• 1
  • 2
Мечтата на всяка домакиня
Здравейте,
Доста изчетох във форума и почерпих доста ноу-хау, но, с моя проблем не смея да си поставя извода сам :) За това бих искал да чуя и мнението на още някой.
Казуса е следния
Имам два варианта за извеждане на парите от аспиратора (~900-1000 м3) в кухнята:
1. Да го включа в комин които не се ползва, общият тръбен път е ~4м. със 3 х 90 градуса завой.
Комина не се ползва (поне за сега), но не съм сигурен дали ще прави достатъчно тяга, тъй като отдолу може и да е запушен
2. Да го изкарам на вън (през фасадата на кооперацията) с общ тръбен път на въздуховода ~5м. със 1 х 90 грауса завой.
Приемаме, че и при двата случая ще се поставят необходимите допълнения: въздуховоди с подходящо сечение ф150, шапки, клапи които да не допускат връщането на миризмите и т.н.
Кой вариант от двата би бил оптимално добър.? Има ли нужда и ще улесни ли работата ако поставя един канален вентилатор във въздуховода.?

Сърдечно благодаря :)
pipilica - майстор
Изкарвай на фасадата щом комина има вероятност да не работи добре. Според мен няма нужда от допълнителен вентилатор.
chapara - майстор
Аспиратори не се заустват в комин, така че на фасадата. :wink:
SoWhat - специалист
- Ако комина не се ползва за печки, камини и подобни е по-добре в него. Колкото е по-дълго вертикалното тяло /в случая комин/ толкова е по-добре за "тягата" на тялото.
- В къщи съм с 3м. вътрешни тръби до вентилационния отвод. Слагал съм по 4-5м. с прав ъгъл. Няма проблеми с това.
- Няма нужда от допълнителен вентилатор. По-скоро ще пречи. И с времето ще се затлачи от мазнини. Ще стане....!
- За навън - питай съседи и други, дали ще позволят. Загрозяване на фасадата?
Отговора на SoWhat най-се доближава до "умозаключението" което достигнах и аз. Още повече, щом е изпробвано в практиката, мисля, че вече няма да имам притеснения :)
Благодаря и на останалите. Много сте готини :)
chapara - майстор
Дано някой, някога не реши да запали печка. А м/у другото, ако има и друг вързан аспиратор в този комин, ще си знаете менюто винаги с комшиите :-D
SoWhat - специалист
Е, то по-принцип аспираторите се връзват на една вертикала. Така че, винаги има по още някой вързан. Щом има клапа /която си е задължителна/ миризми няма. А за печка е хубаво да се провери дали някой комшия има/няма намерения да ползва.
Весел уикенд на всички.
Ами тя кооперацията е 3 етажна и едно таванско помещение. Един от комшийте преди време се е отоплявал на твърдо гориво.. Но сега всички комшии под мен са с централна газ, а над мен са на ток (Но без асансьор до 4-ти етаж, рядко има ентусиасти да се топлят на дърва). :)
ribnikolaevi - майстор
chapara написа:
Аспиратори не се заустват в комин, така че на фасадата. :wink:
Я пак ...
Чапар [-X
Да си чувал за сифонна система на комините ...
ribnikolaevi - майстор
chapara написа:
Дано някой, някога не реши да запали печка. А м/у другото, ако има и друг вързан аспиратор в този комин, ще си знаете менюто винаги с комшиите :-D
Точно при комин това не може да се случи. Може да стане с въздуховода в банята, например знам менюто на комшийката отдолу, защото се пуска вентилатора в банята и отваря вратата на кухнята, като иска да изчисти кухнята от миризми. Но с комин, със сифонна система ... как ли ще се случи :?:
  • 1
  • 2

Тема "Аспиратор с дълъг въздуховод" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: