Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Evgeni30 - специалист
Мерси.....

май верно съм го налучкал....

това ми е 2-ри коридор, където съм сменил девиаторните ключове....

И на двете места съм ги сложил....с двете клеми горе и една клема долу (за всеки ключ), като в долната клема светва фазомера (при тестване на кабела), т.е. ключа прекъсва фазата.
bulhomes2 - майстор
fikata написа:
Колега,моля не рекламирайте тази схема. Отдавна е забранена,недопустима е от гледна точка на електробезопасност.
Колега - не я рекламирам, а обяснявам, че е възможно да е направена така инсталацията. В къщи беше така - не я знаех и виках "майстор" да я разгадае....
Evgeni30 - специалист
Осветлението работи, но изглежда не съм го направил много добре.

Случва се като изключа от единя ключ, да мога да включвам само от него.

По описанието ми най -отпред....не може ли да ми кажете кой от двата ключа да променя като свързване.
Trifun - специалист
Evgeni30 написа:
По описанието ми най -отпред....не може ли да ми кажете кой от двата ключа да променя като свързване.
Не можем, но можем да ти кажем как да го направиш наново и занапред да знаеш какъв е алгоритъма, благодарение на колегата @ pavelari
А за девиаторните ключове има хватка:
1. Гасиш тока
2. махаш ключовете
3. пускаш тока и търсиш фазата - трябва да е само една от шестте жички отбелязваш си я по някакъв начин
4. пак гасиш тока и монтираш единия ключ така, че фазата да е от страната дето има само една клема, а другите две жици слагаш от другата страна дето има две клеми
5. пак пускаш тока и отиваш при другия ключ - търсиш фазата, щото вече се е появила от първия ключ - отбелязваш я
6. отиваш при монтирания ключ и го щракваш един път
7. пак отиваш при конзолата с извадените кабели и търсиш фаза - тя трябва да е на друго място, не там дето е била преди малко и отбелязваш и този кабел.
8. сега се спира тока на ново и се монтира ключа така, че двете жици на които е имало фаза да са от страната с две клеми без да има значение кое, къде а третата жица се слага на самостоятелната клема
9. вграждате ключа и пускате тока
10. Радвате се на ефекта и продължавате да пишете във форума
Ключовият фактор при девиаторните ключове е да определиш коя клема е на превключващия (средния) контакт, защото при различните модели ключове може да са различно разположени. Най-лесно се намира с мултицет, на омметър (ако има и зумер - направо идеално ! )
Последна промяна от Trifun на вт фев 15, 2011 3:31 pm, променено общо 1 път.
Evgeni30 - специалист
мерси...

ще го оправя уикенда на светло .....наистина е умно
styb - специалист
Trifun написа:
Evgeni30 написа:
По описанието ми най -отпред....не може ли да ми кажете кой от двата ключа да променя като свързване.
Не можем, но можем да ти кажем как да го направиш наново и занапред да знаеш какъв е алгоритъма, благодарение на колегата @ pavelari
А за девиаторните ключове има хватка:
1. Гасиш тока
2. махаш ключовете
3. пускаш тока и търсиш фазата - трябва да е само една от шестте жички отбелязваш си я по някакъв начин
4. пак гасиш тока и монтираш единия ключ така, че фазата да е от страната дето има само една клема, а другите две жици слагаш от другата страна дето има две клеми
5. пак пускаш тока и отиваш при другия ключ - търсиш фазата, щото вече се е появила от първия ключ - отбелязваш я
6. отиваш при монтирания ключ и го щракваш един път
7. пак отиваш при конзолата с извадените кабели и търсиш фаза - тя трябва да е на друго място, не там дето е била преди малко и отбелязваш и този кабел.
8. сега се спира тока на ново и се монтира ключа така, че двете жици на които е имало фаза да са от страната с две клеми без да има значение кое, къде а третата жица се слага на самостоятелната клема
9. вграждате ключа и пускате тока
10. Радвате се на ефекта и продължавате да пишете във форума
Ключовият фактор при девиаторните ключове е да определиш коя клема е на превключващия (средния) контакт, защото при различните модели ключове може да са различно разположени. Най-лесно се намира с мултицет, на омметър (ако има и зумер - направо идеално ! )

Много добро обяснение , но наистина има модели на ключове на които превключващия контакт не е този който е самостоятелен /например EL-BI сх.6/ , но имат една малка схемичка залепена отдолу на ключа. Така че измерването никога не е излишно :cool:
fikata - майстор
Предлагам ви едно клипче за визуализиране на темата.
Извинявам се ако вече е качено преди мене
http://www.youtube.com/watch?v=ZmPFv-EJ ... r_embedded
Evgeni30 - специалист
Оправих го според инструкцията и всичко е ОК.

Мерси много на Фиката и Трифон, :)

Фика, виждам, че си онлайн, на колко си год. и какво бачкаш,пи4?
fikata - майстор
Evgeni30 написа:


Фика, виждам, че си онлайн, на колко си год. и какво бачкаш,пи4?
Приятел, не е прието във форум да се публикуват лични данни. :abschied:
Здравейте на всички дето ги разбирате токовете. Трябва да свържа два девиаторни ключа ,но 9-те стъпки ,които са описани /много разбираемо/ не ми вършат работа,защото се оказва, че инсталацията е много стара и свързването е по някаква /отречена вече/ схема,с фази излизащи и в двата края.Ключовете липсват,та ако някой може каже стъпка по стъпка как да ги свържа ще бъда благодарен. :?

Тема "девиаторен ключ" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: