trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Чет Окт 02, 2014 6:11 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Компостиране
МнениеПубликувано на: Сря Яну 28, 2009 8:51 pm 
Site Admin
Аватар

Повече за компостирането виж тук:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 29, 2009 12:37 am 
Майсторица
Аватар

В едно списание четох за компоста, имаше и схема-разрез на съда и съдържимото, но ми се стори сложно. Това е, защото не мога да синхронизирам подредбата в него с това, което изхвърлям.
За по-мързеливите - ако имате ненужно слънчево кътче в двора - изхвърляйте там, а отгоре покривайте с няколко лопати пръст. Така прави свекърва ми. Не знам доколко е ефективно, но е доста по-лесно.

Uploaded with ImageShack.us
http://vbox7.com/play:dab7cda3&ef=1

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 29, 2009 4:58 am 
V.I.P.
Аватар

Ами... Силве, свекито ти :-D правилно прави.
Големи градове се отървават от отпадъците си с компостиране.
Ако искаш схемичката на компостера за къща ще ти я пусна.

10х, Админ! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: .
МнениеПубликувано на: Чет Яну 29, 2009 7:59 am 
специалист

Да разбирам ли, че е достатъчно един варел без дъно някъде в двора и да си хвърля човек боклука в него и отгоре един найлон и компостера е готов или трябва някакъв специален съд?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Яну 29, 2009 11:34 am 
Site Admin
Аватар

Тука се вижда как изглежда съда отвътре.Клип 1
А тука гледам, че го обръщат като бетонобъркачка.Клип2
Това разбира се е с цел да ви продадат точно този съд.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Яну 30, 2009 7:04 pm 
специалист

Имам компостер вкъщи, но го зареждам от август месец и все още не съм получил готов компост. Есента и зимата процесите са много бавни. Дано напролет се получи нещо иначе ще се откажа. Имах голям мерак и спазвам предписаните пропорции, но дали ще има резултат предстои да разбера след няколко месеца.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 02, 2009 9:55 am 
специалист

Само да отбележа, че производството на компост по-удобно се прави в съдове с възможност за разтоварване не като бетонобъркачка /в съд какъвто мастър админа е показал/, а такъв с вход за боклука /обикновено отгоре/ и изход за готовия компост /обикновено отстрани долу/. Принципа е пръв влязъл - пръв излязъл /като при печките отгоре слагате дървата, отдолу издърпвате пепелта/. Лесно може да си го направите в домашни условия.
Друго важно е да знаете, че принципно компостера понамирисва /и това е свързано с процесите, които протичат в него/. В домашен компостер не е добра идея да слагате клони и клечки /дървени/ щото независимо, че са биоразградим отпадък, срока, за който биха били разградени е твърде дълъг и биха се явили като замърсители на компоста /вместо да го ползвате още на следващата година/. Освен това хранителните отпадъци принципно са привлекателна сила за гризачи и чужди домашни любимци.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 02, 2009 10:55 am 
V.I.P.
Аватар

Тук също са показани варианти на компостер.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 02, 2009 12:15 pm 
специалист
Аватар

здравейте и аз съм заложил компост пък да видим какво ще стане. тази година опитах с калифорнийските червеи и се получи невероятен ефект. сега с нетърпение очаквам да се затопли и малките работница да започнат работа. :-D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 31, 2009 6:53 pm 
специалист
Аватар

Разкажи ни повече за калифорнийските червеи, моля.
Аз бях попрочел нещо преди време, ноо... Скъпо ми се видя.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 01, 2009 1:30 pm 
специалист
Аватар

нищо сложно няма. слагаш оборска тор е съд/аз съм сложил корито което е дренирано/ отгоре слагаш пласт калифорнийски червеи като се стремиш почвата да е непрекъснато влажна, но не мокра или суха. защото ги давиш в много вода или ги изпичаш и обричаш на глад в суха пръст. поливането зависи от външната температура. когато "изядат" тази оборска тор тя се е превърнала във финна пръст. довечера ще снимам разликите да ви покажа./непреработена и преработена/. за един сезон се утроява броя на червеите. лошото е че в България се продават така наречените легла, което е за един кубик оборска пръст, а в Англия са на грамажи. Тоест можеш да си купиш малко и да ги развъждаш. Важно е след като е преработена пръстта да се добавя отгоре нова за да има какво да се хранят червеите. Сега съм си купил специален компостиращ съд- с който като се сложи оборската тор и после като се добавя/тоест червеите се качват нагоре/ , отдолу има отвор с който просто си взимаш пръстта и не ти се налага да пресяваш готовата компостирана пръст от червеите. Тази зима даже ги сложих в лятната кухня, но все пак не бяха много активни, което означава че работата им не зависи само от температурата, а имат и период на покой. Иначе ги гледам навън под сянка, за да няма много жертви. Ако мога да помогна на някой- на драго сърце.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 01, 2009 2:47 pm 
МАЙСТОРИЩЕ

Промишлено се отглеждат в легла от материал подобен на чувалите за захар. Покрити с нещо (стари черги), не обичат директното слънце. Няма как да ги преполееш или да ги удави дъжд, защото излишната вода си изтича през зеблото. Хранят се с оборска тор неугнла, не и съвсем прясна - само 3 месеца престояла е достатъчно. Може и с кухненски отпадъци, но без мазно. Може да ги пуснете в компоста. Едно легло струва 100лв. Може и да се договорите за по-малко количество. На грамаж ги има в рибарските магазини. Питайте Такезо Сенсей за цени.
Резултатът от червея е чист скъпоценен хумус. Идеалният тор.
Самият хунус от години поддържа цена 300лв на кубик. От него се слага по шепа на фиданка, с разреден с вода 1:20 хумус се поливат домати, примерно.
Тук имаше едно момче с ферма, нещо за биогаз говореше,, та останах с впечатление, че има и ферма за червеи.
Знам много за калифорнийчетата - проучвах за собствена ферма преди години. В момента приятели имат, че и си ги разширяват.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Апр 05, 2009 12:01 pm 
специалист
Аватар

ето снимки от преработен тор от калифорнийските червеи.

Прикачени файлове:
Коментар на файл: ето това е новото заложено легло за червеите и до него готовия продукт. Сложил съм около 10-12 см. оборска тор и отгоре "поръсих" с червеи. намокрих земята и малките работници започват да правят своето.
kompost2.JPG
kompost2.JPG [ 53.22 KiB | Прегледано 22090 пъти ]
Коментар на файл: бавно става пресяването защото трябва да е поизсъхнала пръста. но за една година съм умножил червеите и съм си произвел тор.
kompost.JPG
kompost.JPG [ 50.97 KiB | Прегледано 22090 пъти ]

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Апр 05, 2009 12:12 pm 
МАЙСТОРИЩЕ

Супер е торта, нали. Малко ме притесни голямото корито вдясно, с торта. Нали не е това новото легло? Прекалено е плитко. За да се чувстват добре червеите им трябват 20-30см.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Апр 07, 2009 10:36 pm 
специалист
Аватар

:? Много ли е сложно това?

Ако си направя леглата от чували от захар? Нали се продават такива навсякъде. Трябва ли всеки ден да се наглеждат? Какво ще стане ако се пуснат директно в купчината с оборски тор, в някоя ферма? Ако едно легло е 100 лева, кажете от къде да го купя. Бих искал да пробвам, без да се превръща в основно занимание за мен.

Като че ли повече ме интересува протеина от червейте, не толкова торта. Някой има ли някакви данни,.. килограм от кубик за година, или нещо такова?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Апр 08, 2009 12:04 am 
МАЙСТОРИЩЕ

http://images.google.bg/images?gbv=2&hl=bg&ei=rs_bSePdDMeQsAbH3qGhDA&sa=X&oi=spell&resnum=0&ct=result&cd=1&q=red+california+worm&spell=1

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 16, 2009 7:50 pm 
специалист
Аватар

evdoki написа:
......... Ако мога да помогна на някой- на драго сърце.

айде помагай !
искам да завъдя тези диванета при мен. хем ще се отърва от част от боклука, хем ще си имам чудесна пръст.
съседа " изкарва" по 4 колички тор на ден !!!! и е заформил една малка планина от кравешки лайна на 300 метра от нас.
имам нещо като навес, където мисля да ги приютя, но лято си е жега.
30 градуса ще си мине като нищо! да не вземат да загинат геройски малките американци от толкова топлина. За влагата и сянката няма да има проблем. даже една малка ( бивша септична яма ) съм заделил за компостиране..
Кажи сега, как и какво.. от къде..
Доста изчетох, ферми.. адреси .. т.н.
обаче всички са велики шамани! елате - купете... колко декара ...
какви декари бре !!! един кубик за начало.. аааууу ма толкоз малко !
ми ние не можем да помогнем, ние само за големи клиенти :-D

Сега сериозно :? - искам да започна с нещо малко. двора ми е 400 квадрата реално не-повече от 100 се ползват за земеделие, другото е къща и треволяк
за 100-155 квадрата площ искам да произведа качествена почва ( не веднага! но за наколко месеца ). при мен има много глина и на места влага и е проблем с виреенето на културните видове. виж плевелите нямат грижи и си живеят в разкош.
ама ше си взема една титаниева лопат аи ше видят те :evil:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Май 30, 2009 3:20 pm 
майстор

На мойто село открих , че където и да копна със стоманената си лопата е фраж от гигантски врачански червей .
Който иска , може да си накопае БЕЗПЛАТНО колкото иска , даже аз бих платил , понеже ще ми прекопае градината.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 09, 2009 4:42 pm 
специалист
Аватар

emil_v r написа:
На мойто село открих , че където и да копна със стоманената си лопата е фраж от гигантски врачански червей .
Който иска , може да си накопае БЕЗПЛАТНО колкото иска , даже аз бих платил , понеже ще ми прекопае градината.

ехехехеееее това е култово !!!!! направо ми скри топката.
как да не пална таралясника и да ти дойда на гости.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Юни 09, 2009 6:17 pm 
МАЙСТОРИЩЕ

Да цитирам комшията " На мъжа, любовта му, минава през червея". Ииии да поясня, живеем на брега на Дунава ииии всички са рибари

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 54 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа