trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Пет Юли 25, 2014 8:06 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 25, 2010 10:36 am 
специалист
Аватар

Здравейте.

Моля за съвети относно изграждането на пода в новия ни апартамент.
Фактите са, че е ново строителство, първи жилищен етаж и част от стаите са разположени над прохода за автомобили към задния двор. На тавана на самия проход,както и по цялата външна страна на кооперацията има положени изолационни стириопорени плоскости.
Желанието ни е да сложим ламинат в комбинация с плочки за холо-кухнята (50/50 като площ) и може би ламинат или мокет в спалнята.

Вземайки предвид разположението над проход дали е добра идея да се положи топлоизолация и върху самия под и какви са подходящи материали за това? Може би Фибран?

Ще се подобри ли изобщо топлоизолацията с това или външната такава е достатъчна?

Няма денивелация в пода на двете стаи и като цяло нивото на пода е задоволително равно, но това е само наблюдение на моето невъоръжено око.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 25, 2010 7:29 pm 
специалист
Аватар

Дали е равно ще покаже нивелира. :lol:
Ако слагаш ламинат 3мм на лин.метър неравности- иначе пружинира.
Ако отдолу е изолирано ,както казваш, тогава си вземи 5мм подложка под ламината.Това смятам че е добре.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 25, 2010 7:46 pm 
специалист

Добре ще е да споделиш през зимата, как се отоплява този апартамент, че и аз се сдобих скоро с такъв. Засега нямам възможности да го подготвя за живеене, и би ми било особено от полза, да споделиш опит, за да мога да предприема неща, за които после да не съжалявам. Ще следя с внимание темата. Апропо, откъде си.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Сеп 25, 2010 8:09 pm 
специалист
Аватар

Ако има как, не е зле за изолираш, но ще трябва да премонтираш вратите с касите, защото едно подрязване с 3-4 см не е красиво.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Сеп 26, 2010 9:16 am 
специалист
Аватар

Здравейте отново.

Апартамента е във Варна. Идеята е основното отопление да е с климатик - по един за всяка стая.
За мой късмет може би вратите още не са монтирани, което ще улесни цялата процедура по напасването им.

Това за което се замислям (след четене из форума) е:
- полагането на XPS Фибран RF50 директно върху пода без лепене (8 лв. / кв.м);
- два слоя гипсофазерни плоскости на Knauf (7 лв. / кв.м)
- около стените навсякъде ивици каменна вата 7-8 см широки (за какво точно служиха.....някакви акустични шумове спираха :cry: )

Цените са приблизителни, взети от сайтове в нет-а.

Доколкото разбрах така създадената повърхност е готова за директно полагане на ламинат и лепене на гранитогрес.

Пода ще се вдигне с 5+1+1=7см, но липсата на висящ таван ще компенсира "смаляването" на стаите.

Моля, кажете дали:
- пода на апартамента трябва да се обработва с нещо като грунд предварително?
-дебелината на Фибрана може да се намали на 4 см?
- задължително ли е лепенето му върху пода? (в предаването Мисия Моя Дом го полагаха директно без лепене)
- има ли нужда от някакво лепене между Фибран и Кнауф и между двата слоя Кнауф?
- нужно ли е полагането на нещо друго, каквото и да е?
- има ли нужда от хидроизолационна замаска на стаите (не броя банята - тя е за друга тема :o )
- факта, че стените са вече изградени с гипсокартон ще попречи ли на проекта?
- може ли да се използва само един слой Кнауф, може би по-дебел, ако изобщо се предлага?

Не се страхувайте да ме коригирате и напътствате!

Това е линк към предаването. Прескочете на 09.08 мин http://www.misiamoiatdom.com/75-%D1%81%D1%82%D0%B0%D1%8F-%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%80%D0%B8%D0%B4%D0%BE%D1%80-%D0%B8%D0%B7%D1%80%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D1%8F%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BD%D0%B8%D0%B2%D0%B0-%D1%87%D1%80%D0%B5%D0%B7-%D1%81%D1%83%D1%85-%D0%BF%D0%BE%D0%B4

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 12:18 am 
специалист
Аватар

Здравейте.

Поправете ме ако греша, все пак сега почвам да се уча:

Чисто технически след като е наложително да се направи армирана замазка върху Фибрана, на който ще се лепи гранитогреса и тя е с височина до 3-4 см това ще доведе до разлика във височините с
другата част където върху Фибрана ще бъде сложен ламиниран паркет.

Как се компенсира това за да може двете крайни покрития да са на едно ниво?

Може би с използването на различен по дебелина Фибран като по-дебел ще се сложи под ламината?

Пример: (2см Фибран + 3 см замазка) и (5 см Фибран за другата част)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 9:10 am 
специалист
Аватар

Пример: (2см Фибран + 3 см замазка) и (5 см Фибран за другата част)

Нещо такова може да стане, но трябва да се отчете различната дебелина на плочки и ламинат - около 10 мм разлика е. А и никъде не споменаваш дебелина на подовото - сигурно ще го вкопаваш?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 6:46 pm 
специалист

a kork?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 02, 2010 7:37 pm 
специалист
Аватар

Йорданов2 Подово няма да има. Ще се монтира климатик.

desem Дали корка може да се използва за подложка на ламинат изобщо? Като изолатор е добър но не знам дали ще се съчетае с ламината.

След като приказвах с няколко човека те ме посъветваха, че сега положената външна изолация е достатъчна. Казаха ми, че е по-добре да сложа изолация на тавана и да го направя с гипсокартон. Основния довод е че топлината бяга нагоре и това е начина да си я държа вкъщи.

Сега съм пред дилемата да го почвам ли пода изобщо или да сложа гипсокартон на тавана с изолация отзад.

Има вариант и за двете, но засега не ми е опция.

Какво ще кажете за дилемата - под или таван? :cry:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 02, 2010 9:53 pm 
модератор

cerrone,
Частично отговорът на повечето от въпросите ти се съдържа в:
http://www.mrrb.government.bg/download.php?id=dmlhbGl8Mzc1OQ==
Според тази Наредба препоръката за твоя под е по-строга от тази за външните стени - вж. Табл.1 на стр.5, поз.7, ако не ти се чете много.
Това са осъвременени показатели (от края на 2009). Преди бяха по-ниски изискванията и е възможно при теб да не са спазени.
Последното можем да разберем, ако знаехме дебелината на положената вече над прохода изолация.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 02, 2010 10:15 pm 
специалист
Аватар

8180 Имам съмнение, че е бял стиропор с дебелина 3-4см - това видях в един участък на калкана на сградата.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 05, 2010 8:44 pm 
специалист
Аватар

cerrone написа:
8180 Имам съмнение, че е бял стиропор с дебелина 3-4см - това видях в един участък на калкана на сградата.

ахам,ама на бетонни фундаменти,каквато е плочата се слага XPS :-D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 05, 2010 9:06 pm 
модератор

cerrone написа:

Еми малко е - и по старите, и по новите норми.
Това че е стиропор в случая не го бърка.

Да напомня обаче, нормите са си норми. Практически всеки прави компромис, според възможностите си.
Ако се вписва в довършителните работи по пода и не води до сериозни усложнения с нивата, сложи допълнително 2-3 см. Фибран на проблемния под. Файда при всички случаи ще има.
За технологията, колегите са по-компетентни.
Шумоизолиращите ивици по периферията са излишни, според мен.

П.П. Бих разгледал и вариант допълнителен стиропор отвън в прохода, което би могъл да отложиш във времето.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 09, 2010 8:09 am 
специалист
Аватар

Здравейте отново.

Голямо мислене му ударих с този наш под, но все не достигам до задоволителен отговор. :?

В по-ранните постове Йорданов2 писа, че при комбиниран под трябва да се отчете различната дебелина на плочки и ламинат - около 10 мм.

Откъде идва тя? От слагането на подложка под ламинат или от нещо друго?

Тъй като купихме гранитогреса вече и имах възможност да го сравня с една мостра на ламинат от 8мм, не забелязвам никаква разлика в дебелината на двата материала - 8 към 8 мм.

Може би единственото, което ми се губи е колко е дебелината на положения гранитогрес заедно със лепилото ??

Друг въпрос за размишление е - За да не се вдига общото ниво много да се положат два пласта 5мм подложка за ламинат. Какви са предимствата или недостатъците от изолационна точка?

Забелязах, че технологията на изпълнение на подовете в американските сайтове включва почти винаги използването на дървени плоскости. Оттук и чуденето ми: Как се лепи гранитогрес върху ОСБ или ПДЧ в БГ условия?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 09, 2010 5:01 pm 
майстор
Аватар

cerrone написа:

Забелязах, че технологията на изпълнение на подовете в американските сайтове включва почти винаги използването на дървени плоскости. Оттук и чуденето ми: Как се лепи гранитогрес върху ОСБ или ПДЧ в БГ условия?
http://www.weber.bg/sistemi-za-polagane-na-keramichni-pokritija/veber-navigator/problemreshenie/kak-da-polagame-plochki-vrkhu-osnovi-s-drveno-pokritie.html Всъщност американските къщи са дървени и за това лепят плочки върху ОСБ. В твоя случай ще трябва да залепиш и ОСБ върху замазката . А по-точно спри да мислиш:-D и залепи гранитогреса , както си го правим в БГ .

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 09, 2010 10:15 pm 
майстор
Аватар

А дали е удачно на нова кооперация да лепи OSB към замазката без оглед на влажност и да го запечатва отгоре със смес, наситена с вода?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 11, 2010 10:00 pm 
специалист
Аватар

Благодаря на всички за размислите и страстите досега.
Когато човек го прави за първи път пада голямо чудене - кое къде се слага :lol: .... то и в живота е така де....

Американци няма да станем, затова май ще трябва да подходим по български и да забравим за дървени щуротии по пода.

Засега вариантите са два:
1. Правим нищо и лепим и редим директно на плочата :|
2. Редим: (2см фибран+1см гипсофазер+1см теракот) къмто (3 см фибран+ 8 или 10 мм ламинат). Постигаме "емен-емен" равно ниво теракот-ламинат (Жена ми е щастлива :-D Аз съм с *** лева назад и купувам по-малка плазма :? Получава се термомост заради изолацията отдолу, избива мухъл по ъглите, аз продавам плазмата и от заложна къща си купувам един Шилялис и гледам доживот ефирна ТВ :| )

За вариант две: под теракота - да се лепи ли фибро-то за плочата и гипсо-то за фибро-то и с какво е най добре за двете?

П.П. знам, че гипсофазера се слага на два слоя, но ако гоня нивата.....

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 11, 2010 10:26 pm 
майстор
Аватар

Вариант 1 и ще изчакаш някоя промоция за по-голяма плазма :-D . Или вместо плазмата си влагаш парички в окачен таван с мин.вата и не топлиш комшията отгоре,че той ще спести парички и ще има по-добра плазма от твойта. :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Окт 11, 2010 10:40 pm 
майстор
Аватар

Плазмата НЯМА ДА Я ПИПАШ! :lol: :lol:
Колкото повече - толкова повече. Промоция, на изплащане ... трябва да е голяма :) Ламината може да е 7 мм :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 19 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа