямам проблем.
2. Слага се захар, защото предотвратява прекаленото втвърдяване на продукта. Пак си изсъхва, само че не си трошиш зъбите.
3. Задължително. Много хора не му отдават значение. Когато се нареже месото на кубчета се осолява и се оставя да престои 24ч. След това се мели, омесва се с подправките и пак се оставя да престои 24ч. Едва тогава се пълни в червата. Нема майтап, има химически истории, за които не искам..пък и май няма да е точно да обяснявам.
4. Като достигне желаната от теб степен на изсъхване спокойно я шибни във фризера, ако нямаш хладно, с умерена влажност място където да я съхраняваш. Хм, има и процес на ферментация, но той е само за кадри "откъде Подът надолу"/Странджа/ и изисква продължително съхранение в специална среда. Примерно 6м в дървесна пепел. Ма там не са и черва... И не се суши...Ама и за простата луканка е необходим, не е просто да изсъхне...
5. Както и да я направиш пак ще я изядеш.
Stanislav Stefanov - специалист
bjohnev написа:

Чувал съм че се слага и селитра за запазване на цвета и като консервант. В какви количества?
Колега,колко ще правиш,че ще и слагаш и силитра :?: Те тия неща не се задържат дълго.Поне при нас де :-D
шоп - майстор
Ми тя селитрата не е само за консервант. Без нея също става, но месото леко кафенее, а със селитра е кърваво червено.
Последна промяна от шоп на пет ное 27, 2009 4:07 pm, променено общо 1 път.
freshenero - специалист
Ако има транжорна на близо пробвай да си купиш готова.Аз сьм правил преди години и си купувах така.
Ето една изпитана рецепта и от мен.Вместо селитра слагам по-здравословната захар-има около 50% ефект.

ЛУКАНКА - КЪЛЦАНА

Приготвя се от полутлъсто свинско месо(от гърдите).
Месото се накълцва на ситно/колкото малко бобено
зърно/ или се смила с месомелачка с едра решетка.
Така приготвеното месо се размесва с:
22 гр./кг.готварска сол.
6 гр./кг. черен пипер.
4 гр./кг. кимион.
6 гр./кг.чубрица.
1 стрък праз на 5 кг. месо.
1 гр./кг. Захар
След като се размеси добре, сместта престоява 12 часа
на хладно място.
След това се напълват тънки свински черва на дължи-
на около 30 см.
Оставят се да окапят в тава една нощ, след което се
окачват на саръци да съхнат на проветриво място.
По желание може да се притискат през няколко дни с
бутилка или точилка.
kokopi4a - специалист
абе като става въпрос за месо и луканки,падна ми едно магаре на добра цена,та се чудя как да го направя , е след като го заколя де! Чух че иска много сланина,а тя незнам на каква цена е ,но ми казаха че ще е доста по скъпа от магарето. та затова още му се чудя.
Стефан - майстор
kokopi4a написа:
...,падна ми едно магаре на добра цена,..
До тук добре. На каква възраст е магарето. Ако не си специалист, лесно ще те метнат с 50 годишно магаре. От мен - голяма тънкост е да познаеш годините му. Най вече се познава по зъбите, ако ги има.По техния цвят, абе.... Сложно е за обяснения.

Иначе - по вкусни кюфтета от 3 годишно магаренце не съм ял никога. Магарето е едно от най-чистите животни. Въпреки негативната му известност. То не пасе трева, тъпкана от друго същество. Не пие вода, ако в кофата е пипал човек. Колкото и гладно и жадно да е. Но това хора, които са родени и отраснали в град няма как да знаят.
Lans Link - специалист
Да се включа и аз.Само да вметна,че за да стане качествен суджук или луканка се слага И магарешко /или конско/,но колко процента не си спомням.Бях много малък ,когато правиха тия неща в къщи а и викаха един братовчед за тая работа та .... някой ,който знае да каже.
единак - специалист
От магаре ще стане страхотно. Третирай го все едно, че е телешко и така му направи съотношението към свинско, в зависимост от рецептата. Само му обери всички жили, ципи и мазнинки. Да не ти пука колко е старо.

Я сега видях, че някой ми е копирал подписа във вида му отпреди няколко дни....
Lans Link - специалист
Сори единак,но тази мисъл я видях в една книга доста отдавна.Не съм и мислил да ти копирам подписа.
Поздрави
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 25

Тема "Въпрос за суджук, луканка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: