Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Sphinx - специалист
Пералнята е чисто нова - Candy. Когато е включена в контакта, без самата перялня да е включена се усеща при допир, че има ток по барабана.

Използвам разклонител до пералнята, с макс. мощност на разклонителя 3500W.

Имам 2 въпроса:

Това може ли да се дължи на незаземен контакт?

И как може да разбера дали е заземен без да го отварям, ако има вариант разбира се?


Мерси!
didoni_ - специалист
Можеш да разбереш дали е заземен с лампа,на която единия кабел опираш до фазата на контакта а другия в пластините дето са разположени горе и долу,ако е заземен лампата трябва да светне и ако имаш ДТЗ тя изключва.А ако е занулен,при същото упражнение лампата свети постоянно,ако не светне изобщо отваряй и занулявай.Виж си и разклонителя дали е с 3 жила и шуко трябва да е.Успех
8180 - майстор
Sphinx написа:
Използвам разклонител до пералнята, с макс. мощност на разклонителя 3500W.
Имам 2 въпроса:
Това може ли да се дължи на незаземен контакт?
И как може да разбера дали е заземен без да го отварям, ако има вариант разбира се?
Ситуацията е неприятна и ОПАСНА!
Като те чета, ми се струва, че не си много на ти с тоците.
Ако не си уверен, по-добре извикай приятел/съсед за оценка.
Не казваш в какво жилище и с какъв водопровод си.

Много е вероятно причината да е НЕЗАНУЛЕН контакт, дори по-вероятно е да е ГРЕШНО занулен, при пластмасов водопровод.
Същото важа и за УДЪЛЖИТЕЛЯ (подозирам), особено ако е правен.
Някаква първоначална представа можеш да получиш с т.н. фазомер, ако имаш читав.
Първо проверяваш на барабана, после на занулителните пластини на удължител/разклонителя, после същото на контакта. НИКЪДЕ НЕ ТРЯБВА ДА СВЕТИ фазомера.

В една ситуация - на барабана и удължителя - свети, а на контакта - не, би могъл безопасно да продължиш сам:
1. Пробваш с друг удължител и/или към друг контакт.
2. Изключваш удължителя, разглобяваш от двата края и проверяваш дали към зануляването имаш ЕДИН И СЪЩ цвят на проводника.
За др. ситуации по-добре потърси помощ, макар да не е в духа на Форума.

П.П. Дидони ме е изпреварил. Прав е, но прецени внимателно дали е за теб препоръчаното
zimel - специалист
Причината за тази утечка е LC филтъра на входа на захранването, не се притеснявай, това е нормално при незанулен контакт и удължител с два кабела.

Направи, както ти е казал дидони и няма да имаш проблем.
Sphinx - специалист
Ще проверя с фазомер, иначе разклонителя не е :ръчно" правен, дори има и защита.

И друго нещо, ако разбира се можете да ми помогнете - тъй като нямам представа дали за занулени и други контакти - да кажем на вградена фурна - има ли начин без да я вадя да проверя дали е занулен контакта - с фазомер по металния й корпус напраимер?!!?
8180 - майстор
Sphinx написа:
има ли начин без да я вадя да проверя дали е занулен контакта - с фазомер по металния й корпус напраимер?!!?
По-скоро - НЕ. Фазомерът би показал по-сериозен проблем, ако има - фаза на корпус, а ти търсиш "нула".
Препоръката на Дидони би свършила работа, но се притеснявам да ти я препоръчам - няма ли някой по-вещ наблизо - поне за кураж?
Sphinx - специалист
Сега проверих контакта. Странното е, че при неговите пластини фазомера не свети, а на барабана и разклонителя свети.

До колкото знам нулата трябва да се свърже с пластините и тогава контактът е занулен, нали така?!
ilian ivanov - специалист
Разклонителя трябва да е с 3 кабела.Единия за фаза, другия за нулата и третия за ушите.Ако е с 2 не го ползвай за пералната.А на контакта ако нямаш 3 кабела, вържи нулата към ушите.

пп.Оправи го задължително.Това е много опасно.
8180 - майстор
Sphinx написа:
До колкото знам нулата трябва да се свърже с пластините и тогава контактът е занулен, нали така?!
Да.
Нещата се приближават до моите хипотези - по-оптимистичния случай.
За хипотезата на Зимел - ще го мислим като стигнеш до самата пералня.
Пробвай друг удължител за начало.
Sphinx - специалист
Пробвах разклонителя в друг контакт и всичко е ок, пластините му не светят, много странно...!?

Ще разглобя контакта да го зануля, а и открих втори контакт, който е офазен(демек по-пластините има фаза) това до какво може да доведе?

Тема "Бие ток по барабана на пералнята?!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: