Всичко за дърводелството
Моля за малко помощ.
Бих желал да получа съвет какъв диск за циркуляр да си купя.
Ще режа напречно и надлъжно чамови дъски около 3см (ще си правя кошери) и искам сряза да е качествен.
Циркуляра в момента е с 3700 оборота, но ако трябва - мога да ги променя.
ориентирал съм се към марката "пилана" ,но като им разглеждам дисковете започват от 12 зъба та стигат чак до 96 зъба за диск и се чудя какъв да взема?!
skrijo - специалист
Марката пилана е много добра ,аз имам тяхна пелка и сам много доволен
Biso - специалист
Преди време, бях сканирал една статия по въпроса от едноименното списание като форума. :)

Надявам се да ти е полезна информацията, както и на други съфорумници.
Изображение Изображение Изображение Изображение
jameson_2001 - специалист
Колега -информацията наистина е полезна ! Аз лично си взех диск за напречно рязане(с повече зъби) ! Я, ама то имало и колежки - и те май искат да се включат в избора ! (само при мен ли е така ?)
PIP - майстор
Зависи от диаметъра на диска, но при всички случаи 24 зъба трябва да ти е минимума. Аз лично бих ти предложил 48-60 зъба.
vil78 - напреднал
PIP написа:
Зависи от диаметъра на диска, но при всички случаи 24 зъба трябва да ти е минимума. Аз лично бих ти предложил 48-60 зъба.
Какъв е проблема ако са по малко зъбите? Например 12. Диск с 12 зъба не става ли за напречно рязане? Инструмента е ръчен циркуляр, а диска е 190 мм. Спецификациите показват че става за такава работа т.е. надлъжно и напречно рязане. Знам че ще се забелязва накъсванв, но ме интересува как стои въпроса с воденето по дължина, и по ширина на влакната. Каква е разликата м/у рязане с диск с много и малко зъби на дърво примерно дъска 30 мм за кошери.
shotik - майстор
http://www.pilana.com/bg/regulirovka-na ... -mashinata

Надявам се ,че ще ти е от полза ,за размера на циркуляра и оборотите на вала.
PIP - майстор
vil78 написа:
PIP написа:
Зависи от диаметъра на диска, но при всички случаи 24 зъба трябва да ти е минимума. Аз лично бих ти предложил 48-60 зъба.
Какъв е проблема ако са по малко зъбите? Например 12. Диск с 12 зъба не става ли за напречно рязане? Инструмента е ръчен циркуляр, а диска е 190 мм. Спецификациите показват че става за такава работа т.е. надлъжно и напречно рязане. Знам че ще се забелязва накъсванв, но ме интересува как стои въпроса с воденето по дължина, и по ширина на влакната. Каква е разликата м/у рязане с диск с много и малко зъби на дърво примерно дъска 30 мм за кошери.
То за можене може с 12 зъба, но аз не бих. Затова и мнението ми по-горе. За грбо рязане и 24 ще върши работа, но ако се наложи по-фино рязане ще чепи. Диск с повече зъби е по-универсален. Всеки решава сам за себе си.
vil78 - напреднал
PIP написа:
vil78 написа:
PIP написа:
Зависи от диаметъра на диска, но при всички случаи 24 зъба трябва да ти е минимума. Аз лично бих ти предложил 48-60 зъба.
Какъв е проблема ако са по малко зъбите? Например 12. Диск с 12 зъба не става ли за напречно рязане? Инструмента е ръчен циркуляр, а диска е 190 мм. Спецификациите показват че става за такава работа т.е. надлъжно и напречно рязане. Знам че ще се забелязва накъсванв, но ме интересува как стои въпроса с воденето по дължина, и по ширина на влакната. Каква е разликата м/у рязане с диск с много и малко зъби на дърво примерно дъска 30 мм за кошери.
То за можене може с 12 зъба, но аз не бих. Затова и мнението ми по-горе. За грбо рязане и 24 ще върши работа, но ако се наложи по-фино рязане ще чепи. Диск с повече зъби е по-универсален. Всеки решава сам за себе си.
Да мерси за отговора. Ще ги пробвам и двата диска пък ще видим какво ще стане. И още нещо- има ли някакво универсално правило за настроиване дълбочината на потъване на диска в материала. Примерно. Ако материала е дъска 30 мм то диска трябва да потъва толкова че само зъбите му да се подават от долу, или само режещите пластини, нещо такова. Какво ще стане ако режа винаги на максимална дълбочина независими колко е дебела дъската? Принципно целта ми е да прави прави отрези. Машинката е Makita 5704r.
PIP - майстор
Моя циркуляр май е същия. Аз винаги настройвам по дебелината на материала, който ще режа плюс 2-10мм. Едно, че е по-безопасно, второ по-малко вероятно да затегнеш диска при рязане.

Тема "диск за циркуляр - въпрос" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: