• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.
piteriv - специалист
Искам да си направя кисело зеле , ама малко(поради липса на място).Някои би ли ми казал колко сол да сложа на литьр вода :?
LazarGanev - "Велик майстор"
Аз го правя така - слагаш сол във водата и бъркаш, докато изплува потопено яйце. После разреждаш с чиста вода 1:1 и това ти е саламурата. Преточваш всеки ден!
emil_v r - майстор
Не ,не - на 100 л бидон 2кг морска сол ! Мойто вече стана . Идеално е . И не преточвай всеки ден , а най мн. през ден , а после когато се сетиш :sad: Питах китайците как си го правят по китайски . Става като в кит. рест. В буркан 3 л. го нарезваш. Вода захар и оцет и сол на вкус . Слагат го в хладилника и след 4 тия ден е готово !
Стефан - майстор
Когато emil_v r ти каже "Добър ден", за всеки случай погледни нагоре, за да видиш къде е слънцето.
За всеки случай, сложи 4% спрямо водата, и нямаш грижи.
И никакъв оцет, захар и др. не ти трябват.
emil_v r - майстор
Нее, с оцет и захар е втора рецепта -каквото е в китайският ресторант . Все пак китайците са правили кисело зеле още когато ние Българите сме говорили български само с колегите си.
А бе,защо чак сега наклавате зелето? Зелето се прави най-късно до 1 ноември.Но щом питате колко сол,ще кажа и моята рецепта.Изпитана рецепта,взета от една стара готварска книга.На 100 кг зеле се слагат 4 кг сол.Предварително се разтваря във вода.Заливат се предварително сложените зелки,като най долния ред се нарязват на кръст, а горните пластове само веднъж.Веднага се протаква.След 3 дни пак.Така 3-4 пъти през 3 дни.Според мене не е нужно всеки ден.И след 15-20 дни преставаш да протакваш.До Нова година е готово.
Ха наздраве, хубаво мезе Изображение
generala_1 - напреднал
ние пък издълбаваме 4уканите на зелките и леко на кръст с ножа и се сипва морска сол ж образуваната дупка и се нареждат с дупката нагоре дане излезе солта може и ко4ан царевица дасе сложи за по добър вкус-успех
iliq todorov - напреднал
Въпросът ми е към Емо! А захарта не ферментира ли по време на престоя на зелето , и още остава ли трайно и с леко сладък вкус? Искам да си направя по тази рецепта , нищо че вече е малко късно. Ама ми се ще да знам дали ще трае повечко , че да направя малко по-голямо количество (повече от 3-литров буркан) Благодарско :wink:
emil_v r - майстор
Илия не прави пове1че от 3 литра . То само почва да ферментира ,и се унищожава! След тва правиш още. Не знам казах ли че стои в хладилник . Иди на китайски рест. и го опитай първо. Нарязва се предварително средно едро . Питай все пак китайците как го правят , но мн. трудно казват.
Борис - специалист
Саламура - 400грама сол ( морска , не готварска ) на10л.вода, 25л.вода - 1 кг.сол(мери точно, яйцата са за пържене,а не за мерна единица) .Претакаш няколго дена и това е ! ( Ако искаш сложи ябълки,червено цвекло, кочани царевица).(Да не е много топло в помещението !
  • 1
  • 2

Тема "За кисело зеле-- колко сол да сложа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: