trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Вто Сеп 02, 2014 6:41 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Авг 11, 2010 8:10 pm 
специалист

Посредством какво се регулира скоростта на един правотоков еднофазен електродвигател? Пример е домашния вентилатор, който има 3 степени. Също така, консумираната мощност променя ли се? Правотоковите, доколкото знам се регулират с потанциометър, но променливотоковите с какво? Чувал съм нещо от сорта, че се подава ток не през всички намотки в ротора, така ли е? Те би трябвало да са 3 тогава.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Авг 11, 2010 9:48 pm 
майстор
Аватар

bridge написа:
Посредством какво се регулира скоростта на един правотоков еднофазен електродвигател? Пример е домашния вентилатор, който има 3 степени. Също така, консумираната мощност променя ли се? Правотоковите, доколкото знам се регулират с потанциометър, но променливотоковите с какво? Чувал съм нещо от сорта, че се подава ток не през всички намотки в ротора, така ли е? Те би трябвало да са 3 тогава.

на променливотоков двигател оборотите могат да се регулират плавно с инвертор или ако самия двигател е с 2-3 различни скорости-какъвто е случая с домашния вентилатор 3 двигателя са събрани в един корпус и за това има 3 скорости

при постоянотоковите не съм много запознат но най общо казано с намаляне на напрежението намалят и оборотите
примерно при акумулаторните винтоверти има транзистор/така мисля че е/ и чрез спусака се управлява транзистора,той/спусъка/представлява потенциометър

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Авг 11, 2010 10:01 pm 
майстор
Аватар

Въпроса ти беше за постояннотоков и завърши с променливо токов.
Постояннотоковият се регулира с промяна на напрежението /най-лесно/.
Променливо токовият се регулира с промяна на честотата и с промяна на така наречените чифтови полюси. Статорната намотка е разделена на секции и чрез превключването им се променят чифтовете - n = 60f/p, където n са оборотите, f е честотата - 50Hz стандартно, а p са чифтовите полюси /2 полюса= 1р, 4полюса=2р и т.н./. За плавно регулиране и голям въртящ момент, се използват колекторни променливо токови двигатели, при които се променя съпротивлението във веригата на ротора.
Колекторните двигатели могат да работят на прав или променлив ток.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 12, 2010 6:18 am 
Почти Безобиден
Аватар

@Johny Айде сега - я си отвори учебника по ел.машини и виж как се регулират оборотите на постоянно-токов двигател.
Може и с напрежението, но по-принцип с регулиране на възбуждането.
Практически само с регулиране на възбуждането. Другото е неоправдано скъпо.
Е има и такива които нямат възбудителни намотки (с постоянни магнити са), ама те се използват почти само за .... детски играчки на батерии.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 12, 2010 8:12 am 
специалист

ArturDent, Би ли посочил линк, да почете автора на тема, а и останалите как става това с регулуране на възбуждането на правотоков двигател, защото си мисля, че при намаляне на възбуждането и непроменящо се напрежение двигателят се доближава до намотка "накъсо". А с постоянни магнити са не двигателите за детски играчки, а тези от които се изисква по-голяма мощност.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 12, 2010 8:58 am 
специалист
Аватар

Значи, малко факти за постояннотоковите машини с независимо възбуждане:

На тази картинка е дадена естествената характеристика на такава машина (т.е. при номинално захранващо напрежение, номинално възбуждане и без допълнителни съпротивления) - омега 0 е скоростта на празен ход при номинално захранващо напрежение.
Изображение

Като се натовари двигателя (М е съпротивителния момент) скоростта му намаля, т.е. омега се "премества" надясно по характеристиката. За определено механично натоварване на двигателя се установява определена скорост.

Математически изразено това е:
Изображение
омега е скоростта на въртене
Uн е захранващото напрежение
C е константа на машината, т.е. не се променя
Фн е номиналното възбуждане
i е тока на ротора
Rя е съпротивлението на ротора

Следователно:

Ако се намали възбуждането, скоростта на празен ход ще се учеличи, тъй като Фн е в знаменател (гледайте лявата графика... дясната се отнася за същото, но там е по дълго за обяснение :wink: ).
Изображение

Ако към ротора се включат допълнителни резистори, характеристиката става по-полегата - получават се семейство изкуствени характеристики. Това е така, защото първата част от формулата (Uя/C.Фн) определя скоростта на празен ход, т.е. омега 0, а втората част на формулата определя наклона на характеристиката (i.Rя/C.Фн). Няма да се впускам в обяснения защо е така :)
Ето, това което написах по-горе на картинка (лявата графика):
Изображение

При промяна на захранващото напрежение (при номинално възбуждане) се получават характеристики над и под естествената, които са успордни на нея (дясната графика на горната картинка).

Последния начин за регулиране е най-добър - загубите са малки и се запазва "твърдостта" на характеристиката, т.е. като се натовари двигателя, скоростта му не пада значително.

Това е съвсем общо по темата, без да изпадам в подробности. Надявам се да съм бил полезен...

Последна промяна iavord на Чет Авг 12, 2010 9:12 am, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 12, 2010 9:12 am 
специалист
Аватар

ArturDent написа:
Айде сега - я си отвори учебника по ел.машини и виж как се регулират оборотите на постоянно-токов двигател.
Може и с напрежението, но по-принцип с регулиране на възбуждането.
Практически само с регулиране на възбуждането. Другото е неоправдано скъпо.
При днешните цени на силовата електроника не е. Само за пример - регулатор за 110kW мотор е под 7000 лева, което за тая мощност си е далавера :)
А, в домашни условия 220 Волтов постояннотоков двигател може с един дърт латер и един гръц да се регулира.
ArturDent написа:
Е има и такива които нямат възбудителни намотки (с постоянни магнити са), ама те се използват почти само за .... детски играчки на батерии.
Наскоро възстановявах едно сливенско моторче с постояннотокови магнити... Да ти кажа хич не е за играчки - върти като диво животно.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 12, 2010 9:12 am 
специалист

Ето ви материали за постояннотокови мотори, ако искате мога да ви снимам и за променливотокови :) а Явор ме изпреварил :)

Прикачени файлове:
12082010819.jpg
12082010819.jpg [ 95.97 KiB | Прегледано 9696 пъти ]
12082010821.jpg
12082010821.jpg [ 73.42 KiB | Прегледано 9696 пъти ]
12082010822.jpg
12082010822.jpg [ 48.48 KiB | Прегледано 9696 пъти ]
12082010823.jpg
12082010823.jpg [ 68.96 KiB | Прегледано 9696 пъти ]
12082010824.jpg
12082010824.jpg [ 60.39 KiB | Прегледано 9696 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 12, 2010 9:13 am 
специалист

......

Прикачени файлове:
12082010825.jpg
12082010825.jpg [ 58.5 KiB | Прегледано 9691 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 12, 2010 4:35 pm 
майстор
Аватар

В допълнение към казаното до тук да добавя, че постоянно токов двигател със серийно /последователно/ възбуждане, никога не трябва да се оставят без товар, защото оборотите се качват над номиналните и машината може да се разпадне. За това винаги се използва твърда връзка, а не ремъци.
Но за целите на направи сам, много се разпростряхме. Нека питащият да даде конкретно задание и тогава ще умуваме.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 12, 2010 5:48 pm 
майстор
Аватар

Ако се върнем към заглавието на темата : Как се регулират оборотите на постоянно токов двигател /това за еднофазен- все едно не сме го прочели/ и да обобщим теоритичния отговор. Той е:
Има три начина на регулиране на скоростта
1.Чрез изменение на мрежовото напрежение-Рядко се прилага
2.Чрез изменение на съпротивлението на котвената верига.Свързано е със загуби и влошаване кпд на двигателя
3.Чрез изменение на потока, т.е. чрез изменение на възбудителния ток
Това го пише в учебниците..
:)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 12, 2010 6:09 pm 
Почти Безобиден
Аватар

Johny написа:
..., защото оборотите се качват над номиналните и машината може да се разпадне...

По-точно отиват към безкрайност....

И сега как да регулираме оборотите на един постояннотоков монофазен двигател ?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 12, 2010 6:50 pm 
майстор
Аватар

Това и аз снощи го видях, но после забравих за него. Да се надяваме, че човека ще каже дали е монофазен или постоянно токов ел. двигателя.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Авг 12, 2010 9:08 pm 
специалист

Благодаря ви за изчерпателните отговори!
Ако имате желание, може да напишете накратко и за регулирането при променливотоковите еднофазни ел. двигатели, като изключим метода с честотния регулатор.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Апр 30, 2011 9:09 pm 
специалист

Естествено електрониката е най-доброто.
-широчинноимпулсен модулатор за правотоковите, до 48, за 220 с тиристор, ще ти изпратя схеми. може и с резистор.
-честотен регулатор за променливотоковите, доста е трудно и нямам схема но в абсорбатора е направено също с резистор - за малка мощност става.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re:
МнениеПубликувано на: Съб Апр 30, 2011 9:29 pm 
специалист

bridge написа:
Благодаря ви за изчерпателните отговори!
Ако имате желание, може да напишете накратко и за регулирането при променливотоковите еднофазни ел. двигатели, като изключим метода с честотния регулатор.

Под променливотоков двигател вероятно имаш впредвид един от най-разпространения вид - асинхронния двитател. При тези двигатили най добре се регулират оборотите с честотен преобразувател (както ти казаха колегите по-горе). Оборотите на такъв двигател могат да се регулират и с промяна на напрежението, но в този случай въртящият момент рязко пада с понижаване на оборотите (мека характеристика), така че този способ не се препоръчва за сериозни цели.

Иначе променливотокови двигатели са и универсалните двигатели, които могат да работят и с променлив и с прав ток. Пример за такъв вид двигатели - двигатели на дрелки, ъглошлайфове, автомобилни стартери и т.н.
На този тип двигатели оборотите добре се регулират с промяна на захранващото напрежение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Сеп 09, 2011 6:06 am 

ЗДРАВЕЙТЕ !! аз съм нов в тук но имах много голям проблем с един двигател "Асинхронен" ще го ползвам за отопление на камина обаче изниква следния проблем той духа страшно силно четох из форуми из фирми за регулатори и тн. има регулатори които струват по 300 лева, не си струва моторът ми струва 290, някак си не се връзват нещата .Тогава започнах с експериментите и да се допитвам до този и онзи то не бяха магазини консултанти и какво ми предлагат все димерни ключове за осветление и вентилатори, имам, ама не стават МОТОРЪТ ВСЕ ТАКА ПРИ НАМАЛЯВАНЕ НА ОБОРОТИТЕ ''БУЧИ АМА БУЧИ'' СМЕНИХ КАКВИ ЛИ НЕ ключове пробвах и от 80,90 лева,какво ли не и накрая на един приятел му светна идеята да пробваме с крушки стана ама е много не комфортно излъчват топлина и са обемисти няма къде да се скрият тогава на мен ми хрумна идеята да пробвам с ''''ДРОСЕЛИ'''' МНОГО ЕФТИНО И безопасно поне така си мисля.

1 махнахме бученето
2 топлината има я но намерих решение и за това сложих дроселите на тръбата за студен въздух и това се промени
3 вентилатора намаля до нужните ми обороти които исках винаги мога да ги дигна или сваля с една бърза корекция на дросел
4 благодаря на всички за търпението което отделихте да прочете те това което съм написал

мисля че и така ще се удължи малко живота на двигателя

А забравих да кажа че вентилатора е турбинен 160w и вдига чудните 2768 оборота.ако някой има следния проблем може да пробва и да се увери сам че става но за малак вентилатор от рода на 17w е по добре да си вземете димерен или тиристорен ключ

Дано да съм помогнал на всички
:проба: :-D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Сеп 10, 2011 7:48 pm 
майстор
Аватар

a kak ги свързваш дроселите ,колко вата са

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Сеп 11, 2011 5:38 am 

moimoimoi написа:
a kak ги свързваш дроселите ,колко вата са

ами връзваш ги само към фазата или нулата при мен е към фазата защото на нулата мие терморегулатора за температурата
ами единия е 40 а другият трябваше да е 20 ама няма затова е 18wноеите дросели са такива и става 58вата заедно ако искаш мога да снимам и пратя

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Окт 11, 2013 9:24 am 
специалист
Аватар

Колеги, имам въпрос за едно асинхронно моторче на вътрешно тяло на климатик.

Взех си резервно, но го пробвах на платката само и видях че върти- но не се вижда разлика в отделните скорoсти, понеже тя е твърде малка.
Гледам в сервизната документация и ми прави впечатление че моторчето на турбината се върти с разлика от по 150-200 оборота между различните скорости -1220-1100-850. Та тази разлика в оборотите трудно може да се види, когато не е закачен към турбината.
Понеже старото го накарах да работи без да тропа и реших да го оставя да работи докато се разтропа пак, а новият го оставих в кутията и го пробвах само към платката без турбината да е свързана.
Интересното ми е как се регулират тук тия три скорости, и ако на новото моторче нещо не му е в ред, дали ще върти изобщо.
Работният кондензатор е на платката.

Старото моторче върти на импулси, но там виждам разликата в покачването на оборотите-то засилва и намалява постоянно и когато е свързано към турбината се върти монотонно.
Новото моторче -се върти с една монотонна скорост без турбината според това което виждам, като усилвам от дистанционното.
Ще сложа и схема на моторчето.

Специалиста от когото взех документацията каза че не знаел защо едните моторчета се въртели на инпулси, а другите посточнно, но било така.

В моторчето има и датчик на ХОЛ за оборотите-но той е на отделна троика-букса.
Основната букса се състои също от три кабела естествено.

Притеснява ме да не е прецакан новия мотор и като го монтирам на климата някога да го разбера тогава.
Щото 5 пъти го разглобявах и когато старият го оправих, нямах повече психическата сила пак да го подменям.

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 39 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа