Най - вълнуващия въпрос зимно време.
hidrazin - майстор
Никъде не видях най-добрата разпалка - кора от бяла бреза. Като малък редовно ходех с колелото до едно дърво преработващо предприятие
и си навивах едно руло от такава кора. Стигаше за доста време. Цепи се на лентички с ръце и се пали буквално от искра.
Разпалки от брезова кора
А има и по-добра разпалка от тротила - амонитът. Той по принцип е на пръчки опаковани с червена хартия която спомага за разпалването. Една пръчка
амонит от 125 грама е достатъчна за 5-6 разпалки. Съответно тия от 250 грама за двойно повече. С това от снимката цял месец. :lol:
Изображение
:partyman:
filmatoplo - майстор
Задръж шашката за паламудения сезон :wink: :partyman:
hidrazin - майстор
Не останаха пич. Бабата, Бог да я прости ги прекара през печката още 80-те години. :lol:
Пък и по нашите рекички паламуд не вирее. То май вече нищо не вирее. :evil:
А и това за амонита си е истина. Като малък съм го виждал. А кората от бяла бреза си е номер едно !!!
:partyman:
hakama - специалист
Привет,
Имам няколко чувала ситен прах и парчета въглища, които смесвам с дървен талаш и малко горяло масло, но то е кът, мисля да взема селитра (коя е най-добрия вариант?). Насипвам ги в малки кашончета отделно дърва и се получава доста добра температура - 55градуса на инсталацията (преди 50ако вдигнеше е празник).

Горяло масло, дървени стърготини - в София могат ли да се намерят и на каква цена? Ситни въглища - дали се продават или ги правят на брикети?!

Поздрави
Привет, има ли възможност 6-8 листа от вестник + 20x20cm картон накъсан на дребно да се разпалят пелети 100-150гр. от тия за "автоматичните" печки, а пелетите от своя страна да разпалят дървата ?
ivanovbg - майстор
magda написа:
Ако някой има опит в разпалването на дърва, без използване на цепени за разпалки, ще съм благодарна да сподели.
:)

Или ти или мъжа ти, едноседмична командировка при някой циганин/циганка. Тея немат тайни с печките :-D
filmatoplo - майстор
Жената всеки ден ми мрънка -че пали печката без цепеници :wink:
fbr - майстор
Аз пък напоследък разпалвам с пелети, понеже свърших натрошените екобрикети, които ползвах досега. Фирмата която произвеждаше екобрикетите, минала на пелети, и се наложи да сменяме разпалките.
fbr написа:
Аз пък напоследък разпалвам с пелети, понеже свърших натрошените екобрикети, които ползвах досега. Фирмата която произвеждаше екобрикетите, минала на пелети, и се наложи да сменяме разпалките.
Благодаря, ще тествам едно чувалче.

Тема "Заместител на дървата за разпалки" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: