trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Пет Апр 18, 2014 8:12 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Съб Май 11, 2013 9:38 pm 
специалист
Аватар

Здравейте,
Сменям ключовете за осветление. Новите, ако се спази схемата за свързване и за да не е обърнато логото на производителя при светнато положение, са с изпъкнала горна част. Има ли някакъв стандарт, защото до сега всички ключове ми бяха при светнато положение с изпъкнала долна част.
И въпрос бонус, при зануляване на контакт: мостчето между нула и маса със същата квадратура кабел ли се прави, колкото влизат в контакта? Може ли примерно на контакт 4кв. да се направи мостче с 2,5кв.?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Съб Май 11, 2013 9:52 pm 
специалист
Аватар

За стандарт не знам, аз лично ги слагам когато е светнато изпъкналото да е отгоре Зануляването си е важно така ,ча според мен не трябва да се намалява сечението на проводника Пример при старите български контакти проводника се прекарва първо през занулителния винт и от там директно на другия Но нека и спец. си кажат :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Май 12, 2013 7:53 am 
майстор
Аватар

По първия въпрос една тема ако ти хареса:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=41114
За бонус-въпроса вече е отговорено. Замостването се прави със същият проводник/"квадратура"/ от инсталацията по възможност без да се прекъсва като първата свръзка се прави за заземителните пластини, а следващата- на клемата за работна нула. Това при двупроводна инсталация.
При трипроводна инсталация няма нужда от въпрос.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Май 12, 2013 11:51 am 
майстор

Не прави опити да набуташ 4мм2 в клемите на контакт. Те са разчетени макс за 2,5мм2. По стандарт контактите за 16А се опроводяват с 1,5 до 2,5мм2. 4мм2 е за силови контакти, а стандартните за 16А не са силови, колкото и дебела жица и мощен предпазител да им слагаш. Щом си пуснал 4мм2 вероятно имаш нужда от силов контакт и предпазителят му е над 16А. Значи или трябва да сложиш подходящ контакт за 25А или твърда връзка. Ако все пак кръгът е за 16А, трябва да направиш качествена връзка зад контакта към парче 2,5мм2 и него да свържеш към контакта.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Май 14, 2013 8:23 am 
специалист
Аватар

fikata написа:
По първия въпрос една тема ако ти хареса:
http://www.napravisam.bg/forum/viewtopic.php?t=41114
За бонус-въпроса вече е отговорено. Замостването се прави със същият проводник/"квадратура"/ от инсталацията по възможност без да се прекъсва като първата свръзка се прави за заземителните пластини, а следващата- на клемата за работна нула. Това при двупроводна инсталация.
При трипроводна инсталация няма нужда от въпрос.

Няма как без да се прекъсва, защото контактите са ми Legrand, а те имат са само три дупки за фаза, нула и маса.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Май 14, 2013 1:38 pm 
майстор
Аватар

Цитат:
Няма как без да се прекъсва, защото контактите са ми Legrand, а те имат са само три дупки за фаза, нула и маса.

Три дупки ми говорят за пружинни клемни съединения на проводниците.
До сега съм свързвал контакти на Льогран /Legrand/ чрез винтови клемни съединения L P N
Клемата на P -защитната нула е в средата като изолационната преграда между нея и към всяка една от крайните клеми лесно може да се пречупи за да се направи връзка с работната нула в зависимост дали тя ще бъде в ляво или в дясно./Говорим за двупроводна инсталация/
Става дума за контакти Legrand 10/16А и макс.сечение на проводника 2.5 кв.мм.
Пъхане на проводника в "дупки" за свързане/пружинни клеми/ обикновено има при ключовете за осветление.
Ако можеш качи снимка на твоя контакт. Любопитен съм. :?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Май 14, 2013 7:07 pm 
специалист

fikata написа:
Цитат:

Три дупки ми говорят за пружинни клемни съединения на проводниците.
До сега съм свързвал контакти на Льогран /Legrand/ чрез винтови клемни съединения L P N
Клемата на P -защитната нула е в средата като изолационната преграда между нея и към всяка една от крайните клеми лесно може да се пречупи за да се направи връзка с работната нула в зависимост дали тя ще бъде в ляво или в дясно./Говорим за двупроводна инсталация/
Става дума за контакти Legrand 10/16А и макс.сечение на проводника 2.5 кв.мм.
Пъхане на проводника в "дупки" за свързане/пружинни клеми/ обикновено има при ключовете за осветление.
Ако можеш качи снимка на твоя контакт. Любопитен съм. :?

http://media.ecataleg.be/2012/10/20121015_59513_2.pdf
:partyman:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Май 14, 2013 8:38 pm 
майстор
Аватар

Благодаря, drastar!
:prost:

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Май 15, 2013 8:30 am 
специалист
Аватар

С винтови съединения е контакта, но не е като старите контакти. Изглежда като този:
Изображение

Uploaded with ImageShack.us

Въпросът е: по форумите четох, че е по надеждно да се заголи повече нулата и първо да мине през шуко пластината и после да отиде в нулата на контакта. Това при този тип контакт Legrand няма как да стане. Възниква въпроса тогава не е ли по-добре нулата да влезе първо в дупката за шуко пластината и после да се направи мост м/у шуко пластина и нула на контакта?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Май 15, 2013 4:54 pm 
специалист

Ако нямаш възможност да прекараш нулевия кабел през винта за зануляване използвай мостче със същата квадратура като нулевия кабел,тъй като двата кабела ще влезнат в една дупка ако са с различно сечение единия ще е притиснат добре,а другия ще е хлабав.
Това е единствената причина да използваш еднакви сечения.През зануляването ако мине ток ще падне предпазителя дори и мостчето да е от 0,5мм

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 10 мнения ] 

Часовете са според зоната UTC + 2 часа