• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14
Всичко за дърводелството
doctor - специалист
Здравейте приятели ! Наскоро се сдобих и рециклирах струг за дърво от 70-те години , когато съм бил първокласник, но всичко, с което разполага вече работи. В нашия форум не съм срещал / или съм пропуснал/ нещо по темата за струговане , освен изработка на самоделни стругове. В нета има страхотни неща . Сигурно и при нас има какво да се сподели . Покажете го . Конкретния ми въпрос е от къде да се снабдя с подходящи длета за работа на достъпни цени ? "Патронника" на струга ли се нарича шпиндел, и ако е той , от къде може да се купи ?Естествено ще следват и други въпроси . Очаквам отговори и мнения с нетърпение. Поздрави на всички. Доктор !
viko01 - специалист
Пусни снимки да се запознаем с този струг
ZEDYCUS - майстор
Здравей, аз също от скоро имам струг за дърво, и започнах да се уча от тук в този сайт
http://www.woodworkingchannel.com/dolph ... ibrary.php

Има клипчета за различни работи, не само за струговане на дърво.По късно ще ти пусна снимки на струговани от мен дръжки за длета, засега толкова, че си довършвам длетата, а и тепърва ще монтирам универсала.Като го монтирам ще се пробвам и с чаши ,хаванчета и чинии.
Патроника на струга се нарича универсал. От този линк си намерих такъв 100мм http://www.bezplatno.net/listing-482272-universali.html
А длета и аз търсих, но не намерих. Предлагаха ми в Пловдив по 50 лева бройката- много скъпо ми идваха и си ги направих всички от стари дърводелски длета и пили. :-D
ZEDYCUS - майстор
Ето обещаните снимки на дървеното стругче и готовите дръжки за длетата и не само :wink:
Установих, че материалът трябва да е перфектно изсъхнал иначе се пука.
А намерих и стругар, който да ми монтира и изработи огледалото за универсала. След това ще се пробвам и с чинии и чаши, а дотогава дървото съм го оставил да съхне на сянка. :) Поздрави.

Прикачен файл

DSC01583.JPG
DSC01583.JPG (241.36 KиБ) Видяна 29136 пъти

Прикачен файл

DSC01584.JPG
DSC01584.JPG (226.35 KиБ) Видяна 29136 пъти

Прикачен файл

DSC01598.JPG
DSC01598.JPG (214.26 KиБ) Видяна 29136 пъти

Прикачен файл

DSC01618.JPG
DSC01618.JPG (122.12 KиБ) Видяна 29136 пъти

Прикачен файл

DSC01620.JPG
DSC01620.JPG (130.47 KиБ) Видяна 29136 пъти
doctor - специалист
Както се разбра има и други желаещи да обменят опит или да зададат въпроси? Днес искам да попитам знаещи: Как се нарича инструмента за измерване на размери на обемни фигури с неправилна форма, прилича на щипци , или огънат пергел. В медицината се нарича тазомер и се използва в АГ. Та,как му е името и от къде може да се закупи този инструмент , защото до сега не съм го срещал в стандартните магазини? Благодаря предварително.
ZEDYCUS - майстор
:? За този инструмент на снимката ли става дума.Не знам как се казва, но съм виждал да го продават само в Ибей. :?

Прикачен файл

Untitled.png
Untitled.png (139.81 KиБ) Видяна 28874 пъти
gandonov - специалист
На английски е Calliper
callipers
[kælipəz]
1. n рl тех. дебеломер
2. вилка за измерване на диаметъра на дървета
Има два вида: (разгледай долната снимка)
- Outside Calliper - за измерване на външен диаметър
- Inside Calliper - за измерване на вътрешен диаметър

Мисля, че и обикновен шублер би ти свършил същата работа.
Поне се намира във всеки магазин.

Прикачен файл

WoodTurning.jpeg
WoodTurning.jpeg (73.09 KиБ) Видяна 28855 пъти
doctor - специалист
Приятели благодаря ви за бързите отговори. Имам си шублер, но си мисля , че след време, след като съм обикалял цяло лято из "девствените " ни гори и намеря някой случайно оставен след бракониерска сеч по-читав дънер, започна цяла зима да го "въртя", все пак ще е необходимо да следя за еднаквия размер на стената на невероятната ваза , която ще се получи. До тук с мечтите по всяко направление, но все пак ще си търся калипер . Благодаря и със здраве!
sabi69 - специалист
разгледай този адрес http://www.nikall-bg.com/index.php?opti ... &Itemid=58
обади се на Захари Томов -- и ще ти прати по куриер каквото си харесаш--от него съм поръчвал две машини - струг за дърво и абрихт-хобел и съм много доволен от коректното отношение.
filmatoplo - майстор
Сруга е ясен , иска остри ножове и ако може си направи следящо устройство като ключарите - като направиш една фигурка да може да я повтаряш безброй пъти .Например като правиш балюстри -за едно стълбище ти трябват 60-70 броя . Така каквато и фигурка да вземеш не ти трябва да мериш -просто прикопирваш. :wink:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 14

Тема "Струговане на дърво." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: