Тук ще поместим информация за всички статии които искате да напишем.
filmatoplo - майстор
Браво =D> ти си бил гений щом 100 бр си имал :) , продаде ли ги (не ти ли докарваха добри доходи ), сега аз от къде да си купувам , да ги създавам от отводки или какво :? как се прави .Да- гледам картинки в нета и така по пчелините на други пчелари тук са ДБ -плодник долу и малък магазин горе :wink: Какви са цените горе долу на кошер с пчели :? .
doctor - специалист
И аз съм гледал пчели до преди 8 години, но след една имунизация направих алергия и се отказах. Стигал съм до 15 кошера и работех на многокорпусна система. Сам си правех корпуси и рамки. Опитвах и да ги местя според паша, но при нас освен многотревие друго няма и при лошите пътища само нарушавах спокойствиети на пчелите.
Според мен много по лесно е с многокорпусен кошер. Опитвал съм и с две майки разделени с Ханеманова решетка - пчелите работят общо на най-горния корпус и си струва да се пробва.
За място на пчелина - спокойно и тихо , да не е ветровито и с много движение. Да ти е удобно за достъп и носене на товар.
От опит знам , че не става отглеждане между другото. Необходимо е не много работа , но в точния момент и точното действие.
Това бих казал за начало . Успех в начинанието . И винаги носи или имай под ръка антиалергични средства - ако не Урбазон ампула , то поне Калций - ефервесцентни /разтворими/ таблети.
ББ. Доктор
doctor - специалист
Филма, понеже ме зачовърка стара рана , макар и с не голям опит , нека се изкажа за още нещо :
- не мисли за печалба , поне на първо време , а и не знам в днешните условия, какви нови правила са измислили властите
- не бързай да разширяваш много пчелина
- не любопитствай прекалено и не безпокой пчелите без нужда
-не взимай за теб мед , преди да си осигурил достатъчно за тях
- подсилвай силните а не се бори да спасяваш слаби семейства
Има и много други неща , но в момента не искам да се изказвам пред хора , които вероятно имат много повече опит. Важно е също ,е да си много добре теоретично подготвен.
Успех.
torbalan - Дървен философ
пчелите са готино нещо :)

съседа гледа кошери (на 80 и нагоре години е) има десетина...
жилили са и мен и децата...

никога през ум не ми е минавало да се карам с човека :)
даже често, като го видя - го викам да пием я по бира, я по ракия :)

това по повод на съседските отношения...

кат бях малък - наще гледаха кошери... юркаха ме за абсолютно всичко :)
само най-финните работи не са ме карали да правя - тези, дето са свързани с поставяне на майка и т.н. :)

иначе - това, което е казал doctor е много, ама много вярно...
също това за урбазона, не помня вече кой го каза, е добра идея...

сестра ми завъши пчеларство и бубарство...
три години докато учеше пчелите я спукваха от жилене... и всички знаехме, че няма алергия...
един слънчев ден за малко да умре, щото тези около нея си мислели че ги бъзика...
последното нещо, което помни са думите на сестрата "това момиче май го опуснахме..."
е слава богу - успели са да я съживят, та си е жива и здрава :)

мисълта ми е да не те успокоява факта, че днес си нямал алергия :)
doctor - специалист
За Урбазона пак аз го казах , защото наистина съм доктор и защото наистина съм го изпитал върху себе си !
Бъдете здрави!
torbalan - Дървен философ
е, винаги съм казвал - доктор и адвокат трябва да се слушат ;)

лично аз намирам гледането на малък пчелин (пет - шест кошера) за кефче...

естествено, от такова нещо пари няма да се изкарат, дори по-скоро ще има набутване...
ама си е кефче...
kuger - майстор
filmatoplo написа:
Здравейте - къде да си говорим за гледане на пчели във форума -в коя тема , има ли писано по темата -има ли тук пчелари :? .
Попадна ми една книжка "1001 ВЪПРОСА И ОТГОВОРА ПО ПЧЕЛАРСТВОТО", от Войтех Крижан. Ако имаш желание, твоя е, подарък.
filmatoplo - майстор
:) Благодаря за съветите ,това с алергията не че ме плаши -хапан съм доста пъти , ако не взема мерки да се намажа с лук ли беше или чесън :? се надува я крак я ръка :-D .Помня моя дядо по време на вадене на пити с голи ръце (не ползваше ръкавици) ,казваше веднъж -сега ме ухапаха 7 пчели , и нищо му няма .Сега трябва да проуча -кой кошер става за манов мед ,че предимно при мен паша ще е гората :? .Друго се чудя -чета че ,не трябва пчелите да зимуват с манов мед :? , ами нали те такъв си вадят :) -вярно ли е .
doctor - специалист
Едва ли само манов мед се събира в района ти, поне има разнотревие, ще избираш такива пити за зазимяване. Допитай се до местните пчелари.Вероятно има дружество в района, стани член.
Против хапане аз прилагах намазване с оцет - разреден с вода и наистина ядосана пчела обикаля по цялата ръка и търси място да ухапе, но там където е намазано с оцет не го прави.

Тема "Гледане на пчели" | Включи се в дискусията:


Сподели форума:

Бъди информиран. Следвай "Направи сам" във Facebook:

Намери изпълнител и вдъхновения за дома. Следвай MaistorPlus във Facebook: