• 1
  • 2
Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Нищо съдържащо топола на открито! За нула време изгнива.
Шперплатът, ако не греша, тежи повече, което натоварва покривната конструкция (ненужно)
"...червения шпертплат е около 4лв./м2 по-скъп от ОСБ-то, но така ще отпадне и въпроса - да слагам ли грунд/воалит/полизол. "
Не разбирам връзката. Как някава си дъска те лишава от нуждата от хидроизолация?
pipbel - майстор
nikivelinov
Вземи си ОСБ-3 15 мм 30-32лв/м2 достатъчно ти е за покрив. Някои 9мм слагат.Няма да скачаш я.
Влагоустойчиво е, не е хидроизолация както подчерта n_a Пак ще ти е нужна такава.
nikivelinov - специалист
n_a написа:
Нищо съдържащо топола на открито! За нула време изгнива.
Добре, но сигурно и ОСБ-то съдържа топола.
n_a написа:
Шперплатът, ако не греша, тежи повече, което натоварва покривната конструкция (ненужно)
Това не ме притеснява
n_a написа:
"...червения шпертплат е около 4лв./м2 по-скъп от ОСБ-то, но така ще отпадне и въпроса - да слагам ли грунд/воалит/полизол. "
Не разбирам връзката. Как някава си дъска те лишава от нуждата от хидроизолация?
Връзката е в определенията: ВЛАГОУСТЙЧИВ ОСБ и ХИДРОФОБЕН шпертплат. А питам, защото досега не съм използвал ОСБ и ми изглежда много съмнителен като материал, при това за външна употреба. За сметка на това, се използва широко за покриви и то такива с битумни керемиди.
От хидрофобен шпертплат имаме една дворна врата - на слънце, дъжд, сняг, целогодишно. Вече 14-15 години не е мръднала, а когато я правихме шпертплата не беше нов. Единствения и проблем е че не държи боя - излющтва се за 1 година, явно трябва специален грунд, но както и да е. Друг е въпроса, че може да има някаква разлика между този от 55 лв (има и от 80 лв.), и този дето е отпреди 20 (и повече) години. Но показателен е и факта, че в стоителните складове хидрофобния шпертплат е обикновено навън, докато ОСБ - влагоустойчиво или не - е на закрито. И затова си мисля, че не е нужно допълнително подсигуряване под битумните керемиди, ако се използва шпертплат, освен може би едно фугиране със силикон м/у платната.

Някой да каже нещо за различните марки битимни керемиди?
nikivelinov - специалист
pipbel написа:
nikivelinov
Вземи си ОСБ-3 15 мм 30-32лв/м2 достатъчно ти е за покрив. Някои 9мм слагат.Няма да скачаш я.
Влагоустойчиво е, не е хидроизолация както подчерта n_a Пак ще ти е нужна такава.
pipbel, благодаря за мнението.
Няма да скачам, но ще има слънчев панел. За натоварване - 18мм и 15 мм сигурно ще издържи.
Мисълта ми беше в сравнението ВЛАГОУСТОЙЧИВО срещу ХИДРОФОБЕН :!:
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
Влагоустойчив, означава, че е устойчив на влага. Устойчив. Влага.
Значи! Не забравяме, че е шперплат (или OSB) с всичките плюсове и минуси на точно този тип материали. И 2. влагоустойчивите и хидрофобни материали, са със специално покритие, което Намаля или Забавя неприятните последици от НАВЛАЖНЯВАНЕ.
Сиреч : не киснеш шперплат или OSB в локви или под дъжда, но на мъгла или инцидентно намокряне не рискуваш да се разпадне, раздуе, окриви.
В OSB няма топола именно поради влагата и свойстото на тополата моментално да гние и от друга страна рекламираното широко приложение на плоскостите.
Хидрофобен - повърхността е обработена с водоотблъскващ препарат. Върши работа, но старее. Като го спече едно лято слънцето, защитния слой отива в небитието. И без това по местата на срезовете не е хидрофобно.
Би ли сметнал, за мое удоволствие, колко ще тежи покривът ти с техническия шперплат. И сравни с проектното.
nikivelinov - специалист
n_a написа:
Би ли сметнал, за мое удоволствие, колко ще тежи покривът ти с техническия шперплат. И сравни с проектното.
Съжалявам, не мога да смятам за чуждо удоволствие :?
Мога да дам данни, от които всеки да може да си сметне според конкретните размери:
плътност шпертплат топола/топола - 500кг/м3
плътност шпертплат бук/топола - 750кг/м3
плътност шпертплат бук/бук - 850кг/м3
плътност ОСБ 2 - 640 кг/м3.

оскъдна информация (мнения) има тук:

http://sekvoya.com/
http://www.maxim.bg/osb/osb.htm
http://www.kronospan.bg/products/catego ... 41&wh=t_ch
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopi ... hlight=osb

n_a, благодаря ти за изказаните общи и принципни съображения - ще ги имам предвид.

ПС/ хидрофобния шпертплат се използва и за бетонен кофраж (многократно), та в известен смисъл се кисне във вода.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
"плътност шпертплат бук/бук - 850кг/м3
плътност ОСБ 2 - 640 кг/м3. "
Това имам предвид. Осезаемо и неоправдано по-тежко е.
"ПС/ хидрофобния шпертплат се използва и за бетонен кофраж (многократно), та в известен смисъл се кисне във вода." И при влошаване на качествата го сменят. Ти колко често ще ремонтираш покрив. :roll:
nikivelinov - специалист
n_a написа:
"плътност шпертплат бук/бук - 850кг/м3
плътност ОСБ 2 - 640 кг/м3. "
Това имам предвид. Осезаемо и неоправдано по-тежко е.
"ПС/ хидрофобния шпертплат се използва и за бетонен кофраж (многократно), та в известен смисъл се кисне във вода." И при влошаване на качествата го сменят. Ти колко често ще ремонтираш покрив. :roll:
На всеки 50 години :-D или когато се скапят шиндлите :sad:
Което ме подсеща пак да попитам за по-важното: какви шингли сте използвали, кои са по-добри?

Само на сайта на Армормат (продукти от IKO Group) има поне 4 типа: стъклофибърни, двуслойни, самозалепващи се, силнополимеризирани, АПП битум, СБС битум (не съм сигурен дали се използва за шингли), ...
Цялата информация, до която стигам е от тип реклама и затова питам за практическа информация като напр.: тези на Изола трябва да се подлепват; Едикои си се изкривяват първото лято и т.н.
n_a - МАЙСТОРИЩЕ
Answers: 1
http://onduline.longrine.fr/img/prod_bardoline.gif
1993та нямаше други. В ървите жеги си омекнаха и се огънаха по всички малки и големи неравности. Извод - спазвайте инструкциите (за плътна и равна повърхност под тях) :wink: . Впрочем, не се прокъсаха, за отлепяне изобщо и не става дума и покривът още си е ОК.
Опитът ми с българските не е директен (продавах ги). Освен досегашните ми коментари, да добавя, че които са с посипка, все едно я няма, а всичките продукти на тази фирма са някакси чупливи. Май и армировката не е читава. Всъщност от рулото мога да си отчупя парче. Бяха почти два пъти по-евтини.
  • 1
  • 2

Тема "Спешно питане за битумни керемиди" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: