Съвети от майстори за майстори. Полезни проспособления и инструменти.
За добро или за лошо преди няколко дни сменихме дограмата. Избрахме си PVC WP, с К-стъкло и стъклопакет 4/5 мм. Прозорците са два западни и един южен. Сега проблема е какви щори да поставя? Съжалявам, че не си поръчахме вградени в стъклопакета :sad: ... късно е вече.
Пред тези прозорци нямам тераса, която през лятото да прекрива част от слънчевата светлина.
Сега раздвоението ми е м/у хоризонтални и вертикални щори (външни не искам). Кои ще са най-практични за моя случай? Моля, дайте ми съвет какво да избера!
Да си призная доста се порових в нета и нищо не можах да открия като за и против.
Цецо - специалист
Хоризонталнитеса по практични,тъй като се поставят на крилата и не пречат по никакъв начин при отваряне.
anmoll - специалист
Хоризонталните събират прах,но и аз мисля,че независимо от това са по-добри от вертикалните защото светлината се регулира по-добре. Има и други щори на руло но нищо не знам за тях.
SHL - специалист
Без да давам мнение, кои щори са по добри искам да споделя с вас, какви си сложих в нас.
Тези дни, майка ми направи пролетно почистване в нас и взе да
изпере пердетата в хола. За една година не знам, дали можете да си
представите, колко тютюн се беше напоил в тях :shock:
Бяха станали мръсно жълти. В течение на разговора ни как, аз трябва
да пуша по малко и т.н. ми се роди идеята да си сложа щори.
Дори не знаех, какви да взема. Веднага отидох в "Бриколаж" и там сред
избора, който имат, аз си избрах хоризонтални, дървени щори с цвета
на секцията ми. Взех дървени, а не алуминиеви, защото дървото
създава, повече уют от алуминия.
И да ви кажа сега не съжалявам. Сложих си ги и ми е доста
комфортно с тях. Хем не събират пушилка, колкото пердетата, хем
вечер, мога плътно да си затворя прозореца от любопитни погледи,
хем са дървени в цвета секцията и ми създават приятно усещане за уют.
И тъй като, аз всичко снимам, съм снимал и новите си щори :-D . Ето ги и тях:

Изображение

Изображение

Изображение
MarSim - напреднал
Имали сме 8 години хоризонтални щори. Голяма проклетия е почистването им - все едно всичкия прах там отива.
Вертикалните много навяват усещане за офис - не мисля, че е уютно и вкъщи да има такива.
Преди 1 година си сложихме на новата PVC дограма Руло щори с водачи. Много сме доволни, защото има най-различни материи. Те са специално разработени с тази цел - не задържат прах, не прогарят от слънцето и не избеляват. На мен най-много ми хареса, че при плътно спускане не се затъмнява напълно, защото при нас проблемът идваше не толкова от слънцето, колкото от прекалено близка сграда.
Има и много атрактивни плисе щори, но не ни харесаха цветовете на перящите се варианти. Сега може и да има разнообразие.
Eleya - помощник
Ами то ако ще е "усещане за офис", на мен хоризонталните алуминиеви ми създават същото чувство, защото и те се използват масово по офиси, както и вертикалните. Това, което ме впечатли обаче е, че един и същ прозорец изглежда визуално по обемен с вертикалните - поне при наши съседи така се получи след подмяната на старите хоризонтални щори..... :wink: Това, което мога да споделя е само, че тези хоризонтални алуминиеви се чистят ужасно трудно, особено по-тъмните разцветки "трупат" страшно много прах....а тънките въженца и водачи, които ги свързват дори и след пране не се почистват :?
То и ние 6 години бяхме с хоризонтални щори. И на мен ми налъхваше на офис та за това си поставихме и перденце с рязана бродерия. Веднага се забелязва домашният уют. Проблема идва от това, че като решавах да мия щорите на мъжа ми лошо му ставаше (нали той трябва да ги сваля...). Накрая съвсем му прилошаваше, когато се трябва да ми помага при гладенето на перденцето, а то е само 9 метра дълго и 2,80 м. широко :-D .
Иначе съм доволна от хоризонталните щори. Достатъчно ми затъмняваха. Поддръжката на вертикалните е много по-лесна. Притеснява ме това, че вечер могат да прозират :? пък живея в къща на оживена улица.
prascho - майстор
Ще има homegrown видео :-D . Поздравления за къщата.
Vania76 - помощник
Имам външни ролетни щори някои знае ли как се сменя въжето за сваляне и вдигане на щорите
velsi - Почетен майстор
Трябва да разглобиш кутията отвън, за да имаш достъп до ролката. Като го направиш ще видиш къде влиза въжето и къде е завързано. Много е лесно и веднага ще ти стане ясно. И внимавай, особено ако си на по-горен етаж.

Тема "Хоризонтални или вертикални щори?" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: