• 1
  • 2
Всички въпроси за вилата.
ICC - специалист
Dessi2026, ти беше писала преди, че имаш извор в двора. Като гледам снимката се чудя, това със сигурност ли е извор, или подпочвена вода или някакво поточе. Ако не е подпочвена вода, може би можеш да каптираш извора, да го пуснеш през някакви камъни да ти пълни езерцата и най-важното да му намериш място да се оттича като прелее през преливника, така много по-лесно ще поддържаш чисто езерото. Ако не е много водата можеш да направиш просто канавка на улицата, тя би трябвало да има някакъв наклон и възможност да се оттича дъждовната вода. Много ми е интересно, какво ще измислиш :)
Dessi2026 - специалист
:-D

"Извор" го водех, докато не беше разчистено и се уповавах на пиказките на местните хора. Сега, от висотата на хидрогеоложкия доклад (благодаря, Хигро) му казвам подпочвена вода.... Но все още се надявам да успея да го приведа във вид на някакъв поток. Лошото е, че е в най-ниската част на парцела и не може май да се разгърне из цялата бъдеща градина. Но се надявам до месец да мога да се похваля с план :wink:
ICC - специалист
А не е ли възможно да минеш на засипване вместо на копане, защото дълбок дренаж трудно се зауства!
Стефан - майстор
Dessi2026 написа:
:-D

.... Но все още се надявам да успея да го приведа във вид на някакъв поток. :wink:
Направо завиждам :lol: Ако аз имах подобно нещо в двора си, бих му измислил някаква турбинка, която да се върти и задвижва генератор/зависи от дебита му/, и да си произвеждам алтернативна енергия. Достатъчно е да произвеждам даже и 12V, и да се осветявам безплатно. Помисли и върху моя мерак.
Dessi2026 - специалист
ICC написа:
А не е ли възможно да минеш на засипване вместо на копане, защото дълбок дренаж трудно се зауства!
амииии... не съм сигурна, че те разбирам съвсем добре. ако засипя няма ли да изчезне водата? А и парцелът е леееко наклонен, така че съвсем естествено се оттича към една канавка... но след като ми направи блатото на снимката де :lol:
Dessi2026 - специалист
Стефан написа:
Dessi2026 написа:
:-D

.... Но все още се надявам да успея да го приведа във вид на някакъв поток. :wink:
Направо завиждам :lol: Ако аз имах подобно нещо в двора си, бих му измислил някаква турбинка, която да се върти и задвижва генератор/зависи от дебита му/, и да си произвеждам алтернативна енергия. Достатъчно е да произвеждам даже и 12V, и да се осветявам безплатно. Помисли и върху моя мерак.
То това е работата - нямам такова нещо все още - трябва да го измисля как да стане на поточе. В момента е блатце с леееко оттичане на водата /ама много лееееееко/.
hygro - майстор
ICC написа:
А не е ли възможно да минеш на засипване вместо на копане, защото дълбок дренаж трудно се зауства!
Засипването, разбира се, решава проблема, но ще се загуби природната даденост на парцела, която, както имах шанса да се убедя, крие доста ценен потенциал. Дренаж не може да се изгради, заради невъзможност за заустване - нивото водата в отточния канал е на същата кота, като ниския край на парцела. Дренажна помпа е неподходящо решение, предвид дебитите - местото е пресечено почти по цялата си ширина от излизащ на повърхността водоносен хоризонт. Вероятно подходящо решение е каптаж, който да концентрира водите в подходящо място, където да се аранжира водна площ и повдигане на нивата на мочурливите участъци. При всички положения вертикалната планировка е сериозно предизвикателство, както от инженерно-хидрогеоложка и естетическа гледна точка, така и по отношение оптимизацията на бюджета. Ама местенцето е определено си заслужава усилията и ми се щеше да бях изпреварил Деси и го бях купил аз :wink:
tinalex - специалист
Аз бих направил следнотоКопая изкоп с много полегати стени,взимам бетонни розетки за паркинг и ги редя по дъното и стените.След това фугирам всички решетки със силен циментов разтвор,розетките на дъното ги пълня с филц,а тези по стените с по-слаб циментов разтвор.В единия край на дъното оставям малка шахта от бетонни тухли и в нея смукател и тръба до удобно мясо за помпа.Смукателя и дъното на шахтата покривам с геотекстилно платно и отгоре до нивото на дъното филц.Горните розетки по ръба на езерото остават 15см под нивото на земята-Малко арматура и бетонен пояс на нивото на земята.Докато правя цялата хамалогия,ще пусна една дренажна помпа в изкопа за бъдещата шахта да ми обира водата.Имаш дар божи в двора.Само виж дали е целогодишно.Целия изкоп преди полагането на розетките можеш да покриеш с по-дебел полиетилен,но виж точно откъде ти просмуква водата-там не слагай,по дъното също.Аз имам същата екстра в двора,но направих бетонна шахта за вода,която се пълни от само-себе си.
Поликарбонатна конструкция за БАСЕЙН
Конструкцията се изработва от алуминий или винкел.
Платна: Поликарбонат - www.polycarbbg.com/products.html може да е с дебелина от 6 до 20 мм и в различни цветове.
Изключително олекотено, функционално и съвременно решение за направата на козирки, навеси и покривни конструкции на басейни и зимнни градини.
:idea:

Колега направо ти се радвам на ината си да рекламираш продуктите,
но като го правиш,Моля прочети темата преди да даваш някакви коментари и мнения.

модератор UNIOR

Прикачен файл

PICT0031_s.jpg
PICT0031_s.jpg (37.34 KиБ) Видяна 15489 пъти
Dessi2026 - специалист
tinalex написа:
Аз бих направил следнотоКопая изкоп с много полегати стени,взимам бетонни розетки за паркинг и ги редя по дъното и стените.След това фугирам всички решетки със силен циментов разтвор,розетките на дъното ги пълня с филц,а тези по стените с по-слаб циментов разтвор.В единия край на дъното оставям малка шахта от бетонни тухли и в нея смукател и тръба до удобно мясо за помпа.Смукателя и дъното на шахтата покривам с геотекстилно платно и отгоре до нивото на дъното филц.Горните розетки по ръба на езерото остават 15см под нивото на земята-Малко арматура и бетонен пояс на нивото на земята.Докато правя цялата хамалогия,ще пусна една дренажна помпа в изкопа за бъдещата шахта да ми обира водата.Имаш дар божи в двора.Само виж дали е целогодишно.Целия изкоп преди полагането на розетките можеш да покриеш с по-дебел полиетилен,но виж точно откъде ти просмуква водата-там не слагай,по дъното също.Аз имам същата екстра в двора,но направих бетонна шахта за вода,която се пълни от само-себе си.
Това почти не го разбрах... Какво е това "дренажна помпа"? И изкопът каква форма има - продълговат като канал на река или.. извинявам се, но съм пълен лаик и не разбирам, но затова пък ми е супер интересно :)
  • 1
  • 2

Тема "Как да си направя басейн от найлон?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: