• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10
Водни помпи, хидровори, ВИК, канали зация и др.
ssam2 - помощник
стигнах до замяната на старите железни тръби с полипропиленови
знам че има за топла и студена вода отделно
притеснява ме монтажа.мисля да ги вкарвам на пода в панела
разбрах че монтажа може дастава със специално лепило или машинка
кое е по-сигурно защото ако се появи теч ще трябва да се разбиват доста неща.има ли някякви тънкости по монтажа благодаря предварително
EDI - майстор
Привет.Задължително заварени тръби, не залепени.Има специални поялници с накрайници за заваряване на полипропиленови тръби.Тънкостта е да се спазва технологията по загряване на тръбите и муфите и последващото спояване.Не трябва да са студени или прегрети тръбата и съединението.Поялника е с терморегулатор за температурата.Нахлузват се на накрайниците, загряват се около 5-7 секунди, след което се вкарват едно в друго без въртене.След около 1 час от последната заварка може да се прави пробата на инсталацията.Виж и във форума за още мнения.Виж и малко по-надолу от твоята тема.
masteradmin - майстор
Ето и мойто мнение:
Монтиране на полипропиленови тръби

Немога да разбера защо не използвате тези с алуминиева вложка ?
Направил съм 4 ВИК бани и кухни. става много бързо всичко е монолитно без снадки без колена и т.н. а и тръбата завива и минава отвсякъде ? :? :? :?
PCL82
Тръбите с алуминиева вложка са предназначени най -вече за парно и до колкото занам нямат сертификат, че са безвредни за питейна вода.
Всеки си решава сам дали ще се трови.
masteradmin - майстор
Е това не е основателен довод. И 2-та вида са полипропиленови.
Гост
masteradmin написа:
Е това не е основателен довод. И 2-та вида са полипропиленови.
Мастер основателен е довода защото тези тръби със алуминиевата вложка са канцерогенни и не са полипропиленови , а са облечени със силикон . Не мисли , че ако бяха годни само ти щеше да правиш баните със тях .
Различните производители имат различно приложение на PEX-Al тръбите. Някои стават и за студена вода. Просто е добре да се знае производителя и дали отговаря на хигиенните стандарти. Иначе казано предпазливостта е много важна особено за нови и непознати продукти. Намерих един линк за тръби за които производителя твърди, че са годни за питейна вода:
http://www.pipelife.com/web/bg_new/t2w_ ... 2004D7DB3
Цецо - специалист
Аз също съм сменил всички стари тръби в апартамента с тръби с алуминиева вложка и няма никакъв проблем и на топлата и на студената вода.
roofmaster - напреднал
Само си помислете в какви тръби достига водата до вас - май ващо
изобщо не е проблем.
plumber - специалист
Аз не бих се осмелил толкова фитинги да ги скрия зад стена.ППР-а си е най-добре според мен.Не се знае ,какво ще им щукне на железата :)
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 10

Тема "монтиране на полипропиленови тръби" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: