Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
ZMeyGorianin - майстор
Имам къща на 60 и кусур години- цялата в дървении- стари и нови. До миналата година като отида там намирах купчинки финен талаш навсякъде. Купих някакъв чешки препарат, който се пръска с машина, но не видях голяма полза. После накупих 5-6 флакона спрей срещу пълзящи гадини. преди да си тръгна слагам една маска на устата и със спрея пръскам по дупките в дървениите. Затварям и си заминавам и така през два месеца за една година не съм видял повече следи!
olas_m - помощник
Червеят е практически недосегаем докато гризе. Дупките, които виждате са изходите, през които е напуснал дървото в момента когато се е превърнал в пеперуда - молец, живеещ ден два за да се оплоди и да снесе яйцата си в порите на дървесината. яйцата се излюпват и цикъла започва на ново. Но той гризе и дебелее навътре в кухини които са недостъпни, защото единствения достъп е през микроскопичната пора/капиляра в която е снесено яйцето.
Уязвим е в момента на стадия пеперуда и преди да се излюпи яйцето. Много кратко -дни.
Маженето с газ е вероятно практично защото газта прониква и през капиляри през които водата не може да проникне!
Предполагам че един реактивен лак с голяма твърдост ще свърши работа . тия и да са вътре не могат да го претгризат, а ако дойдат от вън не могат да намерят място от където да имат достъп до дървото.
Препаратите са ефикасни ако се използват до определено време преди и репродуктивния му период.
Преди години дървесина за важни технически цели се използваше след нагряване за 20-30 минути (пиша по памет) в автоклав с пара. Но за къща не става да си гладиш дюшемето с ютия и мокра кърпа.
Все пак съм забелязал, че в къщи където домакинята често забърсва дървото с влажна кърпа тия гадини ги няма!?
trolazol - специалист
Ето един препарат ползван от мен на вилата, където имаше и продължава да има ефект. Пръсках с машината за пръскане на дървета, опакован с хартиените бояджийски гащеризони и противогаз.
Цената беше разум по спомен от миналата година.
http://www.bochemie.bg/cat_10613/article27366.aspx

Прикачен файл

Bochemit.jpg
Bochemit.jpg (21.98 KиБ) Видяна 43502 пъти
parketmilanov - специалист
здравейте, има 2 типа препарати
1-той е превантивен за защита ПРОТИВ дървояди както е в предишния пост тези препарати са добри когато още не са се появили дървояди , има и
2 ри тип който е за налични дървояди които ги убива
когато стане дума за паркет трябва да се изцикли паркета до чисто дърво да се грундира с този препарат от 2 ри тип и след което финишен лак има една уловка препарата и лака трябва да са съвместими .най-добре от една и съща марка
chanteuse - помощник
Извадиха ми целия паркет и намериха няколко дървояда.
Другите се бяхя скрили.
Направих снимка на червеите и на изядения ми паркет.
Жалко - не мога да ги прикача :cry:
Гнусни гадове!!!
Изхвърлих си целия чисто нов паркет от хола и спалнята!
chanteuse - помощник
Няма спасение - цели паркетни плочки изядени целите отдолу и останал само лака отгоре!
В чисто нов строеж - чисто нов апартамент и чисто нов паркет - поставен през 2008 година.
Инжектирах отрови за които прочетох от форумите но никаква полза!
След изваждането на паркета намазаха цимента с двукомпонентен грунд.
Кажете ми дървоядите ядат ли ламиниран паркет или да сложа мокет и кога?
И дървоядите ядят ли мебелите от пе де че?
lecki - специалист
За паркета няма проблеми само трябва да се локализира
дървояда и се слага една ютия на мястото и се включва на
слабо да загрее мястото до 100на градуса ...
parketmilanov - специалист
или палиш огън отгоре!!!!: :lol:
има сериозна химия която гарантирано трепе тези гадове на хубавите паркети.
просто трябва да се спазват някои правила
Илиян Илиев™ - майстор
olas_m написа:
...Все пак съм забелязал, че в къщи където домакинята често забърсва дървото с влажна кърпа тия гадини ги няма!?
Преди двайсетина години имахме дървояд в дръжката на ножа. Доста ослушване падна докато се усетим, че гадината гризе вътре.

Та мисълта ми беше, че след всяко хранене всички прибори от масата се миеха с топла вода и веро, включително и ножа за хляб. Бая закисване е паднало, но той си гризеше. По принцип най-често го правеше, когато е тишина.

Един ден баща ми разцепи дръжката и извади червея.
новия12 - специалист
привет- за да не повтаряме темата - ето го и моя проблем и решението..
viewtopic.php?f=50&t=26253

Тема "Препарат срещу дървояди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: