Най - вълнуващия въпрос зимно време.
8180 - майстор
10х,
Сериозно !? Нещо си мислех за въздушни тапи горе.
Горно ниво колектор - долно ниво хоризонтален бойлер 60-70см.
romanpm - майстор
8180 написа:
10х,
Сериозно !? Нещо си мислех за въздушни тапи горе.
Горно ниво колектор - долно ниво хоризонтален бойлер 60-70см.
Супер , наклон на тръбите и намаш проблеми както написа колегата горе :)
Petyr - специалист
8180 написа:
Едно въпросче (може би към 2v6) - малко глупаво май: :sad:
При термосифонна система възможно ли е да има участъци от топлата магистрала НАД бойлера и от студената ПОД колектора?
И ако НЕ, а се налага - има ли елегантно решение?
Според мен няма никакво значение как ще обикалят тръбите, единствено трябва да взимаш предвид хидравличното съпротивление, което нарства, както с дължината на тръбния път, така и със завоите. За да компенсираш се ползват тръби с по-голям диаметър, а понякога се налага и колена с по-голям радиус.
2v6 - майстор
8180 написа:
10х,
Сериозно !? Нещо си мислех за въздушни тапи горе.
Горно ниво колектор - долно ниво хоризонтален бойлер 60-70см.
Какво значи въздушни тапи? Въздушни възглавници ли? Хубаво е целия кръг да има само една гърбица или висока точка. Там се поставя отклонение за обезвъздушителя.

Система с естествена циркулация (термосифонна) работи само когато бойлера е на ниво над колектора!
Petyr написа:
Няма никакво значение как ще обикалят тръбите, единствено трябва да взимаш предвид хидравличното съпротивление, което нарства, както с дължината на тръбния път, така и със завоите. За да компенсираш се ползват тръби с по-голям диаметър, а понякога се налага и колена с по-голям радиус.
Това е 100% вярно. Скоростта на естествената циркулацията може да се представи със следната формула:

V=S/R

S - статична сила, създавана от разликата в теглото на топлата и студената вода
R - хидродинамично съпротивление, създавано от движението на водата през колектора, тръбите и топлообменника на бойлера (кожух или серпентина)

Колкото V е по-голямо, толкова по-добре. За тази цел трябва S да е голямо, а R малко. Petyr е обяснил какво е необходимо за да се намали R. За да се увеличи S е необходимо бойлера да е колкото се може по-високо спрямо колектора.

Когато бойлера е на същото ниво като колектора скоростта V е нула. Когато бойлера е под колектора естествена циркулация на топла вода от колектора към бойлера не е възможна.

При слаба или невъзможна естествена циркулация се слага помпа с контролер.
Petyr - специалист
8180, за да е по-лесно изграждането на такава система, то си представи, че колектора не е просто колектор, ами е в комбинация с маломощна помпа, чиято мощност можеш да регулираш чрез разликата във височините на колектора и бойлера. Другото което можеш да регулираш е необходимата мощност, чрез намаляне на хидравличното съпротивление на системата, както се вижда от формулите на колегата 2v6.

Ако на някой му е интересно мога много простичко да обясня как работи тази система.

На схемичката в синьо е студената вода в червено - топлата. Имаме и разлика ΔН, която е важна, защото цялото задвижване става благодарение на гравитацията. При стрелка I движението е надолу, а при стрелка II е нагоре, защото водата при различна температура има различна плътност, а от там и маса при еднакъв обем.

В крайна сметка по-тежката, студена вода пада на долу, а по-топлата се качва, независимо след това как е нагънат тръбният път, защото ΔН не се променя. Единственото което трябва да се преодолее е триенето между водата и тръбите.

ПП. Само искам да допълня, че е добре след колектора до височина ΔН тръбният път да се движи нагоре, а след бойлера - надолу, защото в противен случай след спиране на циркулацията (при понижаване на температурата в колектора или повишаване на Т° в бойлера), по-късно, за да се възобнови циркулацията ще трябва да се извърши принудително, докато водата в червения участък от контура стане по-топла, а в синия - студена.

Прикачен файл

termosifonna.JPG
termosifonna.JPG (18.17 KиБ) Видяна 8130 пъти
8180 - майстор
Благодаря за вниманието,
В един момент се усъмних, че не съм бил ясен, но схемата на Петър "тури" нещата по места.
Пак да повторя делтаН - 60-70см. Харесва ми терммосифонния ефект, а ми се ще цялата това стопанство да се прибере в/на скатен покрив. Помислих си дали ще стане да не "дупча" много скатовете - ще преценявам щом става.
Апропо - вероятно няма да е един панел - два/три на едно ниво върху южен скат.
Имаше дискусия паралелно/последователно свързване, която остана без категоричен извод. Откъм съпротивлението на самите панели май излиза "паралела" за предпочитане.:?
Вашето мнение?
Petyr - специалист
При термосифонна система - паралел.

Все пак се замисли и за варианта с циркулационна помпа, повишава ефективността на системата, а консумира 20 W. Т.е. дори да ползваш колекторите целогодишно, при 6000 слънчеви часа ще платиш 120 КВтчаса електроенергия. Която прави около 18 лв./година. Но имаш и инвестиция в помпа и датчик, а и след време може да се наложи да ги сменяш...
2v6 - майстор
8180 написа:
Благодаря за вниманието,
В един момент се усъмних, че не съм бил ясен, но схемата на Петър "тури" нещата по места.
Пак да повторя делтаН - 60-70см. Харесва ми терммосифонния ефект, а ми се ще цялата това стопанство да се прибере в/на скатен покрив. Помислих си дали ще стане да не "дупча" много скатовете - ще преценявам щом става.
Апропо - вероятно няма да е един панел - два/три на едно ниво върху южен скат.
Имаше дискусия паралелно/последователно свързване, която остана без категоричен извод. Откъм съпротивлението на самите панели май излиза "паралела" за предпочитане.:?
Вашето мнение?
При термосифонна система всяко, дори малко допълнително съпротивление оказва отрицателно влияние на циркулацията. Така че колекторите трябва да са в паралел и тръбите да са с по-голямо сечение.
В твоя случай, при 60-70 см денивелация естествената гравитация ще е слаба и трябва да не правиш експерименти с движение на водата нагоре-надолу, а да прекараш тръбите по най-късия път.
Бойлера трябва да е с водна риза. Ако е хоризонтален ще може да се монтира по-нависоко.
8180 - майстор
Благодаря момчета,
Дано и авторът на темата е получил своите отговори.
ive1ina - напреднал
Аз искам да попитам дали тук поставят слънчеви колектори на терасата като сенници :? Защото един познат ни каза, че в Гърция много от хората така си ги поставяли. И тъй като мислим за слънчеви колектори, ако можем да си ги сложим по този начин ще е чудесно. Защото сме на 2-ри етаж, кооперацията е на 4 етажа и мисля, че ще е много по-лесен този вариант. Пък и без това щяхме да слагаме сенник :roll: Може би има някакви конструкции, с които ги закрепят :?
Иначе другото хубаво е, че терасата ни е дълга, към 4 метра, обща на кухнята и хола и е южна, пред нас няма други сгради, които да правят сянка и цял ден има слънце :) Също така се чудя, ако сложим повече от един и прекараме тръби за парно, дали зимата ще можем да се топлим по този начин :?

Тема "и аз да попитам за слънчеви колектори" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: