trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Пон Сеп 22, 2014 6:04 am

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 10:08 am 

Здравейте,Някой може ли да ме насочи как да си направя кофраж и армировка.Направих сметка че по евтино ще ми е като се опитам сам да си го направя кофража и армировката , но въпроса е как да се направи.Не съм се занимавал с такива работи и ми е за първи път.Ще си правя къща скоро време и мисля основите на къщата до първа плоча с колоните да го направя няма да има мазе.Някой може ли да ми даде чертежи каква армировка се прави и как се прави кофраж

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 10:21 am 
специалист

В проекта е казано,ако нямаш не се захващай.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 11:55 am 
специалист
Аватар

Една от най-несериозните теми, които съм виждал на последък.
Ако беше така просто и лесно, нямаше да е така добре платено строителството.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 12:57 pm 
специалист
Аватар

Spaidy написа:
Една от най-несериозните теми, които съм виждал на последък.
Ако беше така просто и лесно, нямаше да е така добре платено строителството.

Че ти къде си виждал напоследък добре платено строителство? Пък и щом бай мангал може да прави кофраж и армировка, защо аз да не мога? За мен темата си е абсолютно сериозна и точно в стила направи си сам. За съжаление не мога да помогна на колегата, тъй като не разбирам нищо от армировка.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 1:01 pm 
майстор
Аватар

KingLin написа:
За мен темата си е абсолютно сериозна

Аз искам да си направя ракета,някой може ли да ми каже как?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 2:24 pm 
специалист
Аватар

Аз ще си строя круиз и мисля да го правя сам, защото съм виждал цигани по корабостроителниците, а и да не забравяме, че това е направи си сам все пак.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 3:18 pm 
специалист
Аватар

Както пише в подписа на един съфорумец:
Български форум - попитай нещо и всички почват да ти обясняват колко си тъп.

Какво общо имат ракетата и кораба - човека не иска да строи небостъргач. Става дума за плоча (една) и колони. Дядо ви и прадядо ви да не са се родили инженери, като са си строили къщите с редене на камък, което е по-трудно от връзване на арматура? Ivanj го е казал "ако нямаш проект не се захващай" - абсолютно съм съгласен с него. Ако има проект не виждам проблем да се справи човек с помощ от знаещите.
Abadon дано някой, който знае да ти даде насоки и не се връзвай на разни хейтъри!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 3:52 pm 
Почти Безобиден
Аватар

В проекта си пише каква е армировката.
Трябва да имаш сертификати за материалите.
Имай предвид, че конструктора приема кофража и армировката. (акт 7)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 6:11 pm 
специалист
Аватар

А бе агент някакво планче за къщата нямашли? Там е начертано и написано. :? /свободно съчинение ще ти бъде трудно/

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 9:08 pm 
специалист
Аватар

Намери си читав майстор, плащай си му добре и работи заедно с него - ще научиш тънкостите на занаята, ще контролираш качеството на строежа и ще разбереш истинската цена на този труд! (но всичко това при условие, че си намериш Майстор) Успех!

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Нед Юни 02, 2013 9:34 pm 
майстор
Аватар

Армировките и кофража се правят с ръце и не много инструменти/подходящо работно облекло (остатъчен продукт се явява потта и мърсотията по дрехите) - да ти се обяснява през интернет как се забиват пирони с тесла в дъски ми се струва малко прекалено :? . Същото важи и за укрепване на армировка чрез връзване с тел. Може би си струва единствено да се отбележи че армировката обикновенно се купува готова огъната и нарязана от арматурен двор и е два вида гладка (фи) и "къдрава" (ен-N).
За самите размери и вид на кофража и армировките се ползва конструктивен проект. Ако и за проект не ти се плаща отиваш до книжарницата на УАСГ(бивш ВИАС) и си купуваш учебник/учебници по стоманобетонни конструкции (аз имам на Боян Димитров и има всичко в него) - почваш да го четеш и едновременно да ровиш в интернет и на пролет си готов да строиш макар и незаконно (което пък не значи неморално).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 9:03 am 
майстор

Разбира се че незаконно значи неморално, хайде не се отпускайте и да пишете, като че ли са ви паднали батериите.Цилков никой никъде не забранява "Направи сам", но мислиш ли че има държава в Европа, където биха толерирали самоубучение по армиране и бетониране, освен ако не става дума за личен кокошарник ?Дано да не греша, защото ако и той падне, не знам дали знаеш, но има глоби на запад за нехуманно умъртвяване на животни и птици.
Това че у нас, продължаваме с пакистанската практика да минаваме метър ,не значи че сме унмни, а точно обратното.Допускането от закона на строителство извършено от сульо и пульо, без каквато и да е квалификация, няма да ни донесе нищо добро.
Това междувпрочем е и отговора за KingLin, защо в някои случаи в българските форуми "ти казват че си тъп".Никой не ти забранява да направиш това което искаш колега, само че преди това отиди даречем ето тук и запиши курс по специалност „Армировка и бетон“, код 5820303 - втора степен на професионална квалификация и тогава хората които ще ти подпишат удостоверението ще ти носят отговорността.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 9:37 am 
майстор
Аватар

stivemaster ако прочетеш внимателно какво съм написал ще видиш че съм предвидил едни 9 месеца за обучение (от сега до другата пролет) и то по основен стоманобетон (без сеизмична устойчивост и земна механика). Все пак армирането и кофрирането на бетон от отдавна е готова и систематизирана методология и всеки може да я научи стига да има време, желание и смисъл. Пък това че някои хем няма да прочете , хем ще го направи си е изцяло за негова сметка понеже строежа е личен а не обществен (всички видяхме какво стана в Перник).

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 9:06 pm 
майстор

Цилков мнението ми е принципно не се заяждам ,не може при приемане, да търсиш документи за съответствие на строителните материали ,а да не се интересуваш от квалификацията на работниците.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 9:15 pm 
майстор
Аватар

Като приемам арматура гледам плана и това какво е положено и хич не ме интересува кой го е правил :)

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Вто Юни 04, 2013 9:41 pm 
майстор

Не е баш така Владо ,след като ти приемеш, всичко може да се осере, знаеш това.Кел файда, ако са сложили криво ляво всички усилители и столчета като при леенето даречем на балкона, отъпчат усилителите и ги обесмислят.Ако не вибрират бетона ,ако изметнат фусовете на колоните и шайбите (нали няма да приемеш после да им "говорят" с големия чук), ако не спазят нивото на бетона, ако след като приемеш арматурата положат осветлението между армировката ? Да не изброявам повече .

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Юни 05, 2013 4:15 am 
специалист

Това последното,недопустимо ли е? Че беше практика в една фирма в която работих. За залагане на гофри в плоча става дума.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Юни 05, 2013 7:16 am 
майстор
Аватар

stivemaster написа:
Не е баш така Владо ,след като ти приемеш, всичко може да се осере, знаеш това.Кел файда, ако са сложили криво ляво всички усилители и столчета като при леенето даречем на балкона, отъпчат усилителите и ги обесмислят.Ако не вибрират бетона ,ако изметнат фусовете на колоните и шайбите (нали няма да приемеш после да им "говорят" с големия чук), ако не спазят нивото на бетона, ако след като приемеш арматурата положат осветлението между армировката ? Да не изброявам повече .

Е-е -е айде сега-не ги събирам от улицата.
dimovsport написа:
Това последното,недопустимо ли е? Че беше практика в една фирма в която работих. За залагане на гофри в плоча става дума.

Така се прави-след полагането на армировката се слагат гофрите за кабелите.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Сря Юни 05, 2013 10:47 pm 
майстор

Владо, аз не казвам че твоите хора са некъдърни бе човек, просто пишеш в тема в която човек, който не е виждал строеж от близо, иска съвет как да почне да строи сам.
А по повод гофрите в арматурата на плочата ,няма да се правя на по католик от папата и ще кажа че също съм го правил и съм мислил че е много умно и все пак правя всичко възможно да убедя инвеститора да ги прекарвам по тавана ,как мислиш какво става след вибрирането на бетона с тези въздушно пуснатите гофри и конзолите ?

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Юни 06, 2013 7:05 am 
майстор
Аватар

По-добре по-малкото зло-гофрите в плочата,отколкото да я копаеш или да правиш мазилка на плоча като стъкло.Гофрите се фиксират за кофража,но ми е много интересно каква роля изпълняват тези конзоли :? Май разводнихме темата,та на въпроса:Арматурата се учи и не е голяма философия-трябва да "четеш" планове и малко сръчност.Кофража е друга бира-едно време започнах като кофражист/даже имам 5-ти разряд/ и гледах в ръцете майстора,гледах как се подпира и колко при различните дебелини плочи,колони и шайби.Има най-различни системи кофражи и всичко е въпрос на опит.В тази връзка да да разкажа един случай.Правиме едно противоатомно скривалище и т.нар. кофраж се състоеше от предплочи изляти предварително и монтирани с кран.Съответно тъй като е нестандартно изпълнението имаше и план за подпиране на предплочите за да се излее основната плоча дебела 60 см.Седиме с бригадира в скривалището,гледаме подпирането/изпълнено по проекта/ и се чешеме-струва ни се малко.Взимаме още толкова шпризи и го подпираме двойно и въпреки това при изливането на плочата една част от подпирането поддаде и 50-60 м3 бетон слязоха в скривалището.

Върнете се в началото
 Профил  

Покажи мненията от миналия:  Сортирай по  
Напиши нова тема Отговори на тема  [ 30 мнения ]  Отиди на страница 1, 2  Следваща

Часовете са според зоната UTC + 2 часа