• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
Mega - специалист
Колеги някой има ли идея как е направено това: http://hristaki.log.bg/article.php?article_id=20902


Ходил съм десетки пъти да я гледам и имам много неизвестни.

Пече ли се глината с нещо, само с глина ли е или под нея има още нещо, покрива как се прави ...



Имам един парцел високо в планината в горичка и си мисля за нещо подобно. Ако имате идеи ще се радвам ;)
Mega - специалист
И аз си го помислих, ама от толкова майстори тука не може да не знаят ;)
peter_m - специалист
Сещам се за една бензиностанция до Омуртаг в стил фред флинстоун :roll:

Изображение

Възхищавам се на хора правещи такива работи.

Изображение
Mega - специалист
... Добре де, никой ли няма идея как се строи с глина? Първо с тухла или итонг и после с глина като мазилка или?


Вижте какво открих:

http://www.ka6tata.com/za-ka6tata/grub- ... rticle/114
ArturDent - Почти Безобиден
Не направо с глина и слама.
resco - специалист
Преди време по Discovery Travel and Living имаше едно предаване - Grand Designs. По него даваха как един образ си строеше къща от слама и дърворак - все натурални материали - ето малко снимки от това предаване, но незнам дали го има на клип някъде

http://www.channel4.com/4homes/on-tv/gr ... _p_14.html

Много ме изкефи къщата в лещен! Направо е възхитителна - заслужава си човек да се измъкне там за ден два, но наистина Тв-то малко пречи на почивката! :)
piron45 - майстор
[quote="Mega"]... Добре де, никой ли няма идея как се строи с глина? Първо с тухла или итонг и после с глина като мазилка или?


Колега,конструкцията на такава къща е дървена. Монтират се основните носещи греди и в празнините мужду тях се слага дървен плет изработен от лескови пръчки с дебелина около 2-3 см. След това цялата тази конструкция се измазва със смес от глина и слама, в някои места са използвали вместо глина говежда тор, върши същата работа като спойващо вещество само дето мирише докато изсъхне.Измазването е от двете страни на плета, така се получава най здравата конструкция която не се плаши от никакви земетръси. Глината не се пече, като завършващо покритие са варосвали обикновено, но нищо не пречи да се сложи и някое по модерно покритие за външен вид. Таваните са на гредоред, така наречения Каратаван. Като се наредят гредите странично на тях се заковават летви след което върху летвите се нареждат дъсчици без да се коват.Пространството между гредите отгоре върху така наредените дъсчици се замазва също с кал и слама за изолация. От долу се кове рабицова мрежа и следва измазване с варова мазилка или с кал но този път вместо слама се ползва чоп или отпадачни коси от някой фризьорски салон.
Това е общо взето за направата на такава къща.
Mega - специалист
Благодаря когега ако намеря достатъчно глина може и да се пробвам :)
argonavt - специалист
разгледай това www.glinata.dir.bg
Мисля ,че без дървен скелет няма да се разминеш.
marian1 - майстор
абсолютно е точен колегата :-D пирон! Точно така се е строяло в миналото...доста по сеизмоустойчиво...
  • 1
  • 2

Тема "Накой знае ли как е направена глинената къща в Лещен?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: