Всичко свързано с тоците ми е слабост, опитайте се да ме затрудните.
Здравейте, имам един стар немски двускоростен ел. двигател, който искам да си го оправя, но не мога да разбера дали намотка е проблем или дефектнотоковата защита.
Двигателя е 0,1 - 0,2КW и по принцип като го пусна работи на ниската скорост без никакви проблеми, но пусна ли го на по-високата скорост дефектнотоковата защита изключва. Премерих намотките като едната е 12 ома а другата е 200 ома... възможно ли е да има някъде пробив в статора и от там да изключва дефектнотоковата защита? Другото, което си мисля е с времето защитата да е остаряла и да не може да понесе товара на двигателя при втората скорост. Или на 2ра скорост ключа не прави добър контакт и вдига тока .... Просто съм объркан и не знам за кое да се хвана, а отида ли на сервиз ще ми съдерат кожата предполагам...

Поздрави за хубавия форум!
Junak - майстор
Най вероятно лоша изолация на втората намотка. Намери МЕГЕР иги премери. Ако не намираш - с пробна лампа... Ама си е опасно.
bogomilZ - специалист
pachoo написа:
Здравейте, имам един стар немски двускоростен ел. двигател, който искам да си го оправя, но не мога да разбера дали намотка е проблем или дефектнотоковата защита.
Двигателя е 0,1 - 0,2КW и по принцип като го пусна работи на ниската скорост без никакви проблеми, но пусна ли го на по-високата скорост дефектнотоковата защита изключва. Премерих намотките като едната е 12 ома а другата е 200 ома... възможно ли е да има някъде пробив в статора и от там да изключва дефектнотоковата защита? Другото, което си мисля е с времето защитата да е остаряла и да не може да понесе товара на двигателя при втората скорост. Или на 2ра скорост ключа не прави добър контакт и вдига тока .... Просто съм объркан и не знам за кое да се хвана, а отида ли на сервиз ще ми съдерат кожата предполагам...

Поздрави за хубавия форум!
колко са бавните и колко са бързите обороти - вероятно не са две отделни намотки а става с превключване на чифтове полюси
каква е намотката - звезда/двойна звезда , триъгълник/двойна звезда....
имаш ли схема на преключване на високата скорост
rettere - специалист
махни дефектнотоковата , занули корпуса и мери за утечка към корпус.
Измери му и тока - може да е витково или неправилно свързване...
...трифазен ли е монофазен ли е - не казваш
ако е трифазен виж ≌ ли е тока на фазите , и при бавна скорост индуктират ли се ≌ напрежения на изводите на бързата скорост...

Тема "Двускоростен Ел. Двигател" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: