Напишете въпрос свързан със санирането.
brez - помощник
Прегледах темите по въпроса, но не намерих отговор, за това пускам тази тема.

Става въпрос за блок с ЕПК. Апартамента е на последен 14 етаж. Площ около 84 кв.м. Над него има въздушна възглавница около 1 м висока. Там има тръби за парно, вентилационни тръби и т.н. Има насипан перлит предполагам с дебелина към 2-3 см. в момента.
Въпроса е каква изолация да сложа на тавана. За момента имам следните предложения:
- Външна т.е. над тавана да сложа 5 см. водонепропусклива. Ще стане сравнително лесно, защото все едно я слагам на пода. Там не се ходи много, така че мога да я оставя и така, но не знам дали няма да се разпадне с времето и как да я закрепя.
- Вътрешна т.е. на тавана, като така ще трябва да направя таваните на ново. Не знам каква трябва да е изолацията, каменна вата, минерална вата, екструдиран полистирол или нещо друго? Трябва ли да е паропропусклива и ако да, тогава няма ли да кондензира парата на студената плоча?
- Важно е и каква би била приблизителната цена на двата варианта.

Ще слагам и външна изолация на стените със сигурност, ако и това има значение.
unicata - специалист
според мен отвътре е по-добре да се направи изолация, все пак тавана е бетон, няма смисъл да го топлиш ;) , пък и нали отгоре има перлит.

1. Външна т.е. над тавана да сложа 5 см. водонепропусклива. Ще стане сравнително лесно, защото все едно я слагам на пода. Там не се ходи много, така че мога да я оставя и така, но не знам дали няма да се разпадне с времето и как да я закрепя.

По отношение на изолацията отгоре, мога да ти кажа че тя се прави както би я направил отвън, само че може и без мазилка.
Не се притеснявай за разпадането, само я мини веднъж с някаква шпакловка и толкова.
Като цяло ще стане бързо, лесно и няма да цапаш вкъщи(голям плюс).

2. Вътрешна т.е. на тавана, като така ще трябва да направя таваните на ново. Не знам каква трябва да е изолацията, каменна вата, минерална вата, екструдиран полистирол или нещо друго? Трябва ли да е паропропусклива и ако да, тогава няма ли да кондензира парата на студената плоча?

За паропропускливоста няма какво да мислиш с нормално проветряване няма да имаш проблем.
Типа изолация можеш да избереш според възможностите и начина на работа.
за някои е по-лесно и бързо с вата и гипсокартон. други предпочитат стиропор.
Плюса тук е че ефектът ще е по-голям(според мен), големият минус е цапането в апартамента.
По отношение на цената мисля, че около 20 лева излизаше квадрата със стиропор 5см. а вата с гипсокартон към 15 мисля че ги смятах веднъж, но може да съм пропуснал нещо в сметките.

Аз лично бих направил вътрешно изолацията, както вече споменах няма смисъл да топлиш бетона над главата ти, но пък от друга страна явно вече си правил тавани наскоро и да влагаш повторно инвестиции в него пак не върви.
Притегли плюсовете и минусите и сам прецени. Успех.
brez - помощник
Всъщност ще правя основен ремонт и ще изкъртя целия апартамент, смяна на дограми, под, таван, ел. и ВИК инсталация и т.н.
В този случай си мисля за вътрешна изолация с вата и там ще пусна кабелите за 220 V, коаксиални, мрежови и т.н. Предполагам че така ще стане най- лесно а и цената ме устройва ако е към 15 лв. на квадрат.

Не знам дали е тук мястото, но ако някой има оферта нека ми пише.
ivanovrg - специалист
15 лв./кв.м са ти материалите
а за да очакваш някакви оферти кажи за къде става въпрос,че да се ориентират колегите
brez - помощник
Става въпрос за Пловдив.
Сега направих чертеж, общата площ на таваните в помещенията е 70 кв.м.
Не знам в мокрите помещения (баня) дали се слага същата изолация и същия таван или трябва да е нещо различно.
Ще се изграждат и две нови мокри помещения с гипсфазер и каквото там се ползва.
ЧефоС - специалист
brez написа:
Става въпрос за Пловдив.
Ще се изграждат и две нови мокри помещения с гипсфазер и каквото там се ползва.
Майна, не слагай гипс в мокри помещения. Който и да ти казва, че има влагоустойчив, не му вярвай.
Пък ти слушай рекламите, а не знаещите. Не ти преча, но ще съжаляваш.
brez - помощник
ЧефоС написа:
Майна, не слагай гипс в мокри помещения. Който и да ти казва, че има влагоустойчив, не му вярвай.
Пък ти слушай рекламите, а не знаещите. Не ти преча, но ще съжаляваш.
В момента стените на тези "мокри" помещения са от гипсови блокчета с фаянс отгоре.
До колкото разбрах, технологията е да се изгради стената от гипсфазер, отгоре се слага водоустойчив грунд, по ъглите водоусточива лента. Отгоре ще сложа фаянс, на земята теракот. Ще има и душ кабина.
Та не виждам каква е разликата между сегашното положение и новото.
Въпроса ми е , дали на тавана мога да сложа вата с гипскартон или трябва да е нещо друго, защото определено влажността в помещението ще е по голяма.
valmet - специалист
Колега,направи си външна топлоизолация,а от вътре на таваните гипскартон с вата.
brez - помощник
valmet написа:
Колега,направи си външна топлоизолация,а от вътре на таваните гипскартон с вата.
Ми това ще правя.
Обаче като сложа вата на тавана, парата (влагата) като премине през нея и ще кондензира право на студената плоча отгоре.
За това най-вероятно ще слагам екструдиран полистирол, който не е паропропусклив и под него замазка на тавана.
valmet - специалист
brez написа:
Над него има въздушна възглавница около 1 м висока. Там има тръби за парно, вентилационни тръби и т.н. Има насипан перлит предполагам с дебелина към 2-3 см.
Имах предвид,че след като имаш перлит и въздушна възглавница,таваните от вътре си ги направи с минерална вата (по възможност минимум 5 см),пароизолация и гипскартон.Плочата отгоре не е изложена на преки атмосферни условия.Външната изолация да застъпи 30-40 см нагоре,над плочата,която ти служи като таван.По този начин си мисля че проблеми няма да имаш.

Тема "Топлоизолация на таван на последен етаж от блок." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: