• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13
Ако сте ремонтирали нещо в дома си. Качете тук вашите снимки. Преди - След
крум - специалист
Да, Сан Ремо е :)
Смесителя на чешмата ще е високо - на 20 см от чешмата.
Аз вчера изкъртих дупките за тръбите за смесителя на душа, ама мога и нови да изкъртя - поне за къртене образование не трябва...
Ще го помисля и днес - докато не съм наслагал тръбите все има време за промени. Иначе това че прозореца е много близо до лявата стена и чупката ме притесняваха да е там смесителя. Вчера обаче намерих решение за чупката - отворих още една дупка в стената и сега тръбите ще вървят от там :)
Въобще - дай ми да къртя... :)
крум - специалист
Един месец след първия си пост мога да кажа, че съвсем не съжалявам за последвалото почти едномесечно къртене (което между другото съм решил да продължи и в други части на апартамента след ремонта на банята).

Хронологията досега:
При разбиването на дупката за тоалетното казанче на стената между банята и кухнята, стената започна застрашително да се клати.
Два дни се въртях около нея и мислих дали да я укрепвам с някакви стоманобетонени рамки, дали да я бутна и изградя наново или да си я оставя така - клатеща се - с тенденция да "стане по-здрава като се измаже". Това последното беше мнение на професионалисти...

Прикачен файл

IMG_0286.jpg
IMG_0286.jpg (62.1 KиБ) Видяна 36466 пъти

Прикачен файл

IMG_0285.jpg
IMG_0285.jpg (50.38 KиБ) Видяна 36466 пъти
крум - специалист
Последва "разглобяване" на стената, защото в тоя случай за бутане не може да става дума :)
Междувременно свалих нивото в част от кухнята с 22 см - толкова слоя се бяха натрупали през годините:
2 слоя цемент с пясък
1 слой мозайка
1 слой итонг
1 слой плочки

Прикачен файл

IMG_0288.jpg
Тази дупка спокойно може да се превърне във вана...
IMG_0288.jpg (54.76 KиБ) Видяна 36454 пъти

Прикачен файл

IMG_0289.jpg
IMG_0289.jpg (58.98 KиБ) Видяна 36454 пъти

Прикачен файл

IMG_0412.jpg
Стената в напреднало състояние на саморазпад...
IMG_0412.jpg (55.13 KиБ) Видяна 36454 пъти

Прикачен файл

IMG_0413.jpg
От тук ни дойде идея да променим преградната стена между кухнята и хола, но за това - следващия ремонт
IMG_0413.jpg (57.99 KиБ) Видяна 36454 пъти
masteradmin - майстор
Ако може да си позволиш да я бутнеш.
Аз в моита баня бутнах няколко тухлени стени и ги замених с рамки от Г-образен винкел.
Поставяш на пода един наилон след това слагаш рамката вътре е хубаво да пуснеш няколко метални пръчки или тел за арматура. След това забъркваш цимент и пясък и я пълниш. На следващия ден я изправяш и имаш много яко 3 см. стена. На която лесно се лепят плочки или пробиват дупки.
крум - специалист
Междувременно бе сменен и целия водопровод.
Прекарах и водопровод на тавана за мокрото.

След бутането на стената последва ново къртене - на пода в банята.
Изненадите никнат една след друга - оказа се, че един пласт е армиран. Къртенето на ~2.5 квадрата отне 2 дни... и 30 чувала за боклук.

Прикачен файл

IMG_0414.jpg
Армировка... да се чуди човек за какво ли е нужна...
IMG_0414.jpg (97.72 KиБ) Видяна 36447 пъти

Прикачен файл

IMG_0297.jpg
Частта от новия водопровод в кухнята. Презапасил съм се със студени изводи
IMG_0297.jpg (56.4 KиБ) Видяна 36447 пъти
крум - специалист
Master, ама много си бърз :)

Стигнахме и до бутането/разглобяването - стана една голяма стая 270х240. Имаше и момент на размишления дали да не оставим банята така катко си е. Обаче максималното, което щяхме да постигнем е да има място и за вана - другите неща вече сме ги разпределили добре. Така че тази идея бързо отпадна.

Междувременно врътнахме заварения моноблок от другата страна на канализационната тръба, та дойде в "кухнята". И мивката монтирахме на новите изводи - малко нисичко, ама засега е добре.

Последва 3-дневно мазане. Стените ги изпердаших по 3 пъти и резултата е повече от добър - шпакловка няма да има - стените остават на вар. Ще ги боядисам с някакви постни бои за вар и това ще им е обработката.

За първата стена и за гореспоменатото къртене на пода в банята баща ми удари едно много силно рамо.

Разбира се, не се разминахме и без сваляне на прозореца на банята и слагането му отново.

Прикачен файл

IMG_0425.jpg
... ето ме и мен... не съм се бръснал от близо месец :)
IMG_0425.jpg (68.1 KиБ) Видяна 24201 пъти

Прикачен файл

IMG_0423.jpg
... всички мажем...
IMG_0423.jpg (61.18 KиБ) Видяна 24201 пъти

Прикачен файл

IMG_0420.jpg
Стените.
Не са идеално прави. Стремим се към минимална мазилка, че и варта на чувалчета е скъпа...
IMG_0420.jpg (104.85 KиБ) Видяна 24201 пъти

Прикачен файл

IMG_0417.jpg
Баш-майстора. Добре че намери време да дойде да побутне.
IMG_0417.jpg (111.27 KиБ) Видяна 24201 пъти
Последна промяна от крум на пон сеп 18, 2006 8:51 pm, променено общо 1 път.
крум - специалист
Стената...
Реших да е от гипс-картон.
Минималната ширина на стената, когато вграждаш казанчето в нея, е 14 см по документацията на казанчето (иначе самото казанче е 13 см).
Двойна стена, с по 2 пласта гипс-картон.
На 14 см ще мога да пусна и канализационната тръба за тавана.

Отделих половин ден за изчитане на всичко, което има за стени в сайта.
Разпечатах си и документацията от сайта на Кнауф и се тръчнах да купувам профили и гипс-картон. И изненада - семейното комби се оказа с 10 см по-тясно отколкото винаги съм мислил че е.

Също се оказа, че повечето дребни подробности в монтажа на гипс-картона ги няма никъде. Последва 3-дневно правене на скелето и стотина позвънявания на един приятел.

Отне ми половин ден за да фиксирам чешмата в кутията, която и бях направил.

В събота дори успяхме да отделим 3 часа за избиране на плочки - в един склад разхвърляхме на пода плочки от 3 модела и комбинирахме, размишлявахме, подреждахме, докато накрая се спряхме на размер 12.5х33.3, оранжеви, с разхвърляни малко кафяви и червени между тях. Чакаме ги на 09. октомври.

Равносметката досега:
Ширина на банята: 102.5 см след слагането на последния слой гипс-картон. Спечелени 8.5 см, в проценти - смятайте си го сами.
Дължина на банята 240 см. Спечелени 10 см
Ширина на кухнята 170.5 см. Спечелени 6.5 см.
Тротоарът пред къщата - затрупан с чували с отпадъци. Вече паркирам на отсрещния тротоар...

И... финансово и физическо изстискване. Чакам с нетърпение седваща заплата. Днес (тази вечер) няма да се работи - ще перем, че са се събрали дрехи от 3 седмици.

Първоначалните ми очаквания са повече от изпълнени.

П.С. Странно за мене е цялото това наливане на материали. Стените - 10-12 см. мазилка - бая чували излезнаха от там. Подовете - 15-22 см бетон, по 2 пласта мозайка на места.
Както каза баща ми - платил си го, като си го купувал и сега си изхвърляш парите... Добре, ама на мене не ми го побира ума - че всичките тези материали са платени, мъкнени до втория етаж, разбърквани, полагани. Това все е труд и време... Все още не мога да си отговоря тези хора толкова ли са били богати че така да си изливат парите във вид на материали...
По мои калкулации само от пода сме извадили над 3 тона материали. А сме изкъртили само едно парче 180х240... има да се кърти още кухня - 100х210 и коридор - 200х200...

Прикачен файл

IMG_0447.jpg
Чешмата - монтирана, за да се уверя, че всичко е наред.
IMG_0447.jpg (31.44 KиБ) Видяна 24161 пъти

Прикачен файл

IMG_0446.jpg
Забравих да изрежа дупката за бутона на казанчето... Утре с това ще започна
IMG_0446.jpg (30.14 KиБ) Видяна 24161 пъти

Прикачен файл

IMG_0440.jpg
IMG_0440.jpg (67.83 KиБ) Видяна 24161 пъти

Прикачен файл

IMG_0438.jpg
IMG_0438.jpg (74.04 KиБ) Видяна 24161 пъти
leonardo_vd - модератор
Браво. Ще чакаме по-нататъчни снимки.
Emerald - модератор
платил си го, като си го купувал и сега си изхвърляш парите...
:lol:
Все още не мога да си отговоря тези хора толкова ли са били богати че така да си изливат парите във вид на материали...
По мои калкулации само от пода сме извадили над 3 тона материали.
Да... :? Ужас! Знаеш ли, навремето всички тези материали бяха много евтини. На пишман-майстори в това им се състоеше "майсторлъка" -да хвърлят колкото може повече цимент. :lol:

Разбиването е нещо кошмарно. Съчувствам ви. Но резултата после може да е страхотен, така че си заслужава. Брат ми кърти от януари апартамента си и края още не се вижда. :lol:
крум - специалист
От януари до септември са си точно 9 месеца... Бая къртене пада при брат ти - и на него явно не му е никак лесно.

Започвам да се замислям вече за разните "дреболии" в банята - осветление, вентилатори, огледало...

Рафтовете сме ги измислили - ще представляват дървени полици. Две-три в душ-кабината, една двойна в пространството между тоалетната и мивката и над тоалетната и може би една двойна под мивката.
Разбира се, ще внимаваме да не стане претрупано.

Вентилатори - гледах тези, българските, с датчика за влага и релето за време - идеята страшно ми хареса, ама бая дървено изглеждат.
Гледах и едни полски - в Ташев-галвинг много ги похвалиха, а и цената беше 18 лв. Разбира се, без реле за време и датчик за влага. Тези неща мога и допълнително да ги сложа. Ще ми се да е нещо дискретно. И трябва да измисля къде да го/ги монтирам. Дали по един над тоалетната и над душ-кабината, или един на средата между тоалетната и душ-кабината... Ако са два, разстоянието между тях ще е по-малко от метър.

Добре е, че реших стената и тавана да са от гипс-картон. Така ще мога да си пусна тока и да направя дупките/укрепването, да пусна вентилацията когато реша, стига това да е преди затварянето на стената откъм кухнята (което май няма да е скоро).

Засега си мислим за огледало над чешмите, но ни притеснява пръските как ще се отразят на стената. За това може би ще сложим някаква дъска между мивката и огледалото. Замисляме се за две лампи отстрани на огледалото, със плафони във формата на лалета или кокичета. Друга добра идея ми се вижда една лампа от същия тип централно над огледалото.
Проблемът със всичките лампи, които досега сме гледали, са гадните им метални стойки. И дори когато не са метални, са някакви отвратителни евтини имитации на дърво.

Остава открит въпросът за осветлението на останала част на банята - душ кабината... Дори си нямам и на идея какво би било добре.

С други думи - давайте идеи. Явно се сблъсках с неща, от които нямам много понятие и доста ще трябва да почета.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 13

Тема "Банята - как да спечелим още малко място" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: