trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Нед Окт 26, 2014 5:21 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Фев 10, 2011 8:38 pm 
помощник

Прегледах темите по въпроса, но не намерих отговор, за това пускам тази тема.

Става въпрос за блок с ЕПК. Апартамента е на последен 14 етаж. Площ около 84 кв.м. Над него има въздушна възглавница около 1 м висока. Там има тръби за парно, вентилационни тръби и т.н. Има насипан перлит предполагам с дебелина към 2-3 см. в момента.
Въпроса е каква изолация да сложа на тавана. За момента имам следните предложения:
- Външна т.е. над тавана да сложа 5 см. водонепропусклива. Ще стане сравнително лесно, защото все едно я слагам на пода. Там не се ходи много, така че мога да я оставя и така, но не знам дали няма да се разпадне с времето и как да я закрепя.
- Вътрешна т.е. на тавана, като така ще трябва да направя таваните на ново. Не знам каква трябва да е изолацията, каменна вата, минерална вата, екструдиран полистирол или нещо друго? Трябва ли да е паропропусклива и ако да, тогава няма ли да кондензира парата на студената плоча?
- Важно е и каква би била приблизителната цена на двата варианта.

Ще слагам и външна изолация на стените със сигурност, ако и това има значение.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 11, 2011 11:38 am 
специалист
Аватар

според мен отвътре е по-добре да се направи изолация, все пак тавана е бетон, няма смисъл да го топлиш ;) , пък и нали отгоре има перлит.

1. Външна т.е. над тавана да сложа 5 см. водонепропусклива. Ще стане сравнително лесно, защото все едно я слагам на пода. Там не се ходи много, така че мога да я оставя и така, но не знам дали няма да се разпадне с времето и как да я закрепя.

По отношение на изолацията отгоре, мога да ти кажа че тя се прави както би я направил отвън, само че може и без мазилка.
Не се притеснявай за разпадането, само я мини веднъж с някаква шпакловка и толкова.
Като цяло ще стане бързо, лесно и няма да цапаш вкъщи(голям плюс).

2. Вътрешна т.е. на тавана, като така ще трябва да направя таваните на ново. Не знам каква трябва да е изолацията, каменна вата, минерална вата, екструдиран полистирол или нещо друго? Трябва ли да е паропропусклива и ако да, тогава няма ли да кондензира парата на студената плоча?

За паропропускливоста няма какво да мислиш с нормално проветряване няма да имаш проблем.
Типа изолация можеш да избереш според възможностите и начина на работа.
за някои е по-лесно и бързо с вата и гипсокартон. други предпочитат стиропор.
Плюса тук е че ефектът ще е по-голям(според мен), големият минус е цапането в апартамента.
По отношение на цената мисля, че около 20 лева излизаше квадрата със стиропор 5см. а вата с гипсокартон към 15 мисля че ги смятах веднъж, но може да съм пропуснал нещо в сметките.

Аз лично бих направил вътрешно изолацията, както вече споменах няма смисъл да топлиш бетона над главата ти, но пък от друга страна явно вече си правил тавани наскоро и да влагаш повторно инвестиции в него пак не върви.
Притегли плюсовете и минусите и сам прецени. Успех.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 11, 2011 12:13 pm 
помощник

Всъщност ще правя основен ремонт и ще изкъртя целия апартамент, смяна на дограми, под, таван, ел. и ВИК инсталация и т.н.
В този случай си мисля за вътрешна изолация с вата и там ще пусна кабелите за 220 V, коаксиални, мрежови и т.н. Предполагам че така ще стане най- лесно а и цената ме устройва ако е към 15 лв. на квадрат.

Не знам дали е тук мястото, но ако някой има оферта нека ми пише.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 11, 2011 5:01 pm 
специалист
Аватар

15 лв./кв.м са ти материалите
а за да очакваш някакви оферти кажи за къде става въпрос,че да се ориентират колегите

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 11, 2011 6:51 pm 
помощник

Става въпрос за Пловдив.
Сега направих чертеж, общата площ на таваните в помещенията е 70 кв.м.
Не знам в мокрите помещения (баня) дали се слага същата изолация и същия таван или трябва да е нещо различно.
Ще се изграждат и две нови мокри помещения с гипсфазер и каквото там се ползва.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 11, 2011 6:58 pm 
специалист

brez написа:
Става въпрос за Пловдив.
Ще се изграждат и две нови мокри помещения с гипсфазер и каквото там се ползва.

Майна, не слагай гипс в мокри помещения. Който и да ти казва, че има влагоустойчив, не му вярвай.
Пък ти слушай рекламите, а не знаещите. Не ти преча, но ще съжаляваш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 11, 2011 7:46 pm 
помощник

ЧефоС написа:
Майна, не слагай гипс в мокри помещения. Който и да ти казва, че има влагоустойчив, не му вярвай.
Пък ти слушай рекламите, а не знаещите. Не ти преча, но ще съжаляваш.

В момента стените на тези "мокри" помещения са от гипсови блокчета с фаянс отгоре.
До колкото разбрах, технологията е да се изгради стената от гипсфазер, отгоре се слага водоустойчив грунд, по ъглите водоусточива лента. Отгоре ще сложа фаянс, на земята теракот. Ще има и душ кабина.
Та не виждам каква е разликата между сегашното положение и новото.
Въпроса ми е , дали на тавана мога да сложа вата с гипскартон или трябва да е нещо друго, защото определено влажността в помещението ще е по голяма.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 11, 2011 9:19 pm 
специалист
Аватар

Колега,направи си външна топлоизолация,а от вътре на таваните гипскартон с вата.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Фев 11, 2011 11:51 pm 
помощник

valmet написа:
Колега,направи си външна топлоизолация,а от вътре на таваните гипскартон с вата.

Ми това ще правя.
Обаче като сложа вата на тавана, парата (влагата) като премине през нея и ще кондензира право на студената плоча отгоре.
За това най-вероятно ще слагам екструдиран полистирол, който не е паропропусклив и под него замазка на тавана.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 12, 2011 9:22 am 
специалист
Аватар

brez написа:
Над него има въздушна възглавница около 1 м висока. Там има тръби за парно, вентилационни тръби и т.н. Има насипан перлит предполагам с дебелина към 2-3 см.

Имах предвид,че след като имаш перлит и въздушна възглавница,таваните от вътре си ги направи с минерална вата (по възможност минимум 5 см),пароизолация и гипскартон.Плочата отгоре не е изложена на преки атмосферни условия.Външната изолация да застъпи 30-40 см нагоре,над плочата,която ти служи като таван.По този начин си мисля че проблеми няма да имаш.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Фев 12, 2011 9:38 am 
помощник

Каква е технологията:
-----
бетон
------
пароизолация (какво представлява това)
------
вата (каменна или минерална)
------
гипскартон

Иначе за външната изолация е ясна технологията. Ще застъпи нагоре, но все пак плочата на тавана ще си бъде студена. Това което е насипано не го знам какво е, но е слагано преди 20 год. въобще не знам колко е ефективно вече.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 16, 2011 6:39 pm 
специалист
Аватар

Комбинирай външна топлизолация с EPS от вън, сложи още перлит върху подпокривното пространство на тавана и тогава си направи таван от гипсокартон и мин. вата. Ако искаш мога да ти направя оферта телефона ми е 0885460097

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 16, 2011 6:45 pm 
помощник

lambov написа:
Комбинирай външна топлизолация с EPS от вън, сложи още перлит върху подпокривното пространство на тавана и тогава си направи таван от гипсокартон и мин. вата. Ако искаш мога да ти направя оферта телефона ми е 0885460097

Всъщност какво е предимството на минералната вата пред екструдирания полистирол?
ЕПС + замазка ми се струва по лесно за направа от вата с гипскартон.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 16, 2011 7:20 pm 
специалист
Аватар

По евтино ще ти излезе с картон и така имаш възможност да нивелираш тавана, ще можеш да си сложиш лунички или скрито осветление

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Фев 16, 2011 9:38 pm 
помощник

По евтино е относително понятие.
Колко излиза на квадрат в двата случая е въпроса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 17, 2011 6:06 pm 
специалист
Аватар

Външна изолация с 5см. EPS- от 35 до 45лв./м2 в зависимост от крайното покритие.
Прав таван от Гипсокартон е 25лв./м2 до шпакловка.
ТИС на тавана с 5см.EPS 30лв./м2 до шпакловка.
Цените са ти с материали, труд и 5 години гаранция.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 17, 2011 6:13 pm 
помощник

lambov написа:
Външна изолация с 5см. EPS- от 35 до 45лв./м2 в зависимост от крайното покритие.
Прав таван от Гипсокартон е 25лв./м2 до шпакловка.
ТИС на тавана с 5см.EPS 30лв./м2 до шпакловка.
Цените са ти с материали, труд и 5 години гаранция.

При това положение разликата в цената за 80 м2 е 400 лв.
Значи ще правя изолация с EPS. А колко струва шпакловката на тавана?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 17, 2011 6:26 pm 
специалист
Аватар

Цените са с шпакловка, от теб само боядисването. :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 17, 2011 6:44 pm 
специалист

brez написа:
Прегледах темите по въпроса, но не намерих отговор, за това пускам тази тема.

Става въпрос за блок с ЕПК. Апартамента е на последен 14 етаж. Площ около 84 кв.м. Над него има въздушна възглавница около 1 м висока. Там има тръби за парно, вентилационни тръби и т.н. Има насипан перлит предполагам с дебелина към 2-3 см. в момента.
Въпроса е каква изолация да сложа на тавана. За момента имам следните предложения:
- Външна т.е. над тавана да сложа 5 см. водонепропусклива. Ще стане сравнително лесно, защото все едно я слагам на пода. Там не се ходи много, така че мога да я оставя и така, но не знам дали няма да се разпадне с времето и как да я закрепя.
- Вътрешна т.е. на тавана, като така ще трябва да направя таваните на ново. Не знам каква трябва да е изолацията, каменна вата, минерална вата, екструдиран полистирол или нещо друго? Трябва ли да е паропропусклива и ако да, тогава няма ли да кондензира парата на студената плоча?
- Важно е и каква би била приблизителната цена на двата варианта.

Ще слагам и външна изолация на стените със сигурност, ако и това има значение.

Най евтино и ефективно ще е да сложиш 20 см лека вата отгоре. Перлита ако е 2-3 см не е никаква изолация, с 20 см вата нещата стават съвсем други. И е под 10 лв на м2, няма нужда от майстори, шпакловки, глупости...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Фев 17, 2011 7:08 pm 
помощник

BobyB написа:
Най евтино и ефективно ще е да сложиш 20 см лека вата отгоре. Перлита ако е 2-3 см не е никаква изолация, с 20 см вата нещата стават съвсем други. И е под 10 лв на м2, няма нужда от майстори, шпакловки, глупости...

А защо трябва да топла плочата на тавана?
Освен това тази вата трябва да я покрия с нещо, и т.н. има тръби и какво ли още не. Цената на края ще ми легне същата.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 25 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа