Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
hrisvas - специалист
е, не е баш "направи си сам", щото майсторите правят ремонта (аз само давам указания и плащам), но все пак мисля, че може да сподели опита...дано някой да се вдъхнови и да ремонтира бабината си къща на село

Прикачен файл

stara selska kyshta_pri pokupkata.jpg
къщата изглеждаше така, като я купихме- само дето градината изглеждаше като джунгла
stara selska kyshta_pri pokupkata.jpg (207.92 KиБ) Видяна 62323 пъти

Прикачен файл

stara selska_polu varosana.JPG
направихме нов покрив, махнахме старата варова боя, оправихме фасадата на места- с кал и слама, и почнахме да боядисваме наново
stara selska_polu varosana.JPG (180.47 KиБ) Видяна 62323 пъти

Прикачен файл

stara selska_ega.jpg
ето как изглежда сега
stara selska_ega.jpg (74.53 KиБ) Видяна 62323 пъти
Emerald - модератор
Браво бе! :-D Я от каква хралупка какво си направил! Ако всички селски хралупки така се видоизменяха, България щеше да е много по-красива. :-D С колко помещения още и увеличи вътрешната площ?

Ти ли измисли тази интересна архитектура или от някъде го изкопира? Моите адмирации за по-необичайната фасада! =D>

О, сега всъщност забелязвам, че и старата къща си е била с такива арки...Някак изглежда много по-малка и много по-различна. :-D
Коя година е строена тази къщичка та е с такава нетипична архитектура?
Изглежда да е много древна. :?
Чудесно е че и реставрираш първоначалния вид.
hrisvas - специалист
къщата сигурно е на 120 години или повече...майсторите трябваше да сменяват една изгнила греда и казаха, че не са могли да я срежат с флекса, защото хвърчали искри- толкова е старо и изсъхнало дървото

арките са си така, оригинални- и са ефектни, нали
самата къща е към 80б90 кв.м. ние само пристроихме към 5-6 кв.м. отзад, за баня и тоалетна, че е много пипкава работа да се копае в пода, който е от пръст и да се вадят/вкарват тръби през каменната основа, която е суха зидария и подпира само стените
иначе повече реставрираме, отколкото ремонтираме- мазилката и отвън и отвътре е кал и слама, а боята е варова- и така и ги подменихме.....сменихме покрива и половината от керемидите се счупиха, та трябваше да купим на старо още...но направихме циментова замазка на пода, де...и трябваше да сменим прозорците, че бяха изгнили---но иначе старите врати и откритите греди на тавана на стаите си ги запазваме

Прикачен файл

novi prozortzi, shpaklovka.JPG
novi prozortzi, shpaklovka.JPG (54.85 KиБ) Видяна 62190 пъти

Прикачен файл

novi prozortzi, stari vrati.JPG
novi prozortzi, stari vrati.JPG (33.04 KиБ) Видяна 62190 пъти

Прикачен файл

dyrven tavan.jpg
dyrven tavan.jpg (35.84 KиБ) Видяна 62190 пъти
hrisvas - специалист
ето например как се реставрира фасадата- свалиха боята, оправиха на места калта с нова кал--- и пак боядисаха с вар и малко Ц 200

Прикачен файл

stranichen izgled- sega1.jpg
stranichen izgled- sega1.jpg (31.1 KиБ) Видяна 62184 пъти

Прикачен файл

stranichen izgled_remont.jpg
stranichen izgled_remont.jpg (51.74 KиБ) Видяна 62184 пъти

Прикачен файл

stranichen izgled_predi.jpg
stranichen izgled_predi.jpg (54.27 KиБ) Видяна 62184 пъти
Emerald - модератор
Егати! :shock: Ама вие съвсем реставраторски го раздавате. С кал и вар... :shock:
Браво на вас, браво! Надявам се да съчетаете антиката със съвременното и да стане чудесно. И не ни забравяй-хвърляй по някоя снимчица да се наслаждаваме! :wink:

hrisvas...може да ти се стори налудничаво...но...в тази къща духове ли има? :o На втората снимка има две бели точки, обърнал ли си внимание?
Казват че такива точки се появяват по снимките изобразявайки душите на починали хора. :o
Мисля, че не е лоша идея да викнеш поп да я освети. :?

И...прегледай си всички снимки за подобни бели точки! Това не е от апарата, да знаеш! Убедена съм, че няма да откриеш такива на снимки от други обекти. :?
hrisvas - специалист
това за белите петна за пръв път го чувам...не знам чак до попове дали ще стигнем- аз не съм много суеверна или набожна /апропо, от женски род съм, нищо че се обръщате към мен в мъжки род--- но, да де- откъде да знаете/

иначе за реставрирането- да, нарочно исках да запазя и конструкцията и мазилките така, както са измислени при построяването...по-добра изолация от калта едва ли има, пък и къщата може да "диша"---на една друга селска къща, която имаме, се подлъгахме по майстори да сложим върху кирпича "модерни" шпакловки- теракол отвътре и хоросан отвън, и отделно гредите на тавана ги скрихме под гипсокартон- и сега не се диша вътре от жега- като в панелно жилище е- и някак си няма тази естествена циркулация на въздуха, каквато има в къщата на снимките тук
с кал трудно се работи- почти никой майстор не иска- всеки гледа да работи с обичайните материали-- но все пак се намира по някой местен, който да се навие...
Emerald - модератор
Извинявай, нямах представа, че си жена. :?

Приеми го насериозно това за петната! Аз много бях впечатлена от снимките. Чела съм доста, виждала съм такива снимки в специализирана литература, но за пръв път ми се случва на живо. :o
Казах на дъщеря си, и първото което тя попита докато отварях да и покажа снимките беше...в ъгъл ли е и дали е зад врата. :o Била чела някъде че обичайно там било най-предпочитаното място.

Откри ли такива петна и на други снимки? Извинявай, но това ми стана много любопитно. :?

Разсъждавахме тук и мислихме...че къщата е много стара си личи и по архитектурата. За съжаление, история на архитектурните стилове в България не съм изучавала и ми е трудно примерно да кажа, но може би някой архитект ще се включи с хипотези на колко години би могла да бъде?
Та мислехме си...тази къща на вашата фамилия ли е принадлежала или е съвсем чужда?
Може би в историята на къщата там са ставали не много приятни неща...Заблудени духове остават в къщите при чрезвичайни обстоятелства (убийства, самоубийства и прочее). Могат да бъдат недоволни от факта, че сте ги потревожили. :?
hrisvas - специалист
къщата не е фамилна- купихме я миналата година, но не сме чули в селото да се разнасят истории за нея....то половината къщи в селото са пустеещи
иначе за това, колко стара е самата къща- ами казват "от турско време" и като се има предвид, че е използвана "суха зидария"- т.е. подредени камъни без спойка- сигурно е оттогава- нали Кольо Фичето е строил по тази технология
Emerald - модератор
От турско... :? Страхотно.
Помисли по онези времена какви жестокости са могли да стават там! Извикай поп да я пречиства и носи постоянно светена вода вътре! :? Аз не бих замръквала там, честно си казвам, още по-малко с деца. :? Поне докато не се убедя че къщата е чиста от лошо влияние.

А къщата е великолепна, но явно не сте единствени собственици като гледам. :lol: Често със старинни, антикварни предмети хората си купуват огромно наслояване на чужда енергетика. В случая бих казала, че е доста по-сериозно. :?
ICC - специалист
Страхотна къща! :supz: :supz: :supz: :supz: Браво! В кой край на България е? А за осветяването, то си е една хубава традиция и повод за празник. В двора се вижда нещо правоъгълно, изкопано, това водна площ ли ще бъде? Ако да, сподели моля те опит и пусни снимки, че отдавна мечтая за такова нещо! :)

Тема "ремонт на стара селска къща" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: