Ако незнаете къде да постнете въпрос или мнение, тука е мястото.
PIP - майстор
На теория може и да се прави някъде. На практика аз не съм виждал идеално изработено, импрегнирано и калибрирано душаме, така че не виждам как ще успееш да го паснеш/навиеш/изправиш без да го ковеш.
null - специалист
мога да кажа как го правих аз
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=6204
успех
riki888 - специалист
Става въпрос за старо дюшеме в къща. Самото дюшеме е сравнително добро състояние.
Къщата е повдигната на около 50 см и на това ниво са подовете на стаите. Тия 50 см са оградени с каменна зидария и нагоре вече е тухла. Под подовете тия 50 см са запълнени с нещо - предполагам пясък или нещо такова. Върху пясъка има скара и върху нея е дюшемето. Отнякъде влиза въздух в това пространство от 50 см и излиза през процепите на дюшемето. Понеже дъските не се уплътняват херметично. И в стаите има много неприятна миризма. И си мисля че даже не е здравословна.

Въпросът ми е какви варианти имам да спра неприятния въздух който излиза между дъските на дюшемето отдолу.
Искам да отделя тоя обем под дюшемето от обема на стаята и да спра неприятната миризма.
Някакво боядисване или херметизиране.
Застилане с балатум или някакви плоскости.
Някакъв друг вариант дали имам.
Опасно ли е за дюшемето ако му сложа балатум например - може ли отдолу да се образува мухъл, плесен или за започне да гние.
piron45 - майстор
riki888 написа:
Става въпрос за старо дюшеме в къща. Самото дюшеме е сравнително добро състояние.
Къщата е повдигната на около 50 см и на това ниво са подовете на стаите. Тия 50 см са оградени с каменна зидария и нагоре вече е тухла. Под подовете тия 50 см са запълнени с нещо - предполагам пясък или нещо такова. Върху пясъка има скара и върху нея е дюшемето. Отнякъде влиза въздух в това пространство от 50 см и излиза през процепите на дюшемето. Понеже дъските не се уплътняват херметично. И в стаите има много неприятна миризма. И си мисля че даже не е здравословна.

Въпросът ми е какви варианти имам да спра неприятния въздух който излиза между дъските на дюшемето отдолу.
Искам да отделя тоя обем под дюшемето от обема на стаята и да спра неприятната миризма.
Някакво боядисване или херметизиране.
Застилане с балатум или някакви плоскости.
Някакъв друг вариант дали имам.
Опасно ли е за дюшемето ако му сложа балатум например - може ли отдолу да се образува мухъл, плесен или за започне да гние.
Положението хич не е добро. На старите къщи под дюшамето са слагали сгурия за пълнеж. Лошото е че тя абсорбира влага с времето и започва да мирише гадно, а и загнива дървенията. Най евтиния начин е да затворииш всичко това с балатум, но е временно решение. Ако има влага отдолу нещата ще се влошат още повече след някоя година. Преди години на старата ми къща положението беше същото. Затова изкъртих всичко до земя, вместо пълнежа от сгурия наредих големи речни камъни и върху тях насипах натрошени. Отгоре бетонирах и си сложих ламинат. Не е мръднало от тогава. Сега да речем камъните може да ги замениш с нещо по съвременно като пълнеж, че дори и изолация да му сложиш. Но само запечатване няма да реши трайно проблема.
EDI - майстор
Определено е необходимо раздигане на старото дюшеме и почистване на всичко отдолу.С маскиране няма да стане работата.
riki888 - специалист
Ясно, имам си проблем. Благодаря за отговорите.
riki888 - специалист
Намерих информация че може да се направи по друг начин.
Направо цитирам защото загубих линка.
"Запълване на пространството между плочата и съществуващото душеме с разпенен на място ПолиУретан.
Има фирми дето идват с една малко по-голяма "бутилка" от тези за пропанбутана + машинка за разпенване на ПУ.
Правят се отвори в дъските на дюшемето ок. ф10-ф12, през които са вкарва разпенения ПУ. Той "раздува" и ако си имал до сега скърцане - престава. После се запушват с дървени дюбели.
Отдолу вече няма да има въздух и условия за живот на дървояди, а отгоре както колегата каза -
циклене, анти-дървояд, и т.н. После отгоре, ако искаш, можеш и ламинат да сложиш в посока
перпендикулярна на дюшемето!"
Такова решение е много примамливо обаче се колебая дали е приложимо в моя случай.
Самият полиуретан дали се влияе от влагата, поема ли влага. Дали няма да се получи някакъв страничен ефект.
EDI - майстор
Това решение е ясно, но докато не раздигнеш боклука и не премахнеш влагата отдолу, всяко решение е временно.
Chefo77 - майстор
EDI написа:
Това решение е ясно, но докато не раздигнеш боклука и не премахнеш влагата отдолу, всяко решение е временно.
+ това доколкото помня, полиуретана е перфектна среда за развитието на всякакви гадинки ...
VLADO66 - майстор
А кaто видиш цeнитe нa тaзи услугa нямa дa рaзбeрeш колко бързо си вдигнaл дюшeмeто :wink:

Тема "дюшеме" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: