• 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22
Най - вълнуващия въпрос зимно време.
valqk - специалист
6osi6 написа:
Интересува ме, човек, който ползва такъв или има наблюдения да каже при какво гориво какви са интервалите на зареждания. Основно ме интересува, като е около нулата и се горят сухи брикети колко пъти се зарежда в денонощие. Може и за домБасИ :)
По спецификация гледам, че дават 4.8кг/ч. Това сигурно е при пълна мощност. При 60литра обем на камерата и горене на черни въглища, трябва да събере 60кг, ако се понатъпче... т.е. на пълна мощност ще изкара 12часа! Супер, ама това е на теория :) Въпроса е на практика как е?


Имам такъв котел от 10 год. с пет секции. Ползвам го за отопление на 200 кв. с 104 глидера по 156W и бойлер 150 л. свързан веднага сред котела. Зарежда се на 24 часа. В големите студове тази година, при минус 22 градуса, темп. на изходящата вода беше 67 гр. и харчеше четири кофи - тип ракети, при температура в помещенията 23 гр. Побира най-много три кофи, три лопати и няколко цепеници от горе. Инсталацията е съвсем обикновена. Без четирипътни вентили, термостати за помпи, буферни съдове и други излишни усложнения. В момента, при температура около нулата, харчи две ракети и половин кофа дърва. Водата към бойлера е с температура 46.5 гр. На инсталацията е, входяща 44.5, изходяща 38.5. Образува се нагар, който обаче толкова не е проблемен за чугунените котли. За това време съм сменил три вентила Honeywell.
Ценно инфо!
Благодаря и дано свърши работа на някой.
Става дума за VIADRUS U22 29 KW.
п.п. Аз вече съм с Дакон24и ГП20
valqk - специалист
Прикачен файл:
day.png
day.png (49.49 KиБ) Видяна 4121 пъти
Според мен така добре е настроен, какво ще кажете? (целия побеля)
С ератовския контролер - толкоз. Нещо обаче 8чувала за 2 дни... не ми харесва. В момента съм на 6.5сек зареджане 36.5 изчакване, ще видя да не го гася така и за колко ще заминат.
Сутринта пелетите бяха свършили в 10 и аз го запалих в 11.
filmatoplo - майстор
:) Добре за побеляването , само ти казах за дебита че е малък -ако го увеличиш ще работи -60 гр изход котел,подаваща подово45гр ,връщаща 40гр , ако се зарежда бойлера (не през вентила )-той ще ти връща средна около 50 гр така че на входа на котела ще се срещат води с температура 40 и 50 гр -та може да имаш поне 45 гр връщаща в котела :wink: така ще още по добре .
valqk - специалист
filmatoplo написа:
:) Добре за побеляването , само ти казах за дебита че е малък -ако го увеличиш ще работи -60 гр изход котел,подаваща подово45гр ,връщаща 40гр , ако се зарежда бойлера (не през вентила )-той ще ти връща средна около 50 гр така че на входа на котела ще се срещат води с температура 40 и 50 гр -та може да имаш поне 45 гр връщаща в котела :wink: така ще още по добре .
Поръчах току що ТАИФУН 25-11 (предполагам ще свърши работа) :) ще я сменя и тъкмо ще обърна вентила, както трябва, че сега посоката на потока е наопаки. Сменям сега, защото на втория етаж явно е малък дебита и не загрява добре, а искам да тествам докато е студено.

Обаче сега като застудя и веднага трябваше да ходя да пипна времето за изчакване, че темп. почна да пада. С тоя контролер няма да стане явно. [-X
Бойлера ми май ще го хвърлям.... 80л буфер дали има смисъл да слагам или ще е много малко?
В момента нямам бойлер със серпентина...
valqk - специалист
Сложих голямата помпа преди няколко дни, сега връщащата е с около 10гр по-ниска от изходящата, ама в момента се мъча със слънчогледовите пелети и немога да вдигна темп. по-голяма от 50 и няколко и да гори повече от 4 часа :(
Задръства се в горната част от шлака. Сега намалих въздуха съвсем - да видим какво ще стане.
Помпата съм я пуснал на 2ра степен.
Имате ли идея що е толкоз шумна? Нещо не и е наред или за тея пари да не се оплаквам ;)?
Прикачен файл:
day.png
day.png (57.67 KиБ) Видяна 4021 пъти
LazarGanev - "Велик майстор"
Не знам за шума - пускал съм такива - няма шум. Може да е въздух, то иначе какво да стърже - лагери няма. Ама пък и само за шум как да я рекламираш - кютай си така, нали има гаранция :)
valqk - специалист
LazarGanev написа:
Не знам за шума - пускал съм такива - няма шум. Може да е въздух, то иначе какво да стърже - лагери няма. Ама пък и само за шум как да я рекламираш - кютай си така, нали има гаранция :)
Буквално вие. Може да снимам клипче, да кажете дали да я върна лятото да взема друга :)
Аз я обръщах (че не можех да я монтирам така както беше) и като свалих долната част, като завъртиш ?ежектора? с ръка - виеше си...
valqk - специалист
В подготовка за зимата: Дайте идея какъв трипътен да си взема с каква задвижка - т.е. откъде и какъв (за софия става дума)?
Търся, търся и греда с ротационните.

http://www.bgtherm.com/store/product/11 ... vs-16.html
ама не намирам задвижка за тоя... а и го няма в наличност...
filmatoplo - майстор
Вентила е добър , задвижки има , как да няма , аз ги купувам от Бургас -Термал инженеринг.Вземи си такава на 220 волта , модел Honeywell М6063L1009. :wink:
Christo - майстор
Аз си купих от тук:
http://www.herz-bg.com/company_local.php?tmpl=contacts
В София е, на сайта има телефони. Останах с впечатление, че са грамотни. Ще ти препоръчат подходящ. Предлагат и много други неща, свързани с отоплението.
  • 1
  • 18
  • 19
  • 20
  • 21
  • 22

Тема "Съвети за избор на котел на твърдо гориво на старо." | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: