trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Вто Сеп 02, 2014 1:33 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Мар 20, 2011 11:59 am 
специалист

Имам една ножица, която ми се иска да наточа. Бихтели споделили опит, мога да я прежаля така, че отиди на точилар не ме блазни.
Имам финни пили, фин бруст за точене (Viktorinox) и така нататък. Споделете принципа моля.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Мар 22, 2011 2:57 pm 
специалист
Аватар

http://www.youtube.com/watch?v=lNXW01-C ... re=related

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Мар 28, 2011 6:38 pm 

Давай смело колега, огледай добре режещите повърхности и прецени от къде да се отнеме малко материал за да се заточи ножицата. (виж и филмчето по горе и давай с твоите инструменти). Аз по подобен начин заточих моята преди дни, като имах само пилата от веригата на ел.трион. Започна да реже и стари клони без проблем с диаметър около 2 см. Капни и малко масло около болта и не пропускай да зачистиш и стари спичания от растителни сокове и размазани дървени стружки по цялата ножица и най вече приплъзващите повърхности. Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пон Мар 28, 2011 8:05 pm 
специалист

cgergov написа:
Давай смело колега, огледай добре режещите повърхности и прецени от къде да се отнеме малко материал за да се заточи ножицата. (виж и филмчето по горе и давай с твоите инструменти). Аз по подобен начин заточих моята преди дни, като имах само пилата от веригата на ел.трион. Започна да реже и стари клони без проблем с диаметър около 2 см. Капни и малко масло около болта и не пропускай да зачистиш и стари спичания от растителни сокове и размазани дървени стружки по цялата ножица и най вече приплъзващите повърхности. Успех!

Така и направих разглобих я, с бруста я наточих според мен перфектно от едната страна! Почистих я, сглобих я, смазах я и така. Другата седмица ще поработя и ще споделя колко ще изкара :-D

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 30, 2011 4:47 pm 
специалист
Аватар

Като гледах клипа ,ми дойде на ум имам едно точило за ножове с едни въртящи се дискове дали няма стане само с него , гледам че подобно такова ползват и в клипа,или първо трябва с бруста?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 30, 2011 7:45 pm 
специалист

agj написа:
Като гледах клипа ,ми дойде на ум имам едно точило за ножове с едни въртящи се дискове дали няма стане само с него , гледам че подобно такова ползват и в клипа,или първо трябва с бруста?

Точно това не, защото точи от двете страни. Острието на лозарските ножици е наточено само от едната страна

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Сеп 07, 2011 8:13 pm 
напреднал

Да не отварям нова тема, искам да попитам как става заточването на ножове или как го правят точиларите аз опитвам на шмергела с различни по едрина камани и все немога да постигна тяхното качество,използвали някакви шаиби дискови но какви незнам или откаде мога да си купя такива неща , направо се ядосвам че един нож немога да заточа като хората.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Сеп 08, 2011 4:35 pm 
специалист

Виж във форума на КnivesBG.com

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Сеп 14, 2011 11:59 am 
специалист
Аватар

Това което е казано по-горе е само козметично заточване на ножиците.За да реже ножицата както трябва двете и рамена трябва да се поставят поотделно на плосък шлайф и да се шлайфат прилежащите повърхности.Обикновено по интензивно се износва тясната част и режещия ръб вместо с остър става с тъп ъгъл затова не може да реже а "дъвче".След прешлайфането добре наточената ножица с лекота трябва да се справи с намокрен вестник.Това е критерия за "резливост".

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Окт 06, 2011 1:41 pm 
специалист
Аватар

unisex написа:
Това което е казано по-горе е само козметично заточване на ножиците.За да реже ножицата както трябва двете и рамена трябва да се поставят поотделно на плосък шлайф и да се шлайфат прилежащите повърхности.Обикновено по интензивно се износва тясната част и режещия ръб вместо с остър става с тъп ъгъл затова не може да реже а "дъвче".След прешлайфането добре наточената ножица с лекота трябва да се справи с намокрен вестник.Това е критерия за "резливост".

Абсолютно вярно!!!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Ное 19, 2011 8:47 pm 
специалист

Лозарската ножица е като всяка ножица, пипнеш ли я непрофесионално от вътрешната страна я смятай за загубена. Точи се само режещия ръб или така наречения скос. Трябва да имате пред вид , че и между професионалните точилари има много които може да провалят една ножица.

По горе някой искаше да точи нож с шмиргел- "Wrong" /ГРЕШНО/ имаше нещо такова в една песен на Лайза Минели. Като нямате шаиби или специални точилни камъни става с различна едрина шкурки , брустове и точила. Абе, като ползвате компютър, поровете се малко повече. Пък има и точилари, опитни шлосери и др . които поразбирват от тези работи- ПИТАЙТЕ.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Юли 25, 2012 10:07 am 
специалист
Аватар

Само на плосък шлайф но се иска майсторство.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 12 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа