• 1
  • 2
Изпратете снимка на всички ваши стандартни и нестандартни решения.
i3v3a3n - помощник
Надявам се да помогна ...
понеже нестава ясно какви детаили искаш да струговаш имам предевид като габарити и дали ще имат вътрешен отвор т.е. купичка например ето какво ти трябва ...
1. глава или някакъв по голям патронник с допълнително направени приставки на които ще се забиват предметите за обработка
2. ос с два лагера и шайба за задвижване от ремък
3. двигател , най добре е да се ползва двигател от пералня някоя по нова която има електронно управление на оборотите , с малко преправяне по електрониката или дори без такова могат да се избират произволни обороти без да се сменят шайби на ремъка за предавки.
И понеже сичко това е много сложно да се направи лесно и бързо предлагам друг вариант които е за по дребни детайли но върши работа
трябва ти бормашина от тези българските от едно време , които имат плавно регулиране на оборотите или Спарки те също имат тази функция . Сега слагаш бормашината на едно менгеме по голямо така че да може да и хване корпуса стягаш но не прекалено че да се счупи , може да завиеш една гума около корпуса но не много дебела например от вътрешна гума на колело за да не се изплъзва по време на работа . Самото менгеме аз съм го монтирал на една дъска по точно шперплат с размери А3 формат някъде това е достатъчно за да не бяга менгемето със машината на него . Слагаш си го някъде където ти е кеф на маса например но по стабилна да не шава много , сега за опора аз използвам стяги за маса , има наи различни такива , имам стяга с една дръжка която се върти в полуоборот с нея си стягам някакъв водач за ножа с който ще режеш, можеш да използваш дори парче желязо което трябва да е на нивото на оста на патронника на бормашината , идеята е този водач да няма никаква еластичност спрямо бормашината инече ще е трудно за работа ще вибрира ножа много , затова е добре водача да си го направиш предварително от по масивно желязо така че да ти върши работа ... всичко се прави на принципа проба опит докато се напаснат идеалните пропорции форми , пък и спрямо детайла който ще обработваш , хубавото на цялата тази система е че можеш да я местиш по всякакъв начин и да обработваш най различни детайли, сега ако ти трябва насрещник център за по дълги детайли, пак на този принцип със стяги съм си го правил , там трябва много стабилно да е фиксирана стягата към масата за да не изплъзне.... и последното и най важно нещо е приспособлението на което ще захващаш матерялите към бормашината от него ти зависи сичко дали ще успееш да свършиш работа или не , най добрия вариант е да си дадеш поръчка на някой стругар да ти направи от метал две едно за по широки детаили и едно за по малки , какво представлява шайба със ос в центъра която хващаш за бормашината , на нея вече може да имаш зъбци шипове за набиване на матеряла или дупки и с винтове за дърво да си го хванеш , въпрос на въображение .....аз това пак си го правих сам като шайбата ми беше от слоеве шперплат които залепих с хеометекс , като между слоевете сложих болт с широка глава и шайба , залепват се и след това го струговах за идеален баланс
piron45 - майстор
Колега, би ли качил някоя снимка на нещо изработено на твоята измислена и самоубийствена система.
Работил съм на професионален дърводелски струг и знам какви усилия се създават при обработката на детайла, при твоята система най много да се осакатиш. :?
vasilev - специалист
колега i3v3a3n не знам какво си правил на това измислено съоръжение /което в никой случай не може да се нарече струг/ но аз въпреки че се занимавам със стругарство от доста годинки не се наемам по този начин да остържа и дръжка за пила.
1.Съоръжението е доста не стабилно
2.Кокто и да стягаш бормашината в менгемето при натоварване ще мръдне
3.Оборотите на бормашината не отговарят на необходимите-ако завъртиш на по-големи обороти мощноста пада и обратно
4.Задното седло изобщо не го коментирам
Ако все пак си работил на подобно нещо пусни снимки или по-добре клип
i3v3a3n - помощник
казах за малки датайли....
да правил съм дръжка за пила по то4но длето
в момента няма как да ви пусна снимки щото всичко това е разглобено то това му е хубавото , не прескачаш цял огромен струг , който за нищо друго не можеш да ползваш
да и аз така мислех като вас преди години че нищо няма да стане но с няколко дена ходене по мъките се получи сега разбира се ми необходими 1- 2 часа да го зглобя и то за да намеря частите
работи се бавничко с меко дърво за предпочитане , използвал съм резбарски длета щото нямам стругарски , е някои съм си правил
проблема е обирането на баланса в началото тогава много играе , после като се изправи няма проблем, как го обирам аз , не както е на стандартен струг а челно със шпиц длето става за нула време и бавни обороти и длета остри на бръснач , поне имам хубави длета ако не друго .... това е всичко се стяга със стеги здраво за масата обикновени дърводелски стяги
предимството на това нещо е че можеш да се въртиш от всички страни и да работиш от където си поискаш а с тоя струг по горе за някои детайли даже е мъка , айде ми направи купичка с него , ще се измъчиш.....
Вярно не казвам че това което съм измислил е универсално нещо но в зорзаман върши работа , както при мен ползване веднъж годишно за нещо дребно... какво съм правил , първия път едни халкички и аз незнам вече за какво бяха 5см външен диаметър , правих тези предавателни шайби които ги има на снимката със струга по горе само че от шперплат и в много по масивен вариант, най често го ползвам да си правя шайби било за кече или за шлайфане , една от шайбите е 25 см диаметър на нея сложих ос и я ползвам за шлайф със шкурка 100 се правят перфектни извивки при рязане със зеге , извивки на орнаменти от ПДЧ
  • 1
  • 2

Тема "Как да направим струг за дърво?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: