• 1
  • 2
От мобилни телефони до цифрови камери
Стана ми интересно от начинът на работа на датчиците на движение и реших да пробвам да си направя такъв сам. Бихте ли ми дали някаква схема на датчик за движение. Става дума сам да си сглобя един.
lz1wvm - специалист
Датчиците за движение са на различни принципи.Основно са на принципа на инфрачервена топлина,който ще спомена.PIR-елемента,няма как да го направиш....трябва да се купи.След това схема на операционен усилвател с компаратор за задействане на реле с определено закъснение.Преди PIR-елемента е добре да се сложи Френелова леща,която да бъде на определено фокусно разстояние от него.До тук нещата са непосилни за мен.Ако мислиш,че ще се справиш.....пиши във форума за напредъка.
Поздрави.
naughty - специалист
погледни тук


http://www.ladyada.net/learn/sensors/pir.html


редактирано (не бах прочел докрай въпроса) :?
Благодаря за информацията, а този PIR елемент скъп ли е и откъде мога да си го купя.
Ники274 - специалист
Един ПИР датчик струва около 15-25лв,може да се вземе от всеки магазин за алармени системи.В зависимост от модела съответно качеството и опциите ще са различни.Иначе има и по разпространен вариант в бита-пир шалтери за прожектори(в комплект с тях и отделно) които са на по ниска цена.За сметка на това не са много качествени,но имат интересни опции.
Има и още един често срещан модел датчик за движение.Води се СВЧ или микровълнов.Той вече хваща през някои видове прегради и не е така ограничен като ПИР-а.Ако става въпрос за по-качествено и специфично засичане на движение най-добрия вариант е да се ползва комбиниран датчик за движение -СВЧ+ПИР.Цената му тръгва от около 40лв и нагоре.
Последна промяна от Ники274 на пет дек 24, 2010 10:52 am, променено общо 1 път.
Благодаря много за отговорите.
lz1tar - специалист
Виж в схемnet.ru или радиокот.ру
lz1wvm - специалист
ruumen написа:
Виж тукhttp://www.dosmen.hit.bg/electron/alarm/dropdat.htm
Схемата която са публикували прилича повече на капацитивен датчик....не знам защо пишат,че е доплеров. :?
  • 1
  • 2

Тема "Търся схема на датчик на движение." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: