trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Чет Юли 31, 2014 5:09 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 86 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща
Автор Съобщение
 Заглавие: Машина за пелети
МнениеПубликувано на: Пон Окт 04, 2010 5:03 pm 
специалист

Здравейте, намислил съм да си правя машина за домашно производство на пелети.Изгледах стотина филмчета по въпроса и ми се струва че не е невъзможно.Въпроса ми е има ли някой който ползва такава или поне е виждал на живо.Интересува ме машина с плоска матрица и притискащи колела.Колко са оборотите на матрицата?Колко трябва да е дебела за да издържи натиска на пресования материал?
Всякакви допълнителни сведения и съображения са добре дошли. :-D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Вто Окт 05, 2010 7:02 am 
специалист
Аватар

Любо ,
оказва се че правенето на машината не е чак толко проблемно
има решения с плоската матрица която си гледал , има решения с въртяща се сегментна матрица и неподвижни ролки (Бюлер са с такова решение) , има с неподвижна матрица и с въртящи се ролки (в Славяново има 4 испански гранулпреси с производителност по 15 тона на час)
проблема по скоро е в рентабилност на самия продукт - преди гранулиране трябва да се изуши материала до определена влага - в противен случай след напускане формиращия отвор на матрицата експандира и не се получава гранулата (пилетите)
значи вкарваш енергия за предварително изсушаване, вкарваш енергия за пресоване, имаш разходи за транспорт , суровината ще ти я дам без пари (бонус), имаш големи разходи за рециклиране или нови ролки и матрици - сумирай всички разходи и ако си под 60 лв / куб дърва действай
мога да ти покажа преса в действителност не на клипче
колкото до въпросите ти - дебелината на матрицата определя формирането на пилетите (зависи от пресования материал - има отвори с променливо сечение , има с конусна начална част и след това с цилиндрична
директно ролките не трият по матрицата - получава се така наречения клин който пресова
оборотите са от значение единствено за производителността

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 06, 2010 8:03 pm 
специалист

bogomilZ
Всичко което си каэал е вярно.Но пропускаш едно нещо - автоматизацията на горенето.Ако ми кажеш как да си заредя котела на дърва за една седмица, без да ходя да го гледам и да имам постоянна температура, отказвам се веднага да мисля за пелети.А цената им гони 360 лв/тон :shock:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 06, 2010 8:07 pm 
Дървен философ
Аватар

зареди го с костилки от плодове...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 06, 2010 11:33 pm 
специалист
Аватар

Според мен това е работа за цял екип от специалисти в добре оборудван металообработващ цех.Главата е с маслено охлаждане с радиатор и помпа,притискането на ролките към плоската матрица е хидравлично,а матрицата е от специална лагерна стомана,обработена и закалена по високотехнологични методи,нужна е и сушилня като за зърно,да се подготвят пилките до определена влажност.Експонатът,който е на снимката се изработва по поръчка и произвежда 500кг/ч. и цената му е около 10 000 евро без ДДС,а що се отнася до тези машини които призвеждат гранулирани смески,приличат,но нямат нищо общо на тази,като издтржливост на натоварването,технология и т.н.т.

Прикачени файлове:
11092010_032.jpg
11092010_032.jpg [ 59.46 KiB | Прегледано 54993 пъти ]

Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Окт 06, 2010 11:37 pm 
специалист
Аватар

ако искаш мога да ти кажа как да си направиш котела автоматизиран на дървени пилки,натрошени костилки от плодове или царевичен шрот,само да имаш место за силоз

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Окт 07, 2010 8:48 am 
специалист
Аватар

Lumin написа:
bogomilZ
Всичко което си каэал е вярно.Но пропускаш едно нещо - автоматизацията на горенето.Ако ми кажеш как да си заредя котела на дърва за една седмица, без да ходя да го гледам и да имам постоянна температура, отказвам се веднага да мисля за пелети.А цената им гони 360 лв/тон :shock:

още веднъж ти казвам - машината като машина не е проблем да се направи - въпрос на избор на принцип на действие и конструкция и екипировка с инструментални машини
проблема е в рентабилност и прекалено високите допълнителни разходи по доставка и предварително подготвяне на суровината
знаеш тези юнаци в Брестовец които правиха пилети в стопанския двор - караха стърготини от Ловеч от фирма ВЕЛГА - първите два камиона сухи стърготини но вална дъжд и следващите с 80 % вода - с колко енергия ще изпариш тази вода и колко ще е себестойността на готовия продукт - пак ли 360 лв/тон
много е примамлива идеята по цяла седмица да не поглеждаш котела и да си подържаш постоянна температура - аз в Пловдиския панаир видях само търговци да хвалят автоматизираните котли които внасят , но не видях да предлагат преси и съоръжения за пилети
производители на съоръжения видях в холандия на изложение в Ултрех , но ще се мерим с тези на които къщите им са под нивото на океана - аз не бих си го помислил -
за нашата държавица - дръвцата приятелю -
колега plo4kata - принципа на гранулиране е един и същ независимо дали гранулираш талаш, фураж , трици и пр. - единствено ако имаш впредвид предварителното пропарване с пара на фуражите в кондиционера

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2010 7:51 pm 
специалист

@ plo4kata
Тази машина на снимката от нета ли е или ти си я правил?Доколкото виждам, колелата се въртят, а матрицата е неподвижна.За тези 500 кг на час колко са оборотите, какъв е диаметъра и дебелината на матрицата и колко киловата е мотора?
Що се отнася до цеха, имам достъп до такъв.А 10 000 евро е ясно че нямам :-D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2010 10:15 pm 
специалист
Аватар

Значи,щом предлагам мшината-не съм я копирал от нета...данни не мога да ти дам,произвеждат ги 2 братя в софия-мои добри приятели,ако искаш подробна информация на :
www.bimeta.org пожелавам ти успех в изработката,и аз така се опитах да направя бормашина от една стара ютия,но уви,не се получи

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Окт 09, 2010 5:31 pm 
специалист

plo4kata написа:
,и аз така се опитах да направя бормашина от една стара ютия,но уви,не се получи

Кефиш :-D :-D :-D

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Съб Яну 01, 2011 5:12 pm 
специалист

Lumin

аз не знам, колко килограма пелети ти трябват за домашно ползване.
Машини, които произвеждат до 250 кг/час са с 7-8 КW и струват около 2300 €.
Машини, които произвеждат до 500 кг/час са с 14-15 КW и струват около 4000 €.
Аз не бих дал 10 000 € и то без ДДС за подобна машина :hot: . Явно мотото ''Ден година храни'' важи в пълна сила.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 18, 2011 8:32 am 
специалист
Аватар

VBG, ъде ги има тия за по 2300 -4000 евро. Дай линк или нещо подобно. Не вярвам да стигнем сени от 400 лева за тон.
Моля още веднъж ако имате инфо споделете. :prayer:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 23, 2011 9:33 pm 

ВИЖ ТУК
http://pellet-mill.de/shop/category_2/1 ... =cid%3D%26

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 24, 2011 1:13 am 
специалист

страницата даден от blik
или тази
http://shop.ebay.de/i.html?_nkw=pelletp ... encode=raw
тази също
http://suche.top-deals.com/index.php?q=pelletpresse

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Мар 06, 2011 11:44 pm 
специалист

Това е български производител на машини за пелети.
http://www.erato.bg/zmm/bg/products.php

plamen_peev
дали под 400 лв/тон може да се произвеждат пелети немога да ти кажа.
Зависи от много фактори : машина, цена на дървеният материал и .....
Има качествени и не толкова качествени машини. Става въпрос за поддръжката на машината.
Голямо значение има и енергийното съдържание на пелетите.
Ти можеш да произвеждаш пелети за 350 лв/т, но с двоно по-ниско енергийното съдържание от тези за 450 лв/т.
Привидно по-евтиното е нe винаги по-евтино.
Малка машина за 100 кг/ч няма как да се съревновава с машина за 1000 кг/ч или с автоматична производствена линия.
Ако имаш познати, които да ти доставят дървения материал евтино, може и да си заслужава производството на пелети.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 23, 2011 10:26 am 

направи ли вече машината за пелети

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Мар 24, 2011 10:10 pm 
специалист

Здравейте на всички понеже няма много мнения да попитам някой направили машина за пелети.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Мар 25, 2011 7:26 am 
Акълия
Аватар

Ох, мамини златни :lol:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Юли 28, 2011 6:13 am 
специалист
Аватар

Здравейте, някой направи ли нещо с машината за пелети? Мисля, че при цена на дървата за огрев от около 60 лв. за кубик до 300-400 лв. за тон пелети по магазините има много място за творчество. Имам доста подробно изследване за проблемите при производство на пелети. За съжаление е на английски. Ако някой проявява интерес, мога да му го изпратя.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Юли 28, 2011 6:39 pm 
помощник

Поради непрестанното поскъпване на отоплението и мошенниците които продават дърва и аз се замислям често за някакъв вид заместител на твърдото гориво.Работя в мебелна фирма и има доста отпарък от аспирациите и се чудя как може да загори ефективно в камина с водна риза или котел.Каква е технологията на екобрикетите дали ще могат да се слепят частици с големина няколко милиметра?

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 86 мнения ]  Отиди на страница 1, 2, 3, 4, 5  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа