Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
ilian ivanov - специалист
Не си играй с тези неща.Имам приятел , който не обръщаше внимание на утечка по готварската печка. Веднъж докато пиел вода от чешмата се подпрял на печката и остана на място.
zz_stefanov - майстор
Sphinx написа:
Пробвах разклонителя в друг контакт и всичко е ок, пластините му не светят, много странно...!?

Ще разглобя контакта да го зануля, а и открих втори контакт, който е офазен(демек по-пластините има фаза) това до какво може да доведе?
Може да доведе до токов удар.
Имаш два варианта:
- да е свързан грешно, като фазата е изведена на зануляващите/заземяващите пластини;
- да нямаш надеждна нула и тя да се офазява от консуматорите на друга фаза от съседите - също много лош вариант, понеже напрежението се покачва на твоите контакти неконтролируемо от твоя страна над 240 до 380 волта и може да се повреди нещо или някохй да го удари тока от корпуса на някой уред.
Изобщо включване на мощни електроуреди през удължител, вградени фурни през щепсел ... не бих го препоръчвал на никого.
Последна промяна от zz_stefanov на вт сеп 06, 2011 2:53 pm, променено общо 1 път.
Sphinx - специалист
Много ви благодаря за помощта.

Ще прегледам всички контакти и трябва нулата да е свързана с пластините за да са занулени правилно.

И тъй като нови контакти не са като старите(да им чупиш пластмаса и да продължи жицата направо от нулата към пластината), а имат 3 места за свързване - трябва да сложа една жичка от нулата до заземяването. Та въпросът ми е важно ли е колко да е дебела жичката - дали да е колкото другите две - да кажем 2,5 квадтара или може да е по-тънка?

Надявам се да ме разбирате.
zz_stefanov - майстор
Тея новите са предвидени за трипроводна инсталация. По принцип зануляването трябва да е със същата дебелина но дали ще има място е въпроса.
И внимавай с нулата, тя може да бъде прекъсната/разхлабена някъде и да се офази през включен консуматор.
8180 - майстор
Пич,
Започва да звучи доста фантастично и вероятно ще престана да пиша - съвест.
Как станаха ДВА проблемните контакти - нали уж беше наред първия?
Този удължител предполагам, пъхаш щепсела в контакта и мериш на разклонителя? Или нещо друго си измислил?
Като гледам, сигурно ще тръгнеш да разглобяваш контактите.
СВАЛИ предпазителите преди това, ПРОВЕРИ дали са свалени два пъти!
По-добре остави тъщата да разглабя.
Sphinx - специалист
zz_stefanov написа:
И внимавай с нулата, тя може да бъде прекъсната/разхлабена някъде и да се офази през включен консуматор.
Това не го разбирам, дали може да го обясниш по-подробно? :?
zz_stefanov - майстор
При разхлабена връзка на нулите в таблото с бушоните, примерно. Това в рамките на фазата за която си закачен.
В по предния си пост ти дадох пример който важи ако е разхлабена нулата в главното табло докъдето инсталацията е трифазна.
Казвам ти го за безопасност, като работиш за по сигурно да е на дневна светлина и изключи главния бушон на апартаментното табло. Ако има проблем с нулата в главното табло с трите фази и това няма да помогне :)

По подробно - ако един електроуред е закачен само за фазата а нулата не е свързана, то на мястото където трябва да е нулата през уреда се появява необезпокоявано фазата. Това по детски казано :)
Опасно е!
Sphinx - специалист
Разлгобих контакта, но той има само 2 места за свързване - фаза и нула. Предполагам, че едно просто отвътре е свързано с пластините, но как да разбера кое е точно?

Прикачен файл

IMAG0351.jpg
ilian ivanov - специалист
Покажи го и от другата страна(отпред)
Sphinx - специалист
Над едната свръзка(лявата на снимката) има цифрата 2.

Прикачен файл

IMAG0354.jpg

Тема "Бие ток по барабана на пералнята?!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: