trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Съб Окт 25, 2014 4:27 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2010 4:46 pm 
специалист
Аватар

Здравейте,

Темата с пелетните котли май много се разводни.

Целта на тази нова тема е в сбит вид да се посочи:
Ползвам нам си к'во:
Доволен съм от:
Не съм доволен от:
Отоплявам нам си к'во:
Консумация....
Имал ли е срещи със сервиз на въпросното техническо изделие /
резултат

Така ще може да правим бърз преглед на наличните на пазара и тези които си избират, в кратце да може да се ориентират.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2010 4:50 pm 
специалист
Аватар

Забелязвам, че на въпрос "тоя котел става ли" специалистите / майстори не дават инфо.
А Нали за това са те, да ни "вкарват" в правият път преди да се дадат грешни пари.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Окт 08, 2010 4:58 pm 
майстор
Аватар

Аз познавам 1 марка читави котли специално за пелети.Знам и други котли на които се монтира външно -допълнително пелетна горелка. Естествено котел пригоден за пелети фабрично има по голямо КПД от допълнително монтирана горелка . Котела на пелети се казва Понаст КР , а горелки за пелети има на Ерато -ГП 20 + и горелка Фероли. Като последните се монтират на котли -Дакон,Виадрус,Атмос ,Линк,Юнкерс , Бош и др. :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 19, 2010 9:43 pm 
специалист

Аз сам си монтирах отново горелката след като майсторите си оставиха ръцете и видяха , че така не става . С оригинален чугунен капак на Дакон Дор 32 просто надупчен по средата не става. Наклона на малката вратичка за въздуха дава направление на долу и пламъка отива под водната риза и празното пространство на тавичката за пепел.
Поръчах си нов от стомана и максимално точен отвор в горната част на капака за да може пламъка да бие във водната риза.
Подмазах със един ред огнеупорни тухли пространството под водната риза и тавичката за пепел остава плътно под горелката. Заслужава си труда , ефекта е голям.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 26, 2010 3:10 pm 
специалист
Аватар

След известно време прекарано по чужди сайтове, стигнах до следният извод:
много е важно да има автоматично отстраняване на пепелта от горелката, било тя допълнително вградена или котел пригоден за пелети.
Всички знаем кои са котлите с автоматично извеждане на пелети.

А вече се появиха и горелки с тази функция, малко скъпи - но налични.

Някой да е ползвал IWABO?
Ето видео http://www.youtube.com/watch?v=cZxnl3u_uVA

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 26, 2010 4:17 pm 
майстор
Аватар

Много скъпа горелка :? за тия пари ще си купиш котел на пелети , или друга горелка с котел . :wink: за колко киловата питаш -цени в БГ Терм.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 26, 2010 4:30 pm 
специалист
Аватар

Прав си!

Аз обаче гледам и се оглеждам да се топля от пелети направени от слама, хартия, трева и други нискобюджетни горива.

А пък те генерират повечко пепел - точно като пелетите менте.

А така може да се избие разликата в парите.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 26, 2010 4:36 pm 
майстор
Аватар

Едва ли,ниско качество гориво - голям разход -1 към 1 ти идва .после няма начин да не изкочат и др непредвидени обстоятелства . за 30 киловата ти отиват има няма 3 тона хубави пелети , каква е файдата да се ядосваш с 5 тона буклук .Все едно да караш дизел с Олио :wink: и да хвърлиш колата за хич време .

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2010 4:59 pm 
Аватар

filmatoplo написа:
Едва ли,ниско качество гориво - голям разход -1 към 1 ти идва .после няма начин да не изкочат и др непредвидени обстоятелства . за 30 киловата ти отиват има няма 3 тона хубави пелети , каква е файдата да се ядосваш с 5 тона буклук .Все едно да караш дизел с Олио :wink: и да хвърлиш колата за хич време .

Така да каза аз моето мнение. От преди месец съм с котел Виадрус+GP 20+/25. Та практиката показа следното:

- хубави пелети ОК но какво става с тях явно имат и някакви примеси бързо вдигат температурата и горелката изкл. водата изстива и после пак наново разпалване - това поне за мен не е мн добре аз търся постоянно подаване на гориво и изкл на горелката възможно по малко пъти.

Някъде четох за 10 чувала на седмица това е добра цифра ако може да каже и какво отоплява ще е добре. Аз топля втори етаж от къща отдолу няма никой от горе тавански помещения, изолация и дограма имам на две стаи другите две са без, което е от огромно значение. Но който се е топлил 8г на дърва и въглиша с камина Прити той не знае за какво Обслужване става ? така че за мен пелетите макар и не така евтини нямат алтернатива в момента поне за мен.
Някой бе споменал че лятото са на много по ниски цени бихте ли ми казали за кои марки и фирми става ?

има и едно друго нещо от нашата народопсихология - тези които са се топлили преди 1989г може да имат мн хубави спомени от тогава - кранчетата на радиаторите нямаха врътки/бяха на макс./ и прозорците на стаята отворени :) е такова отопление няма сега бязплатен обяд няма и няма и да има.
А за gp20+/25 ме интересува дали някой е настройвал клапата за въздуха и на какво положение я държи?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2010 7:02 pm 
майстор

Цитат:
.Все едно да караш дизел с Олио и да хвърлиш колата за хич време

В страни от темата, но това горното изобщо не е вярно!!! Дизела by default е направен да върви на олио....
Инак по темата - и аз съм на мнение, че майсторите във форума не споделят за и против, когато попитаме нещо....ето моята тема за буферните съдове....имам нужда от информация, намирам я в чуждите форуми...

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2010 7:37 pm 
майстор
Аватар

Калине :) имам предвид не био дизел , а олио от фритюрник -пържило преди това цаца -масово се кара така тук при нас , аз съм на бензин . За буферите , или си слагаш главата в турбата и сеи купуваш от вън , или си импровизираш с нашенски -с гаранции разбирасе .За информация кой да я даде , аз не произвеждам продукта , но насоки ти дадох хем да спестиш цена.Големината на буфера мин 300 , средно 500 , макс 800 литра при теб.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Дек 01, 2010 9:15 pm 
майстор

:) Благодаря :) Значи на 800 се спирам....
И се извинявам на пусналия темата, че му я оспамих :sad:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие: Горелка Ferroli
МнениеПубликувано на: Нед Дек 12, 2010 7:06 am 
специалист
Аватар

При консултация за горелка Ferroli, ми казаха че била много чувствителна към пелетите и имало опастност от образуване на шлака.

Това поврежда ли по някакъв начин горелката или е въпрос на почистване?

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Дек 12, 2010 7:27 am 
"Велик майстор"
Аватар

ico_peleta написа:
А за gp20+/25 ме интересува дали някой е настройвал клапата за въздуха и на какво положение я държи?

Клапата за въздуха в горелката трябва да се настрои прецизно, защото от нея много зависи качеството на горивния процес и разхода. Най-добре настройката става с газанализатор. Това е скъп уред, но битрябвало сервизът, който поддържа горелката да го има. Може да поискаш такава настройка, ако не е правена. Може и ''на око", ама трябва да имаш опит и да знаеш какво правиш
turistak написа:
При консултация за горелка Ferroli, ми казаха че била много чувствителна към пелетите и имало опастност от образуване на шлака.

Това поврежда ли по някакъв начин горелката или е въпрос на почистване?

Трябва да се чисти редовно, защото пламъкът се измества все по-наззад и нагоре, докато стигне до защитния датчик и изгасне горелката. Но не трябва да се разчита само на един датчик.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пон Дек 13, 2010 7:32 pm 
Аватар

LazarGanev написа:
ico_peleta написа:

Клапата за въздуха в горелката трябва да се настрои прецизно, защото от нея много зависи качеството на горивния процес и разхода. Най-добре настройката става с газанализатор. Това е скъп уред, но битрябвало сервизът, който поддържа горелката да го има. Може да поискаш такава настройка, ако не е правена. Може и ''на око", ама трябва да имаш опит и да знаеш какво правиш

опита го добивам сам :) човека от фирмата която ми продаде горелката ми каза : "..оставяш горелката на максимална мощност пълниш бункера догоре и нямаш грижи ... "

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 15 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа