НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление 
Дата и час: Пет Ное 21, 2014 12:39 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Юли 10, 2008 9:54 am 
специалист

Живеем в къща. Смятам, че е със подходящо изложение - единия скат на покрива сочи юг.
Разположението е
0 - мазе и котелно
1 и 2 жилищни етажи
3 тавански етаж
Искам да направя слънчева система за целогодишно ползване - през лятото за топла вода, а през зимата колкото помогне на парното - толкова. Имам впредвид за през деня когато няма никой в къщи и вечер като го запаля да не грее от 15С, а от малко повече.
Плочите са по 60м2 на етаж. Котела мисля, че е 45KW, Viadrus U22.
Искам на всеки етаж (три броя) да има самостоятелен бойлер 120л с по две серпентини. Лятото да се топлят от колектора, зимата от парното.
Също така зимата през топлообменник да се топли водата на парното през деня (когато може и колкото може, знам, че няма да е много)
Моля, запознатите с тематиката ако може да драснат една принципна схема на свързването и евентулано какви колектори биха препоръчали и въобще разни непознати за мен думички, които да използвам като ходя да "пазарувам".
Аз схеми в сайта на Ерато видях, ама там става дума само за един бойлер, а при мен са три. Също така когато са повече от един колекторите как се свързват - последователно или паралелно?
Освен това май няма да стане с диференциален термостат, защото бойлера не е само един. Може би нещо като байпас при всеки бойлер...
До другата седмица трябва да реша какво ще правим, защото предстои ремонт на покрива и да ги съчетаем.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 10, 2008 11:25 am 
специалист
Аватар

сигурно няма да помогна много но ти искаш да изцедиш и "кората на портокала" и доста сложна схема ще стане.Погледни и от този ъгъл,аз съм с два бойлера ,единия на терасата за слънчевата система другия в банята който се топли от котлето,лятото е ясно ,зимата като пече слънце котлето не се пали съответно няма топла вода но в слънчевата система има което напълно ме задоволява,ако подвържеш парното към колектора незнам как ще стане схемата,избягвай циркулация на вода в колектора .

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 10, 2008 11:59 am 
майстор

Виж това

http://www.earth-net.info/earth-net_bg/ ... df/SWH.pdf

http://www.uni-sz.bg/ddinevbooks/part6.pdf

Аз също се замислям за подобна система, но въпросителните са много, а инвестицията не е никак малка. :-D

Пиши до каква информация и решение си стигнал, ще следя с интерес, ако пък при мен стане нещо, аз ще пиша.

А за термопомпа мислил ли си? Или да използваш отпадната топлина от охлаждането с климатика лятото?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 10, 2008 1:01 pm 
специалист
Аватар

Да видим какво са измислили прогнилите капиталисти...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 10, 2008 1:19 pm 
модератор

ribnikolaevi написа:

Интересни линкове - благодаря.
За пръв път срещам за проблемите с "Легионелата" - обънете внимание. Не е съвсем безобидна работа - поради често невисоките температури в слънчевите инсталации.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 10, 2008 9:35 pm 
специалист

Схемите от линка на Bobivan са интересни и особено тези с трипътните вентили, когато бойлерите са повече от един. Мисля че принципа при трипътния вентил беше, че се затварят входовете му, когато температурата им превиши някаква стойност. Лошото е че цената на трипътния вентил ако не се лъжа беше съпоставима с тази на най-евтините помпи. Но пък инъче, когато помпата е една ще се спести от това, че и диф. термостат (които е 80лв.) ще е един, а и арматурата и т.н. На мен също ми предстои направа на подобна система с три бойлера и още я мисля. А относно идеите за двуфункционалност на колегата Автор, мисля че добро решение е да си вземе бойлери със серпентина и мантел. Така през зимата позатопления от слънцето чрез серпентината бойлер, ще може евентуално да отдава топлина на отоплителната инсталация чрез мантела си, който пък се свързва към парното :roll:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 10, 2008 11:29 pm 
специалист
Аватар

...

Последна промяна bad to the bone на Сря Ное 11, 2009 8:51 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Юли 11, 2008 9:13 am 
майстор
Аватар

null написа:
Живеем в къща. Смятам, че е със подходящо изложение - единия скат на покрива сочи юг.
Разположението е
0 - мазе и котелно
1 и 2 жилищни етажи
3 тавански етаж
Искам да направя слънчева система за целогодишно ползване - през лятото за топла вода, а през зимата колкото помогне на парното - толкова. Имам впредвид за през деня когато няма никой в къщи и вечер като го запаля да не грее от 15С, а от малко повече.
Плочите са по 60м2 на етаж. Котела мисля, че е 45KW, Viadrus U22.
Искам на всеки етаж (три броя) да има самостоятелен бойлер 120л с по две серпентини. Лятото да се топлят от колектора, зимата от парното.
Също така зимата през топлообменник да се топли водата на парното през деня (когато може и колкото може, знам, че няма да е много)
Моля, запознатите с тематиката ако може да драснат една принципна схема на свързването и евентулано какви колектори биха препоръчали и въобще разни непознати за мен думички, които да използвам като ходя да "пазарувам".
Аз схеми в сайта на Ерато видях, ама там става дума само за един бойлер, а при мен са три. Също така когато са повече от един колекторите как се свързват - последователно или паралелно?
Освен това май няма да стане с диференциален термостат, защото бойлера не е само един. Може би нещо като байпас при всеки бойлер...
До другата седмица трябва да реша какво ще правим, защото предстои ремонт на покрива и да ги съчетаем.

В твоя случай най-лесното решение е един голям слънчев бойлер на тавана. На всеки етаж слагаш по един по-малък с една серпентина за парното. Входа на малките връзваш към изхода на големия.
Системата ще работи ефективно, без никакви тройници, трипътни вентили, контролери, датчици...

Ако колекторите са ти под нивото на бойлера няма да ти трябва дори и помпа, контролер, захранване, UPS...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 11, 2008 1:07 pm 
модератор

Едно въпросче (може би към 2v6) - малко глупаво май: :sad:
При термосифонна система възможно ли е да има участъци от топлата магистрала НАД бойлера и от студената ПОД колектора?
И ако НЕ, а се налага - има ли елегантно решение?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 11, 2008 7:39 pm 
майстор
Аватар

8180 написа:
При термосифонна система възможно ли е да има участъци от топлата магистрала НАД бойлера и от студената ПОД колектора?

Може, стига бойлера да е над колектора.
Колко по-нависоко ще е бойлера?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 11, 2008 7:48 pm 
модератор

10х,
Сериозно !? Нещо си мислех за въздушни тапи горе.
Горно ниво колектор - долно ниво хоризонтален бойлер 60-70см.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Юли 11, 2008 11:26 pm 
майстор
Аватар

8180 написа:
10х,

Супер , наклон на тръбите и намаш проблеми както написа колегата горе :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юли 12, 2008 9:01 am 
специалист
Аватар

8180 написа:

Според мен няма никакво значение как ще обикалят тръбите, единствено трябва да взимаш предвид хидравличното съпротивление, което нарства, както с дължината на тръбния път, така и със завоите. За да компенсираш се ползват тръби с по-голям диаметър, а понякога се налага и колена с по-голям радиус.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юли 12, 2008 9:27 am 
майстор
Аватар

8180 написа:
10х,

Какво значи въздушни тапи? Въздушни възглавници ли? Хубаво е целия кръг да има само една гърбица или висока точка. Там се поставя отклонение за обезвъздушителя.

Система с естествена циркулация (термосифонна) работи само когато бойлера е на ниво над колектора!

Petyr написа:
Няма никакво значение как ще обикалят тръбите, единствено трябва да взимаш предвид хидравличното съпротивление, което нарства, както с дължината на тръбния път, така и със завоите. За да компенсираш се ползват тръби с по-голям диаметър, а понякога се налага и колена с по-голям радиус.

Това е 100% вярно. Скоростта на естествената циркулацията може да се представи със следната формула:

V=S/R

S - статична сила, създавана от разликата в теглото на топлата и студената вода
R - хидродинамично съпротивление, създавано от движението на водата през колектора, тръбите и топлообменника на бойлера (кожух или серпентина)

Колкото V е по-голямо, толкова по-добре. За тази цел трябва S да е голямо, а R малко. Petyr е обяснил какво е необходимо за да се намали R. За да се увеличи S е необходимо бойлера да е колкото се може по-високо спрямо колектора.

Когато бойлера е на същото ниво като колектора скоростта V е нула. Когато бойлера е под колектора естествена циркулация на топла вода от колектора към бойлера не е възможна.

При слаба или невъзможна естествена циркулация се слага помпа с контролер.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Юли 12, 2008 11:21 am 
специалист
Аватар

8180, за да е по-лесно изграждането на такава система, то си представи, че колектора не е просто колектор, ами е в комбинация с маломощна помпа, чиято мощност можеш да регулираш чрез разликата във височините на колектора и бойлера. Другото което можеш да регулираш е необходимата мощност, чрез намаляне на хидравличното съпротивление на системата, както се вижда от формулите на колегата 2v6.

Ако на някой му е интересно мога много простичко да обясня как работи тази система.

На схемичката в синьо е студената вода в червено - топлата. Имаме и разлика ΔН, която е важна, защото цялото задвижване става благодарение на гравитацията. При стрелка I движението е надолу, а при стрелка II е нагоре, защото водата при различна температура има различна плътност, а от там и маса при еднакъв обем.

В крайна сметка по-тежката, студена вода пада на долу, а по-топлата се качва, независимо след това как е нагънат тръбният път, защото ΔН не се променя. Единственото което трябва да се преодолее е триенето между водата и тръбите.

ПП. Само искам да допълня, че е добре след колектора до височина ΔН тръбният път да се движи нагоре, а след бойлера - надолу, защото в противен случай след спиране на циркулацията (при понижаване на температурата в колектора или повишаване на Т° в бойлера), по-късно, за да се възобнови циркулацията ще трябва да се извърши принудително, докато водата в червения участък от контура стане по-топла, а в синия - студена.

Прикачени файлове:
termosifonna.JPG
termosifonna.JPG [ 18.17 KiB | Прегледано 6282 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 14, 2008 1:25 pm 
модератор

Благодаря за вниманието,
В един момент се усъмних, че не съм бил ясен, но схемата на Петър "тури" нещата по места.
Пак да повторя делтаН - 60-70см. Харесва ми терммосифонния ефект, а ми се ще цялата това стопанство да се прибере в/на скатен покрив. Помислих си дали ще стане да не "дупча" много скатовете - ще преценявам щом става.
Апропо - вероятно няма да е един панел - два/три на едно ниво върху южен скат.
Имаше дискусия паралелно/последователно свързване, която остана без категоричен извод. Откъм съпротивлението на самите панели май излиза "паралела" за предпочитане.:?
Вашето мнение?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 14, 2008 3:12 pm 
специалист
Аватар

При термосифонна система - паралел.

Все пак се замисли и за варианта с циркулационна помпа, повишава ефективността на системата, а консумира 20 W. Т.е. дори да ползваш колекторите целогодишно, при 6000 слънчеви часа ще платиш 120 КВтчаса електроенергия. Която прави около 18 лв./година. Но имаш и инвестиция в помпа и датчик, а и след време може да се наложи да ги сменяш...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 14, 2008 4:06 pm 
майстор
Аватар

8180 написа:
Благодаря за вниманието,
В един момент се усъмних, че не съм бил ясен, но схемата на Петър "тури" нещата по места.
Пак да повторя делтаН - 60-70см. Харесва ми терммосифонния ефект, а ми се ще цялата това стопанство да се прибере в/на скатен покрив. Помислих си дали ще стане да не "дупча" много скатовете - ще преценявам щом става.
Апропо - вероятно няма да е един панел - два/три на едно ниво върху южен скат.
Имаше дискусия паралелно/последователно свързване, която остана без категоричен извод. Откъм съпротивлението на самите панели май излиза "паралела" за предпочитане.:?
Вашето мнение?

При термосифонна система всяко, дори малко допълнително съпротивление оказва отрицателно влияние на циркулацията. Така че колекторите трябва да са в паралел и тръбите да са с по-голямо сечение.
В твоя случай, при 60-70 см денивелация естествената гравитация ще е слаба и трябва да не правиш експерименти с движение на водата нагоре-надолу, а да прекараш тръбите по най-късия път.
Бойлера трябва да е с водна риза. Ако е хоризонтален ще може да се монтира по-нависоко.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Юли 14, 2008 5:49 pm 
модератор

Благодаря момчета,
Дано и авторът на темата е получил своите отговори.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юли 15, 2008 7:36 am 
напреднал
Аватар

Аз искам да попитам дали тук поставят слънчеви колектори на терасата като сенници :? Защото един познат ни каза, че в Гърция много от хората така си ги поставяли. И тъй като мислим за слънчеви колектори, ако можем да си ги сложим по този начин ще е чудесно. Защото сме на 2-ри етаж, кооперацията е на 4 етажа и мисля, че ще е много по-лесен този вариант. Пък и без това щяхме да слагаме сенник :roll: Може би има някакви конструкции, с които ги закрепят :?
Иначе другото хубаво е, че терасата ни е дълга, към 4 метра, обща на кухнята и хола и е южна, пред нас няма други сгради, които да правят сянка и цял ден има слънце :) Също така се чудя, ако сложим повече от един и прекараме тръби за парно, дали зимата ще можем да се топлим по този начин :?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа