• 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 29
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
ra4o - специалист
Здрасти.
1. Да има разлика между автоматичен обезвъздушител и предпазен клапан (вентил). Първото изкарва въздуха от системата, а второто се грижи налягането в системата да не превишава определено или да предотврати спукване, избиване или взрив.
При отворена система няма смисъл от предпазен вентил, защото налягането не може да се повиши.
Да трябват ти два обезвъздушителя, на камината и на серпентината.
2. За възвратните клапани, не мога да се изкажа категорично, но според мен спокойно можеш и без тях, особенно без горния. Не виждам за, какво е там? Обикновено се прави байпас, който да заобикаля помпата с осигуряване на път за някаква естествена циркулация. Ако всички елементи са ти на едно ниво, това е безмислено. Когато има байпас на помпата там се слага възвратен клапан.
Относно другия възвратен клапан, който е между помпата и камината, поставянето се прави с цел да не се връща прекалено гореща вода към помпата, когато тя не работи. За мен донякъде също е излишен. Аз лично на камината нямах такъв и не съм имал проблем, а водата ми е извирала три пъти. Сега си изграждам парно с котел, още не съм го свързал и все още се чуда дали да слагам там възвратен клапан.
3. Не ти трябват други обезвъздушители на радиаторите.
4. Тук въобще не съм на ясно. Дали ще възможно да се топлиш само от един слънчев колектор? И дали площа на серпентината е достатъчна? В смисъл условно да кажем, че топлинните загуби от серпентината на бойлера са ти 25% от капацитета на камината, а именно с камината ще отоплаваш къщата, то ще ти е необходима площа на 4 серпентини за да отопляваш помещението. Да кажем, че няма да включваш всички радиатори и ще ти трябва само колкото да отвърща въздуха, но пак ми се струва малко.
Относно свързването на термостатите пак не съм наясно, но няма ли да се получи такова положение, че и двата термостата да са включени?
Интересно ми е какво ще се получи така, че пиши.
Ако имаш бойлер с две серпентини нищо не губиш да го свържеш.
ra4o - специалист
Сега, като погледнах още веднъж схемат ми идва наум, че за да отопляваш водата в системата чрез серпентината би трабвало да обърнеш посоката на въртене на водата. Тоест, ще ти трабва втора помпа и тя ще свързана с другия термостат, но трябва да се измисли как да не се включват двете едновременно. Това предполагам не е сложно, но ме няма много с токовете и ще трябва да помисля. В този случай въобще не трябва да имаш възвратни клапани.
Нека и други съфорумци да се изкажат, но като гледам днес активноста е слаба. :roll:
LazarGanev - "Велик майстор"
Съвет към vs:
Прави си системата с водна риза и забрави за последната, четвърта(най-важна според теб) точка - отопление със слънчев колектор! :) Това е възможно донякъде, но само лятото, когато нямаш нужда от отопление. Освен това, ако се позаинтересуваш за мощността на слънчевия колектор ще се разочароваш. Съсредоточи се върху останалите три точки. Успех!
vs - напреднал
LazarGanev, благодаря ти за съвета! След като прочетох постовете на ra4o и аз стигнах до този извод. Дори се забавлявам с наивното ми допускане, че една серпентина може да затопли някаква част от къщата и това да не се отрази на температурата на водата в бойлера :?


ra4o, силен си човеко!!! Благодаря ти за изчерпателния отговор! Точчка четири отпада, искам само да кажа, че двата термостата не си пречат, защото когато единия е включен се прекъсва веригата на другия... Но иначе си абсолютно прав, че в единия случай посоката на въртене трябва да е обратна...
Относно байпаса на помпата, смяташ ли, че ми е необходим при положение, че само бойлера (серпентината) не е на едно ниво с останалите елементи? На практика серпентината е на около 170см под нивото на водната риза. Също исках да попитам мога ли да захраня лирата едностранно при положение, че е широка 50см. и висока 165см.?
burningice - специалист
Ако сложиш вакумен колектор (с вакумни тръби) зимата няма да те топли, но ще ти подпомага отоплението през бойлера, т.е. ще ти икономисва гориво за отопление.
ra4o - специалист
vs написа:
LazarGanev, благодаря ти за съвета! След като прочетох постовете на ra4o и аз стигнах до този извод. Дори се забавлявам с наивното ми допускане, че една серпентина може да затопли някаква част от къщата и това да не се отрази на температурата на водата в бойлера :?


ra4o, силен си човеко!!! Благодаря ти за изчерпателния отговор! Точчка четири отпада, искам само да кажа, че двата термостата не си пречат, защото когато единия е включен се прекъсва веригата на другия... Но иначе си абсолютно прав, че в единия случай посоката на въртене трябва да е обратна...
Относно байпаса на помпата, смяташ ли, че ми е необходим при положение, че само бойлера (серпентината) не е на едно ниво с останалите елементи? На практика серпентината е на около 170см под нивото на водната риза. Също исках да попитам мога ли да захраня лирата едностранно при положение, че е широка 50см. и висока 165см.?
Значи за байпаса, мисля, че не ти е нужен. Гледай да си подредиш добре тръбите за да стане красиво. Ако имаш как да ги скриеш, скрии ги, ако ще ги свързваш чрез колектор и той е някъде в сервизно помещение можеш да сложиш и помпата там. Въобще мисли хубаво преди да правиш нещо.
А, иначе не бързай да се отказваш от точка 4. Аз на твое място, ако имах тези всички компоненти, щях да пробвам да отоплявам нещо. Например само в едната стая, на другите ще затваряш кранчетата. При това положение вярно, че няма да ти е затоплена достатъчно водата в бойлера, но после, како запалиш камината ще се стопли. Мисля го този вариант, ако през деня неработи камината и няма никой в къщата.
ra4o - специалист
Къде се загубихте, бе хора!
Имам въпрос.
С каква тръба да си свържа котела с комина?
В паспорта на котела пише, че светлия отвор му е 156 мм. По магазините продават ли се някакви такива кюнци или ще трябва да търся в складовете за метали?
Или се използва някакъв намалител?
И какво значи фукс?
vs - напреднал
ф 150 съм сигурен че има, но 156 не знам. Съмнявам се тези 6мм да са от такова значение. По-добре да ти направят един фланец (или както там се нарича), с който даминеш от 156 на 150, от колкото да ти правят кюнци на 156.
ironlady - модератор
ra4o отивай и взимай фукс ф160- това е гъвкава връзка стоманена която издържа на високи температури и тиско алуминиево/ ако не намериш има едни метално скоби за да пристегнеш фукса към отвора на димните газове на котела.Към комина си направи розетка ако нямаш,поръчай при тенекеджия.Другата алтернатива е да си поръчаш кюнци по размер и колена всичко на ф160л

фукс - това е друга думичка за бурия или кюнец
ra4o - специалист
ironlady написа:
ra4o отивай и взимай фукс ф160- това е гъвкава връзка стоманена която издържа на високи температури и тиско алуминиево/ ако не намериш има едни метално скоби за да пристегнеш фукса към отвора на димните газове на котела.Към комина си направи розетка ако нямаш,поръчай при тенекеджия.Другата алтернатива е да си поръчаш кюнци по размер и колена всичко на ф160л

фукс - това е друга думичка за бурия или кюнец
Благодаря.
Къде се губиш бе мила, бях се притеснил. :sad:
  • 1
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 29

Тема "ще правя локално парно" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: