НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление 
Дата и час: Пет Ное 28, 2014 8:43 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Сря Мар 30, 2011 7:46 am 
специалист
Аватар

Привет на всички,не знам дали темата е точно за този раздел,но ако съм збъркал моля да бъде преместена.
Излях бетонни пътеки и площадки в къщата която живея преди 6 години които към днешна дата изглеждат едни назъбени,тоест се рони бетона излизат камъчетата,и най-лошото е че вече малките не могат да бягат на воля без риска да се спънат и паднат.Бетона съм го лял аз с приятели.Съотношението е следното,50кг. цимент--2 колички пясък--3 колички чакъл.Пясъка е от Старо Оряхово,чакъла от Сини Вир,цимента от Девня.
Въпроса ми е следния:Какво мога да направя по бетона за да спра това подпухване,имам предвид стабилизиране на основата и някаква тънка замазка.Варианти с камани и нов бетон не ми се нравят защото площа е около 200 квадрата.
Може ли също и пропорцията на бетон за площадки,защото ми предстои изграждане на барбекю с пещ и трябва да се леят фундаменти и т.н.
Благодаря предварително на всички отзовали се.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 30, 2011 8:05 am 
специалист
Аватар

Следя темата

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 30, 2011 12:18 pm 
специалист
Аватар

Някакъв импрегнатор за бетон ,може би?
И аз имам същия проблем-там дето минава колата,направо е на коловози,а бетона е на около 3 години :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 30, 2011 1:39 pm 

kupi samonivelirashta zamaska

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 30, 2011 4:29 pm 
майстор

Бетонът ти, макар и слаб, е в норма. По-вероятно не сте спазили технологията - я бъркането, я водата, я вибриране и пердашене, поливане при набирането на якост...
Основата си я имаш, трябва да се почисти и обезпраши, шприц с циментово мляко, а като дръпне - обилно мокрене и новата настилка. В момента от евтините варианти можеш да избираш между циментова замазка и бетон. Аз бих предпочел бетон с филц вместо с чакъл, деб. 2-3 см. По рецепта за 1 м3 бетон са 300 кг цимент (330 ако е с филц), 0,75 м3 чакъл /филц, 0,5 м3 пясък. Замазката е само цимент и пясък - от 1:1 до 1:3 цимент към пясък. Като обем ще дойде същото (щото не може по-тънко от 2-3 см), циментът е малко повече, а износоустойчивостта е по-малка.
Само шпакловка според мен няма да издържи. След време ще трябва да се кърти, за да се положи нова настилка като хората... А това със самонивелиращата... първо искам да чуя цената за 200 квадрата, пък после и да видя как ще се изпълни - на мен не ми го побира главата. Да не говорим, че тротоарните настилки не трябва да са хоризонтални...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 30, 2011 4:48 pm 
майстор
Аватар

Сложи и фибри!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 30, 2011 5:45 pm 
специалист
Аватар

Първо благодаря на отзовалите се,искам да попитам как се прави циментово мляко(имам предвид съотношение вода цимент).Можете ли да ми кажете на една 50кг.торба цимент колко пясък и чакъл да сложа за новата настилка която смятам да правя за да нямам същия проблем като сега,изобщо цялата технология на бъркане и полагане.Повредения бетон смятам да го правя със замазка защото има врати които се отварят на вън и няма как да положа повече от 15-20 мм.Ако някой има търпението да ми обясни ще съм благодарен.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 30, 2011 7:40 pm 
майстор

Бетонджиите упорито мълчат, затова се обаждам пак... Абе за направи си сам ставам, ама не ми е специалност.
Та, циментово мляко: в бака сипваш вода, да речем 5 пръста и добавяш цимент като бъркаш, докато се получи гъстота на боза. С баданарка топваш в бозата и втриваш с кръгообразни движения по стария бетон. Може и с пръскане (с тръскане на четката), ама втриването е сигурно че хваща за основата, т.е. усещаш го веднага. Слоят е колкото да посивее, не е нужно напластяване. Естествено, преди това трябва да си изчистил ронливото и да си измел добре прахоляците. На дъното на баката все остава гъсто - добавяш по малко вода от време на време докато обереш всичкия разтвор, после наново бъркаш.
Не знам защо рецептите ги дават в тегловни, в обемни или в смесени съотношения - не съм задълбавал. Може би защото циментът се продава само на тонаж, а инертните материали променят теглото си от влажността и изкривяват сметката в килограми... Не знам, за мен най-лесно е в обемни части, на кофи. Но пресмятането също не е трудно - една количка е 60-65 л, оттам 0,75 м3 чакъл са 12 колички, а 0,5 м3 пясък са 8. За 50 кг цимент става 2 колички чакъл и 1 и 1/3 пясък. Може и както ти си го направил предния път, допустимо е за дворни настилки.
Самата технология е малко дългичка и с доста подробности - да не пропусна нещо. Вместо да ровиш в нета, направо си купи едно книжле от техническата книжарница. Хем ще имаш за друг път я за плочки, я за мазилки и няма да се налага да питаш... А, и пропорциите ги има там със сигурност. Може пък да са се променили откакто аз съм ги научил...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 30, 2011 8:06 pm 
майстор
Аватар

Има сериозен бетонджия тук, но е отскоро и сигурно още не е разучлил как се следи форума - Фло.

Последна промяна bulhomes2 на Сря Мар 30, 2011 9:58 pm, променена общо 1 път

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Мар 30, 2011 9:42 pm 
специалист

А какво представлява този Пластификатор за който съм чувал, че се слага в бетоните и замаските? Имам да полагам настилка от гнайс върху замаска която пък е върху бетонна плоча. Половината от площа е на открито- без навес, а цялата площ е на неотопляемо място. Опасявам се да не се пазлепят гнайсовите плочи от температурната разлика през зимата Затова ми казаха, че се слагал този пластификатор в материала. Как е по добре да се лепят- с теракол /марка модел/ или цимент и пясък?

Прикачени файлове:
Коментар на файл: Това са площите + стълбите, като външната част още е без замаската.
DSC00720.jpg
DSC00720.jpg [ 117.62 KiB | Прегледано 13971 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Мар 31, 2011 7:09 am 
специалист
Аватар

Дали няма "нещо" което да стабилизира основата и след това да се прави каквото казахте.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Мар 31, 2011 6:45 pm 
специалист
Аватар

Цитат:
А какво представлява този Пластификатор за който съм чувал, че се слага в бетоните и замаските?

Пластификаторите се делят на видове : за по-бързо втвърдяване ,за по-бавно втвърдяване ,против замръзване и др. .Изчисляват се според количеството цимент .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 01, 2011 10:03 pm 
специалист
Аватар

SEV написа:
Привет на всички,не знам дали темата е точно за този раздел,но ако съм збъркал моля да бъде преместена.
.Съотношението е следното,50кг. цимент--2 колички пясък--3 колички чакъл..
Цитат:
schuldiner написа:
Бетонът ти, макар и слаб, е в норма.
schuldiner написа:
По рецепта за 1 м3 бетон са 300 кг цимент (330 ако е с филц)
Общо 5 колички материал по 0.06м3=0.30м3,или малко по-малко от една трета от 1м3, от което следва,че са му били необходими около 100кг.цимент на споменатото количество пясък и чакъл.Аз лично когато правя бетон в домашни условия го смятам на1м3-350кг. цимент,колкото до бъркането аз го бъркам така:
    -Бъркам пясъка и чакъла(филца)
      -Слагам цимента и пак го бъркам
      -Слагам водата и пак го бъркам до получаване на хомогенна смес.
    Икономията в строителството води до катастрофални резултати!
      P.S.
    Бъркането на сухо е много по-лесно от бъркането на мокра маса и гарантира хомогенност на материала преди добавянето на водата(просто прехвърлям материала на конус,като внимавам,винаги да изсипвам на върха на конуса-гарантирано перфектно разбъркване).Мокрото разбъркване го правя по-презпръсти.

Върнете се в началото
     Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Апр 01, 2011 10:54 pm 
    майстор
    Аватар

http://www.napravisam.bg/index.php?id=visuals&sid=125

Върнете се в началото
     Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Апр 05, 2011 7:51 pm 
    специалист

Бетона,ако се прави с бетонарка,гравитачно смесване аз го приготвям така:
    1 слагам водата в количество от 50 % от масата на цимента
    2 слагам добавки във водата в зависимост от предназначението на бетона:обикновено за настилка, подложена на външно въздействие 2% от масата на цимента пластификатор калциев хлорид-евтин и достъпен и пускам двигателя да бърка
    3 слагам цимента ,ако е за гореспоменатата външна настилка използвам R 42,5 N от зелените торби, бъркането продължава
    4 добавям пясъка по рецептата
    5 добавям филца по рецептата и бъркам до 2 мин.
    Ако сместта не ми изглежда пластична,добавям много малко вода на око.

Цимента свързва само около 25 % от масата си вода,останалата се отделя в пространството.
    Водата е основния неприятел на бетона,излишъка от вода го съсипва и той лесно се "озъбва" до година -две.Причината е във водородния пренос или йоннообмена при мокренето с дъждовната вода,която разяжда циментения камък.Затова за подложен на външни атмосферни условия бетон се слагат алкализиращи добавки или буферен разтор в бетоновата смес при приготвянето му.За домашни условия малко водно стъкло или натриева основа ,ама много малко да речем два -три грама на литър от направната вода би повишило рН на разтвора и оттам устойчивостта му. Ако се сложи повече действа като ускорител на втвърдяването.

Върнете се в началото
     Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Апр 06, 2011 7:55 am 
    специалист
    Аватар

Сега като подготвям основата за полагането на замазката да сложа ли в циментовото мляко водно стъкло или малко ц-200,ако да по колко.Благодаря.

Върнете се в началото
     Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Апр 06, 2011 8:24 am 
    специалист

SEV написа:
    Сега като подготвям основата за полагането на замазката да сложа ли в циментовото мляко водно стъкло или малко ц-200,ако да по колко.Благодаря.

Ако си решил да замазваш с циментена замазка върху стария бетон си първо купи от строителен магазин препарат за връзка стар-нов бетон!Има различни марки и почти всичките са на основа силоксани/съединения на силиция/ разхода им е 150-200 гр на квадратен метър. Нанася се с валяк,четка или спрей според указанията на етикета и после след попиване може да замазваш отгоре с нова циментова замазка.

Върнете се в началото
     Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Апр 06, 2011 1:18 pm 
    майстор
    Аватар

голяма миграция

Върнете се в началото
     Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Апр 06, 2011 1:26 pm 
    специалист

rockwall написа:
    голяма миграция

:yawinkle: Знаеш,че където е бетона,там съм и аз! :drinkers:

Върнете се в началото
     Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Апр 07, 2011 8:58 am 
    майстор

Ей, Фло, ти чие произведение си? УАСГ или ХТИ, силикати?
    Поздравления, наистина хващаш материята =D> . И теоретично си подкован, и практически опит имаш!

Върнете се в началото
     Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
    Напиши нова тема Отговори на тема  [ 28 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа