trichko.bg

НаправиСам.bg

Майстори сам с форума на НаправиСам.bg
Бигор-ИН Метални Керемиди и Улуци   Конструктори ЛЕГО на уникални цени   Сублимация.BG   LED осветление   
Дата и час: Сря Юли 30, 2014 5:00 pm

Часовете са според зоната UTC + 2 часа

Напиши нова тема Отговори на тема  [ 16 мнения ] 
Автор Съобщение
МнениеПубликувано на: Чет Май 04, 2006 8:46 am 
Здравейте!
Имам нужда от съвет за избор на водна помпа. Става въпрос за0 електрическа помпа, непотопяема, ще се ползва за поливане на неголямо дворно място. Старата беше българска и изгоря. Сега ми е трудно да се ориентирам в марки, модели, цени и различни параметри. Това, което съм разбрал до момента е, че масово предлатаните на пазара са предвидени за смукателна дълбочина 7-8 метра (тук се вмествам), остава да се избере дебит, макс. воден стълб и марката разбира се. Не ми е ясно също и как определят макс. воден стълб - от нивото на помпата или от някакво друго ниво нагоре. Като марки за сега съм се спрял на Einhell, Vilo i евентуално бълг. от Троян

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 04, 2006 8:57 am 
Site Admin
Аватар

Ако това ти е вилата да знаеш че много ги крадат помпите особено ако е нова и лъскава.
1. Защо не оправиш старата ? Какво значи изгоря може би може да и пренавият мотора или нещо по дребно.

2. Ако си купуваш нова избери тази с по - лесен начин за монтаж и демонтаж. Като си ходих да я махаш.....

Оня ден бях на едно село и там оправих една помпа дето беше на 35г - класика. Всичко ново вече се прави за 1-2 години и ново.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 04, 2006 9:35 am 
Не е на вила, а в къщатар където живее майка ми. Там постоянно има хора, пък и мисля да я покрия - за предпазване от атм. условия и да не се вижда. А за ремонт - може, ама ми писна вече - това ще е третият път, а и това не е никак евтино. А изгарянето е жестоко, щото по лошо стечение на обстоятелствата и по моя вина я напълних с вода:(

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Чет Май 04, 2006 9:37 am 
Анонимният гост съм аз.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 04, 2006 9:51 am 
специалист
Аватар

абе от помпи не разбирам много но щом се ползва за поливане не е ли по добре да се направи нещо което да не харчи ток :?

http://www.rgbleds.net
http://www.newenergybg.com

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 04, 2006 12:27 pm 
Има и бензинови, но те са доста по скъпи и се използват там, където няма ток.:-) Старата помпа ми вършеше добра работа с едно двигателче 0.37 kW - по 17.4ст., примерно за 3 часа - 19.3ст:-) Дори и един киловат да взема - все е тая.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Май 04, 2006 5:20 pm 
модератор
Аватар

И аз не разбирам от помпи, но аз бих предпочел тази от Троян. И части ще има и всичко ще е по-кадърно направено. И още нещо. В никакъв случай не купувай нищо от марката Einhell !

Изображение
Седя и си мисля, седя и си мисля.... По едно време усещам, че само си седя...

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Чет Май 04, 2006 9:02 pm 
За Еинхел разбрах:-)
Сериозно се замислям за Wilo. Не бях ги чувал до сега, но май ще се окажат качествени, немска е марката. Иначе аргументите за българските са сериозни, нo Вида не видях никъде във Варна, на Троян видях за сега само в един магазин и е с около 40-50 лв по-скъпа от немската. А тези немските в магазина в който ги видях в момента с в промоция.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Май 05, 2006 6:22 am 
за избор на подходяща помпа са най-важни,напора и водното количество което трябва да осигурява, за тази цел има едни графики за всеки вид помпа и за оптималния режим на използване, ако я купуваш от специализиран магазин (дето продават само помпи) само като кажеш за какво става дума, веднага ще ти изберат подходяща, ако не е желателна консултация с ВиК специалист(инженер). А относно марката според мен най-добри са Grundfos. Villo също не са лоши.

Върнете се в началото

МнениеПубликувано на: Пет Май 05, 2006 7:27 pm 
Благодаря!
Разбрах за тези графики. Дебита ми е трудно да го преценя, но при условие, че старата беше с двигател 0.37 kW и ми вършеше работа, сега ако взема 1 kW - логично е да е с доста по-голям дебит. Водния стълб също не е от особено значение - няма да качвам водата на високо, а и мястото където ще се полива не е голямо. Дълбочината на засмукване май на повечето е около и над 7м, а при мен тръбата със смукатела е 10м, но повърхността на водата е на около 5м, така че, мисля, че няма да има проблем. В същия магазин където гледах Wilo има и Groundfos, но Wilo с дебит около 4000 л/час е към 170 лв., а Groundfos с малко по-малък дебит е къз 300 лв - зо това съм се ориентирал към Wilo.

Върнете се в началото

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Сря Юли 12, 2006 11:59 am 
майстор
Аватар

Купи си помпа WILO модел WJ 202 X EM. Това е монофазна помпа и цената и е 135 без ДДС защото има промоция. Не давай и стотинка повече, защото птомоцията важи за крайни клиенти. Тази помпа дава 1,5 кубика на час при 25м напор, което ще рече налягане като това което ти дава чешмата /2,5 атмосфери/. При монтажа на тази помпа задължително се слага ограничителен кран за да не я претоварите.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Чет Юли 13, 2006 7:51 am 
помощник

pavelari написа:
Купи си помпа WILO модел WJ 202 X EM. Това е монофазна помпа и цената и е 135 без ДДС защото има промоция. Не давай и стотинка повече, защото птомоцията важи за крайни клиенти. Тази помпа дава 1,5 кубика на час при 25м напор, което ще рече налягане като това което ти дава чешмата /2,5 атмосфери/. При монтажа на тази помпа задължително се слага ограничителен кран за да не я претоварите.

поздравления това е много добра помпа аз имам такава практически е необслужваема ако говорим за безсалникова помпа.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Нед Авг 13, 2006 7:34 am 

It's to late :-)
Още тогава взех Грундфос и съм много доволен. Тогава се колебаех между този Грундфос и Вило. Грундфоса е с малко по-голям дебит - около и над 50 л/мин и воден стълб ако не се лъжа към 40м. Вило беше с малко по-малък дебит е по-евтина, но във Филбо ми направиха 10% отстъпка и разликата в цените стана доста малка :-) Е, вярно, че тази помпа може би е малко по-мощна от колкото имам нужда, но сега пък поливам по-бързо.

Върнете се в началото
 Профил  

МнениеПубликувано на: Пет Ное 17, 2006 5:40 pm 
специалист

Anonymous написа:
А за ремонт - може, ама ми писна вече - това ще е третият път, а и това не е никак евтино. А изгарянето е жестоко, щото по лошо стечение на обстоятелствата и по моя вина я напълних с вода:(

Малко леко off-topic, но въпреки това ще си позволя да дам една идейка - струва ми се доста добра. :)
За да няма никога вече подобни изгаряния на непотопяемите помпи, направете ги плаващи !
Т.е. монтирайте ги в или върху подходящ същ (пластмасов, дървен), който ще плава в кладенеца - по този начин можете да сте сигурни че никога няма да потопите помпата при покачване на подпочвените води, а също и че помпата няма да остане да работи "на сухо", ако подпочвените води спаднат :wink:

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 17, 2006 7:42 pm 
майстор
Аватар

това се казва изобретателност.

Върнете се в началото
 Профил  

Заглавие:
МнениеПубликувано на: Пет Ное 17, 2006 7:51 pm 
специалист