• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
kristian92 - напреднал
Здравейте, ще карам направо! Проблема е че шкафовете в кухнята са се зацапали доста(или може би захабили) и не знам как да точно да ги почистя и да изглеждат като нови. Направени са от дърво и когато ги купувахме от фирмата ни казаха да се почистват само с мокър парцал, но след като това нещо за 14 години не знам дали е правено повече от 3-4 пъти сега шкафовете изглеждат доста неприятно в следствие на готвене, миене и така нататък. Сега само с мокър парцал не се чистят, но ме е страх да използвам някакви препарати защото може да увредя покритието на дървото. Та въпроса ми към вас е дали можете да ми предложите някакъв вариант за освежаване на шкафовете (замислям се и за нови дръжки). Дали с водна шкурка да не ги мина всички и после да лакирам или... Ще очаквам вашите предложения!
Прикачен файл:
IMG_2289.jpg
IMG_2289.jpg (94.99 KиБ) Видяна 4370 пъти
Прикачен файл:
IMG_2293.jpg
Прикачен файл:
IMG_2288.jpg
IMG_2288.jpg (109.28 KиБ) Видяна 4370 пъти
Прикачен файл:
IMG_2292.jpg
Прикачен файл:
IMG_2290.jpg
IMG_2290.jpg (111.2 KиБ) Видяна 4370 пъти
tripioo - специалист
то като гледам на места покритието вече ГО няма .... по сивите места са от изветряне на дървесината .... според мен най-доброто решение да се шлайфа и да се лакира наново ... за да се изравни цвета и да запазиш дървесината най добре ...
kristian92 - напреднал
Благодаря за бързия отговор! Това беше и моята идея, но ще изчакам да чуя още предположения!
tripioo - специалист
ами ако решиш да шлаифаш използвай някакъв шлайф и шкурка 180 -240 (ако изпозлваш водна шкурка за консумативи ще дадеш колкото за нов шкаф) порфилите се шлайфат на ръка... лак... някакъв подходящ... устойчив на износване и на химическо третиране ,и максимално не токсичен ... шкафовете са ясенови ?? а дръйките ако са букови сменяи ги без проблем, а ако са като шкафа може да решиш да ги освежиш (пак с шлайфане)
иначе има препарати които освежават покритието , но се използват при по запазени покрития и на 2-3 години но ако ти се занимава отиди попитай в магазини за мебелен обков ... може и да има нещо което да ти свърши работа
kristian92 - напреднал
Мисля по-скоро че бяха бук шкафовете. Явно това ще бъде работа за пролетта ако се окаже че трябва да се шлайфат с шкурка... А как мислиш там където са захабени ясно, ще се шлайфа но за да е еднакво навсякъде после ще трябва и здравите да се обработят нали?
Johny - майстор
И какво ще стане с тази шкурка като се напълни с мазнините по шкафовете. По добре почисти мазснините с Меглио: http://www.detelina-bg.com/office/inc/detail/?pr=931 и тогава можеш да шкуриш и то, са за да смъкнеш остатъците от лак, защото иначе то си е глдко.
tripioo - специалист
абе май не са бук ...
иначе при 14 годишна употреба цвета ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се е променил, както на дървесината , така (по малко) и на лака , така че ще е най професионално да си ги лакираш всички ... но можеш да лакираш един от повредените детаийли и да сравниш цветовете , и тогава сам ще прецениш ,
кога ще лакираш е твоя работа , но лака мирише ... и ако навън е над +25 градуса може да изсъхне без проблем за 24 часа и можеш да проветряваш ... (сега може и една седмица да не е достатъчна)
но не се плаши 30-40 кинта за шлайф и си готов за ден ден и половина с шлайфането , а лакирането задължително хоризонтално за да няма стичане...
tripioo - специалист
от е гладко да , обачееее където е нямало лак и сега сивеее , без да се изшлаифа пак ще си сивее ,независимо от лака, което е неприятно
а няма луд който да почва да шлайфа мръсен детайл... а шкурката се "тупа" и се използва пак ... на някои места е по добре да се шлайфа със захабена шкурка за да не се прошлайфа и промени профила
Последна промяна от tripioo на ср фев 01, 2012 3:45 pm, променено общо 1 път.
kristian92 - напреднал
Благодаря! :prayer: И аз затова казвам че най-вероятно ще изчакам да се стопли и тогава ще се заема. :wink:
mcm - специалист
Обикновено свалям мръсотията от такива шкафове с корселин, но ти си избираш.
След това с шкурка от 240 нагоре до към 320/аз ползвам около300/ леко прешлайфаш навсякаде, но само по направление на влакната на материала, целта е не да свалиш старият лак, а да го зашкуриш леко за да хване новият лак. За по лесно свали дръжките, и ползвай за шкуренето някое трупче за равните повърхности, профилираните части може и с пръсти, но внимавай къде натискаш.
Като свършиш с шкуренето забърсваш шкафовете от праха, преценяваш на място дали със суха или леко влажна кърпа. Накрая си избираш хубав водоустойчив лак и с четка с мек косъм нанасяш равномерно като внимаваш де не се стича.

П.П. Преди години един "бърз" майстор не чу какво искам а направи това което той си знае, исках да ми направи шкафовете /червена върба/ и да не ги лакира с нищо, но той реши да ги лакира с нитроцелулозен лак, че бързо съхнел, е там където капне вода и побелява, търпях ги 2-3 години и по горепосоченият ред ги лакирах с яхтен лак, сега са ок.
  • 1
  • 2

Тема "Ремонт на зацапани кухненски шкафове?!" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: