trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Сря Апр 23, 2014 3:40 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 8:19 am 
помощник

Здравейте,ако може някой да помогне,много търсих,но не намерих точно схеми за последователността на свързване при затворена система,ако някой може да помогне,къщата е на един етаж,котел италиански имергаз-на твърдо гориво и с колектори и бойлер със серпентина.Има ли значение къде се слага разширителния съд-балона-дали до котела или може и в банята?Мерси предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 11:27 am 
майстор
Аватар

Малко предложения от Ерато. Не е необходимо да правиш същата схема. Просто виж как са разположени елементите. Има и други варианти.
http://www.erato.bg/files/file_447_597.pdf

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 1:14 pm 
помощник

naskov написа:
Малко предложения от Ерато. Не е необходимо да правиш същата схема. Просто виж как са разположени елементите. Има и други варианти.
http://www.erato.bg/files/file_447_597.pdf

Мерси за помощта,но ако някой е правил такова парно и може да качи снимки нагледно как точно е свързал тръби,помпа,системата и балона ,ще се справя мисля много по-лесно.Мерси предварително.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 1:33 pm 
майстор

За балона има едно правило: водата в него не трябва да надвишава 70 градуса, защото ще се състари мембраната. Затова балонът се свързва на връщащата тръба. Близо до котела, защото от там идва разширението на водата. Ако се сложи някъде другаде има риск да замръзне тръба и разширителният съд да остане изолиран.

За да се предпази мембраната от влизане на гореща вода се прави едно провисване (като сифон), което не позволява топлата вода да се качи към балона.

При всички случаи трябва да са налични предпазните клапани.

Затворената система е отговорно нещо, в чужбина не дават такива инсталации да се изпълняват от любители и веднъж годишно трябва да минават на проверка.

Прочети Наредба 15, за да си уверен, че си спазил всички изисквания!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 1:43 pm 
"Велик майстор"
Аватар

gen4o71 написа:
Мерси за помощта,но ако някой е правил такова парно и може да качи снимки нагледно как точно е свързал тръби,помпа,системата и балона ,ще се справя мисля много по-лесно.Мерси предварително.

Ето една снимка на такава инсталация, щом така ще ти е по-лесно:
Изображение

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 1:50 pm 
майстор
Аватар

Става , ама нека да започне с нещо по леко за начало. :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 1:56 pm 
помощник

LazarGanev написа:
gen4o71 написа:

Ето една снимка на такава инсталация, щом така ще ти е по-лесно:
Изображение

Много благодаря,и аз качвам снимки ,ако може да видите дали правилно съм почнал.

Прикачени файлове:
17042010021.jpg
17042010021.jpg [ 541.67 KiB | Прегледано 13925 пъти ]
17042010023.jpg
17042010023.jpg [ 428.38 KiB | Прегледано 13925 пъти ]
17042010022.jpg
17042010022.jpg [ 416.43 KiB | Прегледано 13925 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 2:11 pm 
"Велик майстор"
Аватар

Добре е, добре е, ама тая помпа я завърти с черния капак нагоре, докато не са я видяли другите :wink: . Разширителят на кой извод ще е и с каква тръба? И с каква тръба ще продължаваш нататък? Кога успя да разгледаш снимката, дето ти показах, че и успя да ги наредиш тези фитинги? :-D Този байпас е излишен според мен, ако ще е колекторна системата

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 2:18 pm 
помощник

LazarGanev написа:
Добре е, добре е, ама тая помпа я завърти с черния капак нагоре, докато не са я видяли другите :wink: . Разширителят на кой извод ще е и с каква тръба? И с каква тръба ще продължаваш нататък? Кога успя да разгледаш снимката, дето ти показах, че и успя да ги наредиш тези фитинги? :-D Този байпас е излишен според мен, ако ще е колекторна системата

Колега,само съм ги накачил,и балона мисля да го вържа хъм топлата вода нагоре да е над метър над котела,благодаря за помпата,но за първи път ми е все пак.Долу мисля да има и байпас.А тръбите ще излизат на 3/4 до колекторите

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 2:24 pm 
"Велик майстор"
Аватар

Послушай съвета на PCL82 - недей да товаиш излишно с температура мембраната на съда. Ако го сложиш там, където си намислил в най-високата точка, постоянно ще е пълен с гореща вода и пара. Махни от там тройника и го сложи долу на исхода от котела на мястото на коляното и там вържи разширителя. :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 2:48 pm 
майстор

Виждам и други грешки:

Поцинковани фитинги не се ползват в отоплението-само аматьорите ги слагат, защото не знаята това. Или защото не е имало черни.

Правилно е да се ползват черни непоцинковани (същите, но преди да са били поцинковани), намират се по-трудно. Има ги по големи складове напр. "Крисметал" или директно от завода Берг Монтана АД. Освен това са с 20% по евтини.

Причината е че над 63 градуса цинкът пада ускорява се корозията, а цинковите частици затлачват вентилите. Щом си със затворена система това трябва да ти е голяма грижа.

Другата грешка е, че около помпата не трябва да се слагат директно колена. Водата трябва да има къс прав очастък или да се ползват дъги. Иначе има риск от турболенции и шумове.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 3:12 pm 
помощник

LazarGanev написа:

Смених помпата,така добре ли е :-D ,а разширителния съд ще е поне 2 метра нагоре,просто за в момента е така сложен

Прикачени файлове:
17042010026.jpg
17042010026.jpg [ 377.74 KiB | Прегледано 13895 пъти ]
17042010025.jpg
17042010025.jpg [ 394.15 KiB | Прегледано 13897 пъти ]

Последна промяна gen4o71 на Нед Апр 17, 2011 5:02 pm, променена общо 1 път
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 3:27 pm 
специалист

Според мен трябва да разменш местата на байпаса и помпата и да сложиш идин спирателен кран и пред нея така ще имаш по малко колена и чупки :?:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 3:30 pm 
помощник

kapanec написа:
Според мен трябва да разменш местата на байпаса и помпата и да сложиш идин спирателен кран и пред нея така ще имаш по малко колена и чупки :?:

а за тази схема някакви коментари

Прикачени файлове:
Без име.jpg
Без име.jpg [ 121.17 KiB | Прегледано 13892 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 4:15 pm 
"Велик майстор"
Аватар

Новата схема по какво се различава от твоята? А за да обслужиш помпата - трябва да източиш системата Добре е да сложиш някой холендър - после как ще разглобяваш?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 4:42 pm 
майстор

Схемата на Прити е грешна поради казаното по-горе за разширителния съд. При разговор по телефона с тях никак не препоръчват затворени системи с техните уреди, въпреки, че били изпитани на 4 бара.

Моите впечатления от разговора ми с тях не са добри- човекът не вникваше във въпросите ми, а догматично си пееше неща съдържащи грешки и заблуди.
Имат и грешки в самата документация, инструкциите са писани по метода: "цепи, лепи вулканизира" и имат пропуски:

Например при камините има едно изречение "Друг начин да ..." където обясняват за автоматична пълначка, без да са казали какъв е основният начин, за да говорят за друг такъв.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 5:09 pm 
"Велик майстор"
Аватар

В схемата на Прити РС е ориентиран много по-добре отколкото в първата схема на Генчо, особено ако се свали до земята с по-дълга тръба. Не съм съгласен, че РС поставен на изхода на котела е грешно, напротив при помпа на горещата вода, каквато е модата напоследък мястото на РС е точно между котела и помпата, но подходящо ориентиран за да не е постоянно пълен с гореща вода.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 5:17 pm 
помощник

Продължаваме ... :-D :?

Прикачени файлове:
17042010028.jpg
17042010028.jpg [ 416.93 KiB | Прегледано 13858 пъти ]
17042010027.jpg
17042010027.jpg [ 399.7 KiB | Прегледано 13858 пъти ]
Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 5:35 pm 
"Велик майстор"
Аватар

:-D Защо искаш балона да е нависоко, а не го поставиш на земята - по аналогия с отворения РС ли? Помпата и филтъра трябва да са между двата крана така, че при затварянето на крановете да можеш да обслужиш помпата или филтъра.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Апр 17, 2011 6:34 pm 
специалист

Колега давай от начало тоя последния вариянт е още по несполучлив:крановете директно пред и след помпата а филтъра да е между помпата и крана или си сложи други два крана пред и зад филтъра ако все пак държиш да е там което само по себеси е безмислено да се набутваш с толкова много кранове

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 35 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа