Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Evgeni30 - специалист
здр. колеги, :))

правилно ли е следното свързване на 2 девиаторни ключа в коридор:



ключ 1: отгоре в отделни клеми един кабел фаза и един кабел нула,

отдолу един кабел фаза сам в клема.


ключ 2: отгоре в отделни клеми два кабела нула

отдолу сам в клема един кабел фаза.


Преди малко ги монтирах и работи, но дали е правилно.

Предварително мерси !
Evgeni30 - специалист
Не съм техник и не разчитам добре схемата....дали е правилно моето свързване?
batkotony - специалист
Evgeni30 написа:
здр. колеги, :))

правилно ли е следното свързване на 2 девиаторни ключа в коридор:



ключ 1: отгоре в отделни клеми един кабел фаза и един кабел нула,
отдолу един кабел фаза сам в клема.


ключ 2: отгоре в отделни клеми два кабела нула

отдолу сам в клема един кабел фаза.


Преди малко ги монтирах и работи, но дали е правилно.

Предварително мерси !
Няма начин фаза и нула да са в ключа!!!
Винаги се прекъсва фазата.Колегата над мен ти е постнал схема,елементарно е.
По всяка вероятност си свързал правилно обаче,щом работи... :-D
Evgeni30 - специалист
не даде на късо

и нормално свети

но не ми пишете нищо.......
bulhomes2 - майстор
Става и с фаза и нула в ключовете и средните (общите) към крушката. В зависимост от положенията на ключовете в крушката може да се получи фаза-фаза (изгасено), фаза-нула(свети), нула-нула (изгасено) и нула-фаза (свети).
Последна промяна от bulhomes2 на нед фев 13, 2011 4:06 pm, променено общо 1 път.
fikata - майстор
Evgeni30 написа:
не даде на късо

и нормално свети

но не ми пишете нищо.......
Ти нито елементарната схема разбираш нито текстовото обяснение.
Това,което ти наричаш нула не е нула, а проводници,които трябва да превключват фазата между двата ключа.Когато на някой проводник не ти свети фазомера при ключа това не е нула,като потенциал, а този проводник чака да му се подаде фаза при превключване на другия ключ.
Просто си налучкал свързването,без да разбираш какво правиш.Щом няма к.с. и осветлението работи значи си се справил.
Това ли искаш да прочетеш?
fikata - майстор
bulhomes2 написа:
Става и с фаза и нула в ключовете и средните (общите) към крушката. В зависимост от положенията на ключовете в крушката може да се получи фаза-фаза (изгасено), фаза-нула(свети), нула-нула (изгасено) и нула-фаза (свети).
Колега,моля не рекламирайте тази схема. Отдавна е забранена,недопустима е от гледна точка на електробезопасност.

Скоро тук се осъждаше това:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... 60&t=30986

Нормалната схема е приложена по горе от колегата @peter-m
При нея при демонтирани ключове от двете конзоли, от които стърчат по три проводника от всяка,само на един проводник от шестте трябва да има фаза/да свети фазомера/ при включен предпазител.
Последна промяна от fikata на нед фев 13, 2011 4:30 pm, променено общо 3 пъти.
Evgeni30 - специалист
Аз мерих с фазомер и смятам ,4е съм прекъснал фазата и в двата ключа.

Не разбирам много от схеми, но и не пипам без да ми е обяснено или да е по аналогия.

Мерси все пак на хората, които отговарят и помагат !
fikata - майстор
Evgeni30 написа:
Аз мерих с фазомер и смятам ,4е съм прекъснал фазата и в двата ключа.

Не разбирам много от схеми, но и не пипам без да ми е обяснено или да е по аналогия.

Мерси все пак на хората, които отговарят и помагат !
Виждам,че предпочиташ повече да пишеш,отколкото да четеш.Но тъй като си ми симпатичен,помъчи се да прочетеш тази извадка от горния линк/моля колегите да ме извинят :) /
От конзолата на стената стърчат три жила.Взимаме първия девиаторен ключ, за който нямаме схема.Обикновено отзад на ключа са обозначени до клемите / с букви или стрелки/ един вход-отгоре и два изхода отдолу. С фазомер определяме на кой от трите проводника имаме "фаза".Този проводник свързваме отгоре/вход / Ако на първата тройка не намираме"фаза",ще я намериме на другата тройка на мястото за другия ключ. Свързваме другите два проводника на останалите клеми на ключа.С монтирането на първия ключ вече имаме "фаза" и в другата тройка. Отиваме с фазомер на мястото,където стърчат другите три проводника и отбелязваме на кой имаме "фаза". Включваме ключа и търсим на кой друг/втори/ проводник сега имаме "фаза". Третият проводник, на който не се е появявала "фаза" свързваме на втория ключ като вход/отгоре/ , а другите два - отдолу......И готово..
Обаче трябва да се знаят и някои истини:
Операциите е добре да се изпълнят от лице с правоспособност- най вече заради техническата безопасност !
По добре е проводниците да се определят с прозвъняване, т.е. при изключено напрежение,а не с фазомер !
Тук говорим за свързване на девиаторни ключове при готова,правилно изпълнена инсталация.

Тема "девиаторен ключ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: