Здравейте,на мои познати гръмнаха меките връзки за водата към бойлера.Това се случва често при прекъсване на нулата.Бойлера е занулен и при опит да се завият гъвкавите връзки прескачат искри и те се загряват.При изключване на тока на целия вход искренето продължава.Откъде идва разликата в потенциалите при изключен шалттер на блока.Възможно ли е да няма нула от трафопоста?Как да убедя енергото че това е така
vankata написа:Здравейте,на мои познати гръмнаха меките връзки за водата към бойлера.Това се случва често при прекъсване на нулата.Бойлера е занулен и при опит да се завият гъвкавите връзки прескачат искри и те се загряват.При изключване на тока на целия вход искренето продължава.Откъде идва разликата в потенциалите при изключен шалттер на блока.Възможно ли е да няма нула от трафопоста?Как да убедя енергото че това е такаВероятно има "нула", но поради асиметрично натоварване на фазите, тя има висок потенциал спрямо земя. Този потенциал се натрупва върху съпротивлението на нулевия проводник, водещ към трафопоста. Това явление е и причина да е забранено едновременното заземяване и зануляване. Изравнителният ток може да бъде много голям и да предизвика аварии. В случая меката връзка е звеното между земя и нула.
Ако заземиш бойлера към тръбопровода, без да го зануляваш, ще решиш проблема, но за съжаление не се допуска използването на тръбопроводната мрежа за заземяване.
Измери напрежението между нулевия проводник и тръбопроводната мрежа. От Енергото трябва да си разпределят равномерно товара по фазите.