trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Съб Авг 30, 2014 4:17 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 23, 2010 8:49 pm 
специалист
Аватар

Колеги някой има ли идея как е направено това: http://hristaki.log.bg/article.php?article_id=20902

Ходил съм десетки пъти да я гледам и имам много неизвестни.

Пече ли се глината с нещо, само с глина ли е или под нея има още нещо, покрива как се прави ...

Имам един парцел високо в планината в горичка и си мисля за нещо подобно. Ако имате идеи ще се радвам ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: re ...
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 23, 2010 8:59 pm 
специалист
Аватар

И аз си го помислих, ама от толкова майстори тука не може да не знаят ;)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 23, 2010 9:13 pm 
специалист
Аватар

Сещам се за една бензиностанция до Омуртаг в стил фред флинстоун :roll:

Изображение

Възхищавам се на хора правещи такива работи.

Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re ...
МнениеПубликувано на: Чет Сеп 23, 2010 9:23 pm 
специалист
Аватар

... Добре де, никой ли няма идея как се строи с глина? Първо с тухла или итонг и после с глина като мазилка или?

Вижте какво открих:

http://www.ka6tata.com/za-ka6tata/grub- ... rticle/114

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 24, 2010 4:51 am 
Почти Безобиден
Аватар

Не направо с глина и слама.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 24, 2010 8:03 am 
специалист
Аватар

Преди време по Discovery Travel and Living имаше едно предаване - Grand Designs. По него даваха как един образ си строеше къща от слама и дърворак - все натурални материали - ето малко снимки от това предаване, но незнам дали го има на клип някъде

http://www.channel4.com/4homes/on-tv/gr ... _p_14.html

Много ме изкефи къщата в лещен! Направо е възхитителна - заслужава си човек да се измъкне там за ден два, но наистина Тв-то малко пречи на почивката! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Re ...
МнениеПубликувано на: Пет Сеп 24, 2010 9:08 am 
специалист
Аватар

[quote="Mega"]... Добре де, никой ли няма идея как се строи с глина? Първо с тухла или итонг и после с глина като мазилка или?

Колега,конструкцията на такава къща е дървена. Монтират се основните носещи греди и в празнините мужду тях се слага дървен плет изработен от лескови пръчки с дебелина около 2-3 см. След това цялата тази конструкция се измазва със смес от глина и слама, в някои места са използвали вместо глина говежда тор, върши същата работа като спойващо вещество само дето мирише докато изсъхне.Измазването е от двете страни на плета, така се получава най здравата конструкция която не се плаши от никакви земетръси. Глината не се пече, като завършващо покритие са варосвали обикновено, но нищо не пречи да се сложи и някое по модерно покритие за външен вид. Таваните са на гредоред, така наречения Каратаван. Като се наредят гредите странично на тях се заковават летви след което върху летвите се нареждат дъсчици без да се коват.Пространството между гредите отгоре върху така наредените дъсчици се замазва също с кал и слама за изолация. От долу се кове рабицова мрежа и следва измазване с варова мазилка или с кал но този път вместо слама се ползва чоп или отпадачни коси от някой фризьорски салон.
Това е общо взето за направата на такава къща.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re ...
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 25, 2010 3:28 pm 
специалист
Аватар

Благодаря когега ако намеря достатъчно глина може и да се пробвам :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 25, 2010 5:36 pm 
специалист
Аватар

разгледай това www.glinata.dir.bg
Мисля ,че без дървен скелет няма да се разминеш.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 25, 2010 10:40 pm 
специалист

абсолютно е точен колегата :-D пирон! Точно така се е строяло в миналото...доста по сеизмоустойчиво...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 25, 2010 11:20 pm 
модератор
Аватар

Е, преводът е гугълски...

http://translate.google.com/translate?u ... ISO-8859-1

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 26, 2010 8:12 am 
майстор
Аватар

Аз пък на моето село като дете съм спал в една съвсем стара и натурална кирпичена къщурка с каменни плочи на покрива. В нея единственото съвременно беше ел. крушка с един въртящ се ключ и едно синджирче висящо от фасунга. Тя беше построена от кални тухли направени със слама и сушени на слънце. Дори някъде се виждаха и останали класове от сламата. Собственика (мой чичо) си я поддържаше по класическа технология. Измазваше я с кал и с ръце. Без никакви инструменти. Като изсъхнеха кръпките я варосваше с метлата.
Като дете най-ми хареса долапа. Там се държеше селския хляб увит в едни кърпи на квадратчета. Сега се сещам, че тази къща нямаше брава на вратата, а само едно резе :?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re: Re ...
МнениеПубликувано на: Сря Сеп 29, 2010 11:59 am 
напреднал
Аватар

piron45 написа:

Колега,конструкцията на такава къща е дървена. Монтират се основните носещи греди и в празнините мужду тях се слага дървен плет изработен от лескови пръчки с дебелина около 2-3 см. След това цялата тази конструкция се измазва със смес от глина и слама, в някои места са използвали вместо глина говежда тор, върши същата работа като спойващо вещество само дето мирише докато изсъхне.Измазването е от двете страни на плета, така се получава най здравата конструкция която не се плаши от никакви земетръси. Глината не се пече, като завършващо покритие са варосвали обикновено, но нищо не пречи да се сложи и някое по модерно покритие за външен вид. Таваните са на гредоред, така наречения Каратаван. Като се наредят гредите странично на тях се заковават летви след което върху летвите се нареждат дъсчици без да се коват.Пространството между гредите отгоре върху така наредените дъсчици се замазва също с кал и слама за изолация. От долу се кове рабицова мрежа и следва измазване с варова мазилка или с кал но този път вместо слама се ползва чоп или отпадачни коси от някой фризьорски салон.
Това е общо взето за направата на такава къща.

Това горното е вярно, но през зимата ще е голям студ. На млади години съм спал в подобна къща.
За добра топло изолация стените се правят с пълнеж от керпич, тогава се получава доста солидна дебела стена. И наистина вътре през зимата е топла, а през лятото хладно.

Преди време бях намерил книжка на руски "Как се строи къща от "саман". Цитирам заглавието по памет и на български :?
САМАН- така руснаците казват на нашите керпичи или глинени тухли. Пусни търсене в гугълааа.

Ако имаш интерес ще потърся файлчето :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 15, 2010 1:12 pm 

:shock: Страхотни са :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 15, 2010 8:44 pm 
майстор

Ако погледнете хубаво въпросната къща , никъде няма да видите доказателства за предположенията си . Според мен конструкцията едвали е дървена и това което мислите че е глина всъщност е полимербетон .Има хора , като тези дето са правили посочената бензиностанция , които правят такива неща по аквапарковете че ....

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 04, 2011 10:51 am 
напреднал

Здравейте, преди две години гостувахме на наши близки в Храбрино /край Пловдив/.Там във вилната зона строяха глинени шатри. Основата беше от бетон, основната конструкция от греди и подвижен постепенно повдигащ се кофраж, в който трамбоваха глинеста почва примесена със слама. На височина бяха поне двуетажни. Предполагам, че има завършени така, че ако някой който е наблизо и има интерес би могъл да покаже снимков материал или друга достъпна информация.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 04, 2011 12:47 pm 
напреднал
Аватар

здравейте,
аз намерих това http://generationsfutures.chez-alice.fr ... son_3e.htm общо взето хората са направили машина за керпичени тухли :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Re:
МнениеПубликувано на: Пон Фев 20, 2012 5:40 pm 
специалист

stivemaster написа:
Ако погледнете хубаво въпросната къща , никъде няма да видите доказателства за предположенията си . Според мен конструкцията едвали е дървена и това което мислите че е глина всъщност е полимербетон .Има хора , като тези дето са правили посочената бензиностанция , които правят такива неща по аквапарковете че ....

Тва от бензиностанцията ,няма много общо със къщата. Общо взето такива неща като на тази бензиностанция и аквапарковете са куха бутафория и за къща според мене не са желателни.Имам предвид носещи стени и тнт. иначе за няква декорация става .

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 18 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа