• 1
  • 2
Съвети за начинаещи готвачи.
LazarGanev - "Велик майстор"
яйцата са за пържене,а не за мерна единица
Като имаш яйца, можеш да ги ползваш за много неща преди да ги изпържиш! :-D Освен това пробвай веднъж да направиш зелето с 2.5% саламура вместо 4% и ще се убедиш, че освен много по-полезно е и много по-вкусно! А пък чорбата става мехлем! Всички знаем за вредата от солта, а се надпреварваме кой да слага повече - за да издържи по-дълго време зелето? Ако се преточва редовно и често се предотвратяват всякакви вредни процеси, които да му развалят вкуса поне до края на януари без консерванти.
iliq todorov - напреднал
Благодаря за съветите :) Китайци не познавам а и аз също съм чувал че не си казват рецептите (поне не на български) :wink: А за яйцето ми се струва добра идея! То всъщност дава представа за наситеността на соления разтвор , само че може би трябва да се пуска в бидона при някаква постоянна температура. Защото иначе концентрацията ще е различна :? Емо ти каза , в друга тема че имаш везна , която сам си правил , ама май забрави да дадеш чертежче! Ако имам възможност , ще претегля 1 яйце , ще му сметна обема и ще видим плътността му. Някой по- навътре в нещата миже да изчисли с колко сол за литър се постига тази плътност на разтвора.Или пък може опитно да установим с колко сол за 1 литър вода плътността на разтвора се изравнява с плътността на яйцето и ........ :irre: Май се поувлякох а? Наздравеееее!
emil_v r - майстор
Везната , откъде знаеш пък за нея . Спирам да пиша , че така заспамих темата на човека , че и бах мамата :sad:

Прикачен файл

cc.jpg
cc.jpg (243.38 KиБ) Видяна 77199 пъти
Най правилно е да измерите количеството на водата ,а не на зелето. Приготвя се 4% разтвор на едра сол и вода .Това означава,че на 1литър вода се слага 40грама сол, съответно на 10л вода-400г сол и т.н. Солта се разтваря във водата и се изсипва върху подреденото в бидона зеле.Може съда в който разтваряте солта да е 10 литрова кофа за улеснение : на всеки 10 л вода -400 г сол и наливате върху зелето.Нямате шанс да сбъркате уверявам ви Така прочетох в една книга и до сега много години вече зелето става перфектно .Успех!
myrchak - специалист
anika1127 написа:
Най правилно е да измерите количеството на водата ,а не на зелето. Приготвя се 4% разтвор на едра сол и вода .Това означава,че на 1литър вода се слага 40грама сол, съответно на 10л вода-400г сол и т.н. Солта се разтваря във водата и се изсипва върху подреденото в бидона зеле.Може съда в който разтваряте солта да е 10 литрова кофа за улеснение : на всеки 10 л вода -400 г сол и наливате върху зелето.Нямате шанс да сбъркате уверявам ви Така прочетох в една книга и до сега много години вече зелето става перфектно .Успех!
:-D това момче изглежда е правило :-D сомо да допълня зелето се се срязва на кръст и се на режда със срязазото нагоре колкото по плътно толкоз по добре -най отгоре сие изплита обръч от лозови пръчки и се затиска с голям речен камък! и 4% защото после ако е по малко хм !
bambam2k - специалист
Солта е само за вкус!
Прави се между 2 и 4 % разтвор
Аз го правих миналата година за сефте, след много чете из разни форуми.
По сметка беше 3,6% според водата която налях и солта, която разтворих в нея.

Мога да допълня от скромния ми опит че наистина
Излишен труд са:
всякво цепене, дълбане на кочани редене с кочана на горе , листа от вишни дюли смокини царевица и други променят процеса на млечно киселата ферментация и може да се скапе или оправи злето . Аз не рискувах и не ги позвах и стана убиец зеле.


Най важното е зелето да е добре почистено от кофти листа и да не се изплува отгоре поне 25 см да има вода над зелето . Добре става като се ползват бутилки от мин вода пълни със чушмяна един ред и отгоре някаква решетка и камък да ги държи някой нахални парчета зеле когато го режеш.

преди да го направя извиках "специалст с ноу хау и дълъг опит" баба ми
каза женат как да го направи изслушах и казах ще рискувам по новия начин седа гледа и се смя и кръсти докато изчистим зелето от лошите листа и го сложим в буидона и го залеем с соления разтвор за вкус.
вика ако стане догодина и аз така. то така много лесно. еми стана може би късмета на начинаещия но и таз година ще пробвам по същата технология.
  • 1
  • 2

Тема "За кисело зеле-- колко сол да сложа?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: