trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Съб Сеп 20, 2014 9:50 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: дюшеме
МнениеПубликувано на: Пон Фев 27, 2006 9:15 pm 

Някой може ли да ми каже как се поставя дюшеме?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 28, 2006 8:45 am 
Site Admin
Аватар

Дюшеме се нарича под на помещение от дълги прави дъски - чам или дъб. В наши дни се използва по-рядко, поради голямото количество дървесина, нужна за направата му, а и защото постепенно навлизат нови материали като ламинираните плоскости.
Дъската на дюшемето е обикновено с дължина 2 до 4 метра (по възможност според размера на помещението), широчина 8-12 см и дебелина 3-5 см. По дългите страни има зъб и вдлъб, чрез които се захваща за съседните дъски. Обработва се горната част на дъската. Реденето се започва от дъното на помещението към изхода.

Прикачени файлове:
Dusheme.jpg
Dusheme.jpg [ 63.43 KiB | Прегледано 13307 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 28, 2006 8:54 am 
Site Admin
Аватар

Значи ако си правил дървен таван - става по същия начин.
Трябва ти дъски за душеме те са по дебели от сези за таван. И дъски който се продават на пакет те са за скарата на пода. Значи:
1. Правиш скарата - това трябва да са дебели летви около 40х40 - избираш коя страна и им е по равна като ги слагаш една до друга и ги подравняваш по дебелина. Рамката е на 5 см. от всики стени. Скарата е перпендикулярна на дюшемето. За да изглежда стаята по голяма дюшемето се реди по дължина, така че скарата се реди по ширина. Значи имаш рамка и след това греди по ширината на стаята през 50 см. Тука идва най трудното правиш клинове, вземаш метален мастар и нивелир и внимателно нивелираш скарата гледаш за 2 неща гредите да са на една линия и да са нивелирани.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Фев 28, 2006 9:05 am 
Site Admin
Аватар

2. Между гредите на пода можеш да сложиш някаква изолация. Най добре вата, но може и стиропор, перлит или какъвто имаш изолационен материал. Може и въздух.
3. Започваш да ковеш дъските. те са с нут и перо. Режеш на първата дъска перото и я ковеш за скарата. След това отрязваш едно помощно парче от една дъска. После вземаш 2-рата дъска вкарваш перото и в нута на първата и с помощното парчето и чука я прекарваш да влезе добре в първата. Сега идава ред на най тънката работа трябва да зхванеш 2-рата дъска с пирони ако си майстор или с винтове ако си начинаещ. Като пироните и винтовете се коват в долната част на нута, зада може перото на следващата дъска да ги закрие. Първите няколко нута със сигурност ще ги сцепиш но това няма да се вижда защото са отдолу- след това ще се научиш СПОКО. И така нататък. Прекарваш дъската с парчето и чука завиваш я за скарата. След това слагаш первазите, лакираш и си готов.
Ако нещо не съм написал ясно питай ще го обясня по добре.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: дюшеме
МнениеПубликувано на: Сря Мар 01, 2006 7:50 pm 

Благодаря ти за изчерпателната информация. Мисля, че всичко ми се изясни.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Мар 13, 2006 8:12 am 
Абе приател няма ли го циклиш това дюшеме или то само ще се изцикли

Върнете се в началото

Заглавие: nai dobre i lesno i byrzo
МнениеПубликувано на: Пон Мар 13, 2006 7:49 pm 
Вижте аз лично съм специалист по темата. Горе е обяснено горе доло как става това. Но да ти кажа наи добре за целта си викни маистори не всичко човек може да си направи сам, а дюшамето не е латекс или шкафче до стената което винаги можеш да си поправиш сам или да го махнеш ( КОЗАТА СИ САКА ПРЪЧ ) това е по принцип по дълготраина инвестиция, а и наи вероятно ще го гледаш цял живот. Никак не е лесна работа, не казвам невъзможна. В интернет можеш да си намериш доста сериозни фирми за целта. Няма да пиша името на моита не е редно. Ти си решаваи дали да се бориш сам.

Прикачени файлове:
PICT0003.JPG
PICT0003.JPG [ 117.26 KiB | Прегледано 23587 пъти ]
Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Мар 14, 2006 12:14 pm 
специалист
Аватар

Съгласен съм че е по добре майстор ама как да го отсееш от тия дето се правят на майстори и си оставят ръцете ???
а иначе скоро ше пусна снимка как съм наредил същото дюшеме на тавана хих :oops: получи се добре :P

http://www.rgbleds.net
http://www.newenergybg.com

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Май 04, 2009 8:44 am 

Какво мислите да директното лепене на дюшеме за бетонна замаска?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 04, 2009 9:47 am 
МАЙСТОРИЩЕ

Според теб как се появяват фуги по дюшеметата и паркетите? Защо почват да скърцат? Защо се надуват?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Май 04, 2009 4:04 pm 
специалист

На теория може и да се прави някъде. На практика аз не съм виждал идеално изработено, импрегнирано и калибрирано душаме, така че не виждам как ще успееш да го паснеш/навиеш/изправиш без да го ковеш.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Май 05, 2009 9:28 pm 
специалист

мога да кажа как го правих аз
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=6204
успех

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: дюшеме
МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 12:24 am 
специалист

Става въпрос за старо дюшеме в къща. Самото дюшеме е сравнително добро състояние.
Къщата е повдигната на около 50 см и на това ниво са подовете на стаите. Тия 50 см са оградени с каменна зидария и нагоре вече е тухла. Под подовете тия 50 см са запълнени с нещо - предполагам пясък или нещо такова. Върху пясъка има скара и върху нея е дюшемето. Отнякъде влиза въздух в това пространство от 50 см и излиза през процепите на дюшемето. Понеже дъските не се уплътняват херметично. И в стаите има много неприятна миризма. И си мисля че даже не е здравословна.

Въпросът ми е какви варианти имам да спра неприятния въздух който излиза между дъските на дюшемето отдолу.
Искам да отделя тоя обем под дюшемето от обема на стаята и да спра неприятната миризма.
Някакво боядисване или херметизиране.
Застилане с балатум или някакви плоскости.
Някакъв друг вариант дали имам.
Опасно ли е за дюшемето ако му сложа балатум например - може ли отдолу да се образува мухъл, плесен или за започне да гние.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 12:16 pm 
специалист
Аватар

riki888 написа:
Става въпрос за старо дюшеме в къща. Самото дюшеме е сравнително добро състояние.
Къщата е повдигната на около 50 см и на това ниво са подовете на стаите. Тия 50 см са оградени с каменна зидария и нагоре вече е тухла. Под подовете тия 50 см са запълнени с нещо - предполагам пясък или нещо такова. Върху пясъка има скара и върху нея е дюшемето. Отнякъде влиза въздух в това пространство от 50 см и излиза през процепите на дюшемето. Понеже дъските не се уплътняват херметично. И в стаите има много неприятна миризма. И си мисля че даже не е здравословна.

Въпросът ми е какви варианти имам да спра неприятния въздух който излиза между дъските на дюшемето отдолу.
Искам да отделя тоя обем под дюшемето от обема на стаята и да спра неприятната миризма.
Някакво боядисване или херметизиране.
Застилане с балатум или някакви плоскости.
Някакъв друг вариант дали имам.
Опасно ли е за дюшемето ако му сложа балатум например - може ли отдолу да се образува мухъл, плесен или за започне да гние.

Положението хич не е добро. На старите къщи под дюшамето са слагали сгурия за пълнеж. Лошото е че тя абсорбира влага с времето и започва да мирише гадно, а и загнива дървенията. Най евтиния начин е да затворииш всичко това с балатум, но е временно решение. Ако има влага отдолу нещата ще се влошат още повече след някоя година. Преди години на старата ми къща положението беше същото. Затова изкъртих всичко до земя, вместо пълнежа от сгурия наредих големи речни камъни и върху тях насипах натрошени. Отгоре бетонирах и си сложих ламинат. Не е мръднало от тогава. Сега да речем камъните може да ги замениш с нещо по съвременно като пълнеж, че дори и изолация да му сложиш. Но само запечатване няма да реши трайно проблема.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 12:41 pm 
майстор
Аватар

Определено е необходимо раздигане на старото дюшеме и почистване на всичко отдолу.С маскиране няма да стане работата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Май 15, 2012 9:35 pm 
специалист

Ясно, имам си проблем. Благодаря за отговорите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 7:53 pm 
специалист

Намерих информация че може да се направи по друг начин.
Направо цитирам защото загубих линка.
"Запълване на пространството между плочата и съществуващото душеме с разпенен на място ПолиУретан.
Има фирми дето идват с една малко по-голяма "бутилка" от тези за пропанбутана + машинка за разпенване на ПУ.
Правят се отвори в дъските на дюшемето ок. ф10-ф12, през които са вкарва разпенения ПУ. Той "раздува" и ако си имал до сега скърцане - престава. После се запушват с дървени дюбели.
Отдолу вече няма да има въздух и условия за живот на дървояди, а отгоре както колегата каза -
циклене, анти-дървояд, и т.н. После отгоре, ако искаш, можеш и ламинат да сложиш в посока
перпендикулярна на дюшемето!"
Такова решение е много примамливо обаче се колебая дали е приложимо в моя случай.
Самият полиуретан дали се влияе от влагата, поема ли влага. Дали няма да се получи някакъв страничен ефект.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 9:28 pm 
майстор
Аватар

Това решение е ясно, но докато не раздигнеш боклука и не премахнеш влагата отдолу, всяко решение е временно.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 10:44 pm 
майстор
Аватар

EDI написа:
Това решение е ясно, но докато не раздигнеш боклука и не премахнеш влагата отдолу, всяко решение е временно.

+ това доколкото помня, полиуретана е перфектна среда за развитието на всякакви гадинки ...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Май 16, 2012 11:12 pm 
майстор
Аватар

А кaто видиш цeнитe нa тaзи услугa нямa дa рaзбeрeш колко бързо си вдигнaл дюшeмeто :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 40 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа