Предимства, недостатъци, цени, материали, планове, пасивни къщи и т.н.
Tsilkov - майстор
Армировките и кофража се правят с ръце и не много инструменти/подходящо работно облекло (остатъчен продукт се явява потта и мърсотията по дрехите) - да ти се обяснява през интернет как се забиват пирони с тесла в дъски ми се струва малко прекалено :? . Същото важи и за укрепване на армировка чрез връзване с тел. Може би си струва единствено да се отбележи че армировката обикновенно се купува готова огъната и нарязана от арматурен двор и е два вида гладка (фи) и "къдрава" (ен-N).
За самите размери и вид на кофража и армировките се ползва конструктивен проект. Ако и за проект не ти се плаща отиваш до книжарницата на УАСГ(бивш ВИАС) и си купуваш учебник/учебници по стоманобетонни конструкции (аз имам на Боян Димитров и има всичко в него) - почваш да го четеш и едновременно да ровиш в интернет и на пролет си готов да строиш макар и незаконно (което пък не значи неморално).
stivemaster - майстор
Разбира се че незаконно значи неморално, хайде не се отпускайте и да пишете, като че ли са ви паднали батериите.Цилков никой никъде не забранява "Направи сам", но мислиш ли че има държава в Европа, където биха толерирали самоубучение по армиране и бетониране, освен ако не става дума за личен кокошарник ?Дано да не греша, защото ако и той падне, не знам дали знаеш, но има глоби на запад за нехуманно умъртвяване на животни и птици.
Това че у нас, продължаваме с пакистанската практика да минаваме метър ,не значи че сме унмни, а точно обратното.Допускането от закона на строителство извършено от сульо и пульо, без каквато и да е квалификация, няма да ни донесе нищо добро.
Това междувпрочем е и отговора за KingLin, защо в някои случаи в българските форуми "ти казват че си тъп".Никой не ти забранява да направиш това което искаш колега, само че преди това отиди даречем ето тук и запиши курс по специалност „Армировка и бетон“, код 5820303 - втора степен на професионална квалификация и тогава хората които ще ти подпишат удостоверението ще ти носят отговорността.
Tsilkov - майстор
stivemaster ако прочетеш внимателно какво съм написал ще видиш че съм предвидил едни 9 месеца за обучение (от сега до другата пролет) и то по основен стоманобетон (без сеизмична устойчивост и земна механика). Все пак армирането и кофрирането на бетон от отдавна е готова и систематизирана методология и всеки може да я научи стига да има време, желание и смисъл. Пък това че някои хем няма да прочете , хем ще го направи си е изцяло за негова сметка понеже строежа е личен а не обществен (всички видяхме какво стана в Перник).
stivemaster - майстор
Цилков мнението ми е принципно не се заяждам ,не може при приемане, да търсиш документи за съответствие на строителните материали ,а да не се интересуваш от квалификацията на работниците.
VLADO66 - майстор
Като приемам арматура гледам плана и това какво е положено и хич не ме интересува кой го е правил :)
stivemaster - майстор
Не е баш така Владо ,след като ти приемеш, всичко може да се осере, знаеш това.Кел файда, ако са сложили криво ляво всички усилители и столчета като при леенето даречем на балкона, отъпчат усилителите и ги обесмислят.Ако не вибрират бетона ,ако изметнат фусовете на колоните и шайбите (нали няма да приемеш после да им "говорят" с големия чук), ако не спазят нивото на бетона, ако след като приемеш арматурата положат осветлението между армировката ? Да не изброявам повече .
dimovsport - специалист
Това последното,недопустимо ли е? Че беше практика в една фирма в която работих. За залагане на гофри в плоча става дума.
VLADO66 - майстор
stivemaster написа:
Не е баш така Владо ,след като ти приемеш, всичко може да се осере, знаеш това.Кел файда, ако са сложили криво ляво всички усилители и столчета като при леенето даречем на балкона, отъпчат усилителите и ги обесмислят.Ако не вибрират бетона ,ако изметнат фусовете на колоните и шайбите (нали няма да приемеш после да им "говорят" с големия чук), ако не спазят нивото на бетона, ако след като приемеш арматурата положат осветлението между армировката ? Да не изброявам повече .
Е-е -е айде сега-не ги събирам от улицата.
dimovsport написа:
Това последното,недопустимо ли е? Че беше практика в една фирма в която работих. За залагане на гофри в плоча става дума.
Така се прави-след полагането на армировката се слагат гофрите за кабелите.
stivemaster - майстор
Владо, аз не казвам че твоите хора са некъдърни бе човек, просто пишеш в тема в която човек, който не е виждал строеж от близо, иска съвет как да почне да строи сам.
А по повод гофрите в арматурата на плочата ,няма да се правя на по католик от папата и ще кажа че също съм го правил и съм мислил че е много умно и все пак правя всичко възможно да убедя инвеститора да ги прекарвам по тавана ,как мислиш какво става след вибрирането на бетона с тези въздушно пуснатите гофри и конзолите ?
VLADO66 - майстор
По-добре по-малкото зло-гофрите в плочата,отколкото да я копаеш или да правиш мазилка на плоча като стъкло.Гофрите се фиксират за кофража,но ми е много интересно каква роля изпълняват тези конзоли :? Май разводнихме темата,та на въпроса:Арматурата се учи и не е голяма философия-трябва да "четеш" планове и малко сръчност.Кофража е друга бира-едно време започнах като кофражист/даже имам 5-ти разряд/ и гледах в ръцете майстора,гледах как се подпира и колко при различните дебелини плочи,колони и шайби.Има най-различни системи кофражи и всичко е въпрос на опит.В тази връзка да да разкажа един случай.Правиме едно противоатомно скривалище и т.нар. кофраж се състоеше от предплочи изляти предварително и монтирани с кран.Съответно тъй като е нестандартно изпълнението имаше и план за подпиране на предплочите за да се излее основната плоча дебела 60 см.Седиме с бригадира в скривалището,гледаме подпирането/изпълнено по проекта/ и се чешеме-струва ни се малко.Взимаме още толкова шпризи и го подпираме двойно и въпреки това при изливането на плочата една част от подпирането поддаде и 50-60 м3 бетон слязоха в скривалището.

Тема "Как се прави кофраж и армировка" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: