Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
rendo - специалист
Тази дилема ме мъчи напоследък имам следния опит и сега отново трябва да се взима
в едната стая е с някакъв паркетен лак който жълтее но пък за сметка на това няма износване дори жена с токчета да се разхожда по него му няма нищо
а в другата стая е някакъв турски Polisan ем го лакирах със специялния му грунд и стана перфектно светъл лъска на слънцето - като стакло но е невероятно нежен - гсм-а да си изпуснеш върху него и веднага прави вдлъбнатина :(

Та сега ще се прецикля стаята със стария паркетен лак - Искам пак някакъв здрав на износване лак но да е светъл да не жълтее моля ви дайте съвет какъв да ползвам ?

А и всички казват че е най добре да се фугира със силикон за да не се натрошава при движението на дюшемето като стандартното фугиране - Но какъв е този силикон ?
Chefo77 - майстор
Привет!
Лакът, който е в стаята с токчетата е или реактивен, или на ацетонова основа. При нанасянето е миришел доста.
Другия не зная какъв е, но ако се дере лесно предполагам е нисък клас на водна основа или просто си е калпав. Виждам, че е български ... аз лично не харесвам БГ продуктите за паркет (изключвам самия паркет).
Та - ако искаш запазване на цвета, трябва да стесниш избора до лакове на водна основа - те не променят цвета на дървесината. Мога да препоръчам като добър избор Bona Mega и Thortex или Dulux, всичките двукомпонентни. Неприятната част е цената - около и над 40 лева на литър.
Фугиращата смес няма да се напука, ако е еластична - Bona например имат такава. Ако фугите са малко на брой, може и да се силиконира, но да минеш цяла стая със силикон ... според мен си е зверски труд.
А получаването на вдлъбнатина от изтърване на ГСМ няма нищо общо със здравината на лака - по-скоро е свързано с тежестта на апарата и мекотата на дървесината. Лакът предпазва от повърхностни наранявания, не от изтърване на предмети за жалост :(
rendo - специалист
Благодаря ти за съвета и аз горе долу в такива граници се ориентирам тези дни четейки и проучвайки въпроса.
Този който е със стаята с токчетата беше еднокомпонентен някакъв български паркетен лак за сметка на това много жълтее жълтееше си и от самото начало :(
просто е много здрав не позволяда да го вдлъбнеш
а този в другата стая е турски не е български и той беше еднокомпонентен пак и той миришеше просто си остана бял както си беше и в самото начало не промени цвета на дървото. - но е много слаб с нокът дори можеш да го надереш :(

Разглеждах тези дни как вървят нещата

Предложиха ми Сократес на водна основа гланц без да сменял цвта на дървото - като бои ги харесвам но като лакове не съм ги пробвал :?

а и тези китове за фугиране не мога да ги намеря
Проблема е че фугите на дюшемето са доста големи има 1-2 който за по 1 см широки та не знам дали ще може да ги напълни силикона :?
Или е най добре да търся пак тази паста за фугиране :?



Chefo77 написа:
Привет!
Лакът, който е в стаята с токчетата е или реактивен, или на ацетонова основа. При нанасянето е миришел доста.
Другия не зная какъв е, но ако се дере лесно предполагам е нисък клас на водна основа или просто си е калпав. Виждам, че е български ... аз лично не харесвам БГ продуктите за паркет (изключвам самия паркет).
Та - ако искаш запазване на цвета, трябва да стесниш избора до лакове на водна основа - те не променят цвета на дървесината. Мога да препоръчам като добър избор Bona Mega и Thortex или Dulux, всичките двукомпонентни. Неприятната част е цената - около и над 40 лева на литър.
Фугиращата смес няма да се напука, ако е еластична - Bona например имат такава. Ако фугите са малко на брой, може и да се силиконира, но да минеш цяла стая със силикон ... според мен си е зверски труд.
А получаването на вдлъбнатина от изтърване на ГСМ няма нищо общо със здравината на лака - по-скоро е свързано с тежестта на апарата и мекотата на дървесината. Лакът предпазва от повърхностни наранявания, не от изтърване на предмети за жалост :(
stoqnmonev - напреднал
rendo написа:
Тази дилема ме мъчи напоследък имам следния опит и сега отново трябва да се взима
в едната стая е с някакъв паркетен лак който жълтее но пък за сметка на това няма износване дори жена с токчета да се разхожда по него му няма нищо
а в другата стая е някакъв турски Polisan ем го лакирах със специялния му грунд и стана перфектно светъл лъска на слънцето - като стакло но е невероятно нежен - гсм-а да си изпуснеш върху него и веднага прави вдлъбнатина :(

Та сега ще се прецикля стаята със стария паркетен лак - Искам пак някакъв здрав на износване лак но да е светъл да не жълтее моля ви дайте съвет какъв да ползвам ?

А и всички казват че е най добре да се фугира със силикон за да не се натрошава при движението на дюшемето като стандартното фугиране - Но какъв е този силикон ?

За лакове погледни Садолин,а за силикон-не си купувай,вземи Ц200,смеси го с финни стърготини и мацай:)))))
parketmilanov - специалист
стига де колеги ,номера с ц-200 го правехме в 2 ри клас преди 88година.сега има прозрачни фугиращи смеси които се смесват с чистите стърготини и става далеч по добре и струва 10 лв за кило при разходна норма 50-120гр на м2 а лаковете на водна основа Бона/bona/и Irsa поне това са моите фаворити цена качество безпроблемно нанасяне и на 3 те слоя/за чам добър вариант да са поне 4 до 5 слоя лак ако е воден /лично мнение /
справка тип питай старило и патило:фугиране с ц-200 и трици дава задоволителни резултати тип бай-пешо преди 90 година .освен че остават едни неприятни ореоли със сив отенък и по трудно се шлайфа и запълва шкурката
а кой какъв метод ще избере си е въпрос на личен избор
поздрави и успешен петък :)
Spokoiniq - майстор
Боби, с резипласт няма ли да стане за дюшеме?

Тема "Лак за Дюшеме - какъв ?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: