trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Чет Окт 30, 2014 2:40 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 3:18 pm 
помощник

Искам да долепя една голяма тераса към една от стаите на втори етаж от къща. Ще бъде върху колони, а под нея ще се получи един голям навес. Трябва ли да искам разрешение, /май въпроса ми е риторичен/, колко ще се бави то и приблизително колко ще ми струва? А ако го направя без разрешение, какво ще последва? На главна улица съм, терасата ще бъде на най-видно място, така, че няма да остане незабелязана.
Моля за компетентните ви мнения съфорумци.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 3:55 pm 
майстор
Аватар

Ако имаш съседи отдолу и отгоре трябва тяхно съгласие и ......след това се тръгва по мъките, проект (идеен с промяната на фасадата, работен) ,община (а тя може и да не разреши петите на колоните върху държавна земя) и т.н и т.н. :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 4:01 pm 
помощник

Съседи нямам. Къщата си е моя. Петите на терасата няма да са на държавна земя, мястото си е мое, ще си бъдат в двора ми, т.е. ще съвпадат с колони от оградата ми.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 4:27 pm 
специалист

А отстоянието от края на парцела къде го забрави?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 4:41 pm 
помощник

Хм, и от двете страни е тротоар. Лицето на двора ми е на две улици. Мислех, че само ако има съседен двор, трябва да спазвам отстояние.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 4:48 pm 
специалист

Зависи каква е улицата. На цялата улица има ли друга сграда строена на границата на парцела? По принцип си е упомнато в регулационния план докъде може да се строи. Доколкото си спомням разстоянията между границите на застрояване през улицата не трябва да е по-малка от максималната висоина на застрояване, тоест от котата корниз се вади ширината на улицата и остатъка се дели на две, по равно за двата срещуположни парцела.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 5:08 pm 
помощник

Всички сгради са на около 3m навътре в дворовете. Един съсед преди няколко години направи навес на тези три метра от къщата си до улицата, покрит с битумни керемиди, т.е. бетон няма. Това е на едната улица. На другата всички сгради са строени на границата на парцела, къщата ми, тази на съседите.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 5:17 pm 
специалист

Предполагам, че тази на която са на границата лицата е по-голяма от другата, тоест така ви е зададена строителната линия. По принцип навесът няма проблем, колко е законен не знам, ама винаги можеш да го махнеш. Това разстояние което се оставя, освен за да не се засенчват сградите (предполагам, че въпросната улица, която е на 3 метра от къщите е от север на къщата), а и при евентуално разширяване на улицата да може да ви ги вземат тези 3 метра и да направят улица там, без да си бутате къщите.

Разбира се, това е теоретично, в най-добрият за вас случай просто къщите са строени навътре от регулацията си по някаква причина... тогава ви трябва архитектурен и конструктивен проект. Освен разрешение за откриване на строителната площадка от общината друго няма да ви трябва (щом регулацията ви е до улицата чак).

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 5:31 pm 
помощник

Благодаря за информацията! Да, тази улица която и на 3 метра от къщите е от северната страна на парцела. Сега се сетих, че по новия план ни вземат половин метър, т.е. оградата ни трябва да влезе с 0,5m навътре. Преди години правихме възражение, взеха ни 300 лв, цяла година ни препращаха, бавиха и така и не се уредиха нещата. Остава ми да се откажа от терасата-навес, вместо отново да губя време и средства.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 5:47 pm 
специалист

Все пак мисля, че е добра идея все пак да проверите как е в кадастъра и евентуално да се консултирате с архитект... но това са парички. Решението е ваше :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 6:14 pm 
помощник

И парички и нервички. :wink: Преди де се откажа, все пак ще попитам в Техническа служба. Благодаря за отделеното време! :)

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 01, 2010 6:44 pm 
Дървен философ
Аватар

така е най-добре...

сподели после какво са ти отговорили...ще бъде интересно.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа